رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: یکسان‌سازی نرخ ارز پیش نیاز اصلی توسعه اقتصادی کشور است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، ولی الله سیف تاکید کرد: بانک مرکزی مقدمات نرخ تعادلی ارز را فراهم کرده است و طی ۴ یا ۵ ماه بعد از رفع تحریمها نرخ ارز یکسان سازی خواهد شد و مشکلی در این زمینه نیست.
وی افزود: کفایت منابع ارزی و ارتباطات کارگزاری دو الزام یکسان سازی ارز است که موضوع ارتباطات کارگزاری بعد از تحریم ها برقرار خواهد شد.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاران باید احساس کنند اقتصاد ایران قابل پیش بینی  است گفت : وجود نرخ های چندگانه ارزی مانند ارز دولتی ، نرخ مبادله ای و آزاد در ثبات و آرامش اقتصادی کشور ایجاد تردید می کند اما سرمایه گذران باید این اطمینان را داشته باشند که در فضای با ثبات سرمایه گذاری می کنند و به سرعت زمینه توسعه اقتصادی فراهم شود.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به حجم منابع ارزی بلوکه شده در خارج از کشور نیز گفت : رقم ۲۹ میلیارد دلار منابع ارزی بانک مرکزی است که پس از رفع تحریم های بانکی قابل استفاده می شود.
خاطرنشان کرد : این رقم همه منابع ارزی خارجی بانک مرکزی نیست و دلیلی هم وجود ندارد که حجم منابع ارزی بانک مرکزی اعلام شود.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بخشی از منابع ارزی به دلیل شرایط خاص استفاده شده است ، گفت : به عنوان مثال ۲۴ میلیارد دلار از منابع در بخش نفت و برای انجام طرح های نفتی سپرده گذاری و هزینه شد.
سیف ادامه داد : ۲۲ میلیارد دلار هم به عنوان پشتوانه تامین مالی طرح های ایرانی در چین و ۱۰ میلیارد دلار نیز برای طرح های نفتی در بانک های ایرانی سپرده گذاری شده است.
وی تصریح کرد : ظرفیت اقتصادی ایران زمینه جذب سرمایه بالایی دارد و همانطور که در هیات آلمانی مشاهده شد شرکت های خارجی علاقمند سرمایه گذاری در ایران هستند.
رئیس کل بانک مرکزی افزود : علاقه برای سرمایه گذاری در ایران در حدی است که بتوان منابع زیادی را در کشور جذب کرد تا رشد و توسعه اقتصادی ، ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی را به همراه داشته باشد .
رئیس کل بانک مرکزی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره موسسات غیر مجاز مالی هم بار دیگر با هشدار به مردم برای خودداری از سپرده گذاری در این موسسه ها، گفت : موسسه های غیر مجاز مالی در بازار پولی آشفتگی ایجاد می کنند و فعالیت آنها بر خلاف انضباط و مقررات بانک مرکزی است.
سیف افزود : موسسه های مالی غیرمجاز سپرده های مردم را در طرح های با ریسک بالا هزینه می کنند و در معرض خطر قرار می دهند در حالیکه نظام بانکی کشور از سرمایه گذاری در طرح های با ریسک بالا منع شده اند .
رئیس کل بانک مرکزی گفت : صاحبان سپرده به نظام بانکی تحت نظارت بانک مرکزی اعتماد کنند و تحت تاثیر چند درصد سود بیشتر منابع خود را به موسسه های غیر مجاز نسپارند.