محمدرضا انصاری
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران
همزمان با سفر لوران فابیوس به ایران، آنچه شنیده می‌شود حضور هیات تجاری فرانسوی در شهریورماه سال جاری در ایران است. همکاری‌های اقتصادی ایران و فرانسه قدمتی چند ساله دارد و پیش از تحریم‌ها نیز در بسیاری از زمینه‌ها، به‌خصوص در خودروسازی، نفت، گاز و پتروشیمی، حضور موثری داشته‌اند به‌گونه‌ای که می‌توان گفت عسلویه با توتال فرانسه فعالیت خود را آغاز کرد.

در برخی از بخش‌ها مانند هتلداری نیز این کشور علاقه‌مند به همکاری با ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور است. در حال حاضر فرانسوی‌ها می‌توانند در عرصه‌های مختلف صنعتی در ایران سرمایه‌گذاری کنند و انگیزه ورود به بازار ایران را نیز دارند.

با ورود هیات‌های تجاری به ایران پس از توافق هسته‌ای، مبحثی که در این باره مهم به نظر می‌رسد، ورود سرمایه به کشور است. نحوه و روند ورود سرمایه به ایران باید توسط اتاق بازرگانی به‌عنوان پارلمان بخش خصوصی و دولت، مدیریت شود. در این صورت است که این سرمایه‌گذاری‌ها می‌تواند تاثیری مثبت و درست در اقتصاد کشور داشته باشد. ظرفیت‌سازی در کشور برای سال‌های آتی در چنین شرایطی برای هدایت سرمایه‌گذاری بسیار حائز اهمیت است. به‌طور مثال اگر خودروسازی را مهم می‌دانیم، باید برای توسعه ظرفیت‌های ملی در این بخش برنامه‌ریزی کنیم.

یکی از مزیت‌های فرانسه، تولید برق است. اگر قرار است در این زمینه با آنها همکاری داشته باشیم، می‌توانیم درصد تولید داخلی برق را به صددرصد برسانیم. البته در این سال‌ها، ایران در تولید برق پیشرفت‌های زیادی داشته است؛ به‌گونه‌ای که توانسته‌ایم در این بخش، صادرات داشته باشیم و با بزرگان این رشته موفق به رقابت بپردازیم بنابراین آنچه درخصوص ورود سرمایه‌ها به ایران مهم است، مدیریت سرمایه در جهت مقتضیات و مولفه‌های توسعه ملی و نیز ظرفیت‌سازی است.

در مورد کار و سرمایه خارجیان در ایران، قوانین خوبی در این سال‌ها تدوین و تصویب شده است که اجرای درست و کامل آنها می‌تواند به توسعه ظرفیت‌های ملی بینجامد. استعدادهای مردم و شرکت‌های داخلی، به‌ویژه در بخش خصوصی مهیای ترکیب موفق کار و سرمایه با خارج است که چنانچه این جریان به خوبی مدیریت شود، می‌توان به آینده توسعه امیدوار بود. بدیهی است هدایت خارجی‌ها به سمت شرکت‌های خصوصی توانمندتر ایرانی و نیز توسعه توان شرکت‌های ما در جهت کیفیت و مدیریت بهتر، هم لازمه تحقق این جریان و هم خود، محصول آن خواهد بود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد