ایسنا: رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: از جانب دولت ایران و عراق سعی بر این است که فضای مناسبی فراهم شود تا گمرکات کشور ۲۴ ساعته فعالیت کنند و تعطیلی نداشته باشند تا مبادله کالا با عراق به نحو مطلوب‌تری انجام شود.

ولی‌الله افخمی‌راد، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مشکلات صادراتی به عراق به دو بخش تقسیم می‌شود، گفت: برخی مشکلات به دلیل مسائل مرتبط با مرز و انتقال کالا است و مشکلات نقل و انتقال پول نیز از دیگر موضوعاتی است که صادرکنندگان برای تجارت با عراق با آن مواجه هستند.

وی بخش دیگری از مشکلات را مربوط به مسائل داخلی عراق و موضوعات مرتبط با داعش عنوان کرد و افزود: قطعا هر چه زودتر عراق به امنیت و آسایش برسد و دولت مرکزی عراق تسلط و کنترل کافی بر کل کشور داشته باشد، شرایط مناسب‌تری برای مردم عراق به وجود می‌آید و به‌طور طبیعی توسعه اقتصادی در عراق راحت‌تر انجام می‌شود. در این شرایط مبادلات‌ ما با عراق نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

افخمی‌راد با بیان اینکه عراق دومین شریک تجاری ما پس از چین محسوب می‌شود، گفت: امیدواریم با برطرف شدن برخی مشکلات باقی مانده حجم تجارت با این کشور افزایش یابد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: به این منظور آنچه در توان سازمان توسعه تجارت در ارتباط با تسهیل تجارت با عراق باشد را انجام می‌دهیم و در این زمینه نیز اقداماتی انجام شده است.

طی سال‌های گذشته یکی از بزرگ‌ترین مسائل صادرات به عراق، حمل مستقیم کالا عنوان شده بود که برای حل این مساله بنا بر اعلام سازمان توسعه تجارت در اوایل ماه گذشته با تاسیس یک شرکت حمل و نقل در داخل عراق اقدام به ورود کامیون‌های عراقی به داخل کشور و بارگیری از مبدأ شد.

بر اساس اعلام رایزن بازرگانی ایران در عراق با توجه به مذاکرات انجام شده با وزارت بازرگانی آن کشور، مشکل مرز سومار- مندلی حل شد، چون پیش از این بازرگانان ایرانی با مشکل عدم صدور مجوز واردات از مرز سومار – مندلی روبه‌رو بودند که با مذاکرات انجام شده این مشکل برطرف و انجام واردات از مرز مذکور مجاز شد.