خبرگزاری فارس: رئیس انجمن سرمایه‌گذاری‌ خارجی اتاق ایران گفت: سوئیسی‌ها با توجه به تجربه در حوزه ماشین‌آلات صنعتی و ساخت قطعات خودرو و لوازم خانگی، مایل هستند در حوزه صنایع کوچک و متوسط با بخش خصوصی ایران مشارکت کنند.

سیدحسین سلیمی ، در مورد لغو تحریم‌های ایران از طرف سوئیس اظهار کرد: قرار است تحریم‌های سازمان ملل طی یک زمان‌بندی تا ۱۵ سپتامبر لغو شود که به صورت خودکار تحریم‌های کل اتحادیه اروپا تا آن زمان لغو خواهد شد، اما سوئیس در این میان پیش‌دستی کرده و پیش از موعد ترجیح داده است تا تحریم‌های ایران را لغو کند. وی با اشاره به اینکه طبق آخرین آمار سال گذشته رقمی حدود ۴ تا ۵ میلیارد دلار واردات از سوئیس به ایران انجام شده است، خاطرنشان کرد: بیش از ۹۰ درصد از این رقم مربوط به واردات گندم از این کشور بوده که متاسفانه به دلیل تحریم‌های بانکی، انتقال پول از طریق شخص ثالث و صرافی‌ها انجام می‌شد که هزینه زیادی را تحمیل می‌کرد. سلیمی تصریح کرد: از روز گذشته تحریم‌های سوئیفت بانکی سوئیس برداشته شده و بازرگانان و افراد دو کشور می‌توانند نقل و انتقال پول را از طریق بانک انجام دهند.

رئیس انجمن سرمایه‌گذاری خارجی اتاق ایران در پاسخ به اینکه تحریم‌های ایران از سوی سوئیس شامل چه مواردی بوده و اکنون در چه حوزه‌هایی تاثیرگذار خواهد بود، گفت: سوئیس در حوزه ماشین‌آلات صنعتی و ماشین‌آلاتی که قطعات خودرو و لوازم خانگی را تولید می‌کنند، بسیار سرآمد است و از دیروز خبر رسیده است که شرکت‌های سوئیسی در این حوزه مایلند زودتر کار خود را با ایران آغاز کنند که می‌تواند تأثیر مثبتی در حوزه قطعه‌سازی و کیفیت قطعات خودرو و لوازم خانگی داشته باشد. وی همچنین به این نکته اشاره کرد که تا پیش از این، برخی از داروهای مهم و مواد غذایی از سوئیس خریداری می‌شد که نقل‌وانتقال پول نیز به دلیل تحریم بانکی با مشکل مواجه بود که از این پس این مساله روان‌تر خواهد شد. به گفته سلیمی در حال حاضر، سوئیسی‌ها در حوزه سیمان و مواد لبنی در ایران مشارکت دارند، اما طبق آخرین دیداری که هیات تجاری سوئیس با ایرانی‌ها داشت، ابراز تمایل کرده‌اند تا در حوزه شرکت‌های کوچک و متوسط با بخش خصوصی وارد سرمایه‌گذاری شوند و خیلی تمایل به مشارکت با بخش دولتی را ندارند.