جمهوری اسلامی ایران تنها پس از گذشت پنج روز از رویداد بزرگ توافق هسته ای با ۱+۵ به عنوان یک اتفاق تاریخی، شاهد کرنش و استقبال مجدد جهانیان برای حضور هرچه پررنگ تر در اقتصاد جهانی است.

به گزارش ایرنا، ماراتن مذاکرات هسته ای روز ۲۳ تیرماه جاری پس از گذشت۲۳ ماه تلاش دولت تدبیر و امید و گذشت حدود ۱۳ سال مقاومت، ایستادگی ملت ایران و در ادامه رایزنی و مذاکرات فشرده تیم هسته ای کشورمان با ۶ ابرقدرت جهان سه شنبه هفته گذشته بالاخره به نتیجه رسید.

اتفاقی که در پی آن نام ایران و مسایل مربوط به آن را پررنگ تر از گذشته در صدر اخبار بسیاری از شبکه های خبری و خبرگزاری های بین المللی قرار داده است. علاوه بر این که لبخند دو مقام ترش روی اروپایی یعنی آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و لوران فابیوس وزیر امورخارجه فرانسه را به هواخواهی از کشورمان در مجامع بین المللی در پی داشته است، نامزدی محمد جواد ظریف و جان کری برای دریافت جایزه صلح نوبل را نیز بیش از گذشته در صحنه بین المللی مطرح ساخته است.

شاید بتوان دست به نقدترین اتفاق مثبت پس از توافق هسته ای ایران با غرب را ورود یک هیات ۶۰ نفره از کشور آلمان به ریاست زیگمار گابریل قائم مقام صدراعظم آلمان که همزمان وزیر اقتصاد و انرژی این کشور نیز است، به عنوان نخستین هیات عالی رتبه در امشب به کشورمان دانست.

کشوری که پیش از تحریم ها دومین شریک تجاری ایران بود و نمایندگانی از شرکت های معتبری همچون لینده، زیمنس، مرسدس دایملر، باسف، فولکس واگن، جی آی زد (GIZ) و دهها شرکت آلمانی این هیات را همراهی خواهند کرد.

براساس اظهارات سفیر ایران در آلمان، دریافت فناوری از آلمان و صادرات محصولات پتروشیمی ایران به این کشور در سفر هیات اقتصادی ژرمنها به تهران مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

علی ماجدی گفت: ایران و آلمان در تمام زمینه های نفتی اعم از بالادستی و پایین دستی و همچنین صادرات متقابل فناوری، محصولات پتروشیمی و گاز آماده همکاری با یکدیگر هستند.

اما تنها چند روز پس از توافق هسته ای ایران با غرب، وزارت خارجه انگلیس نیز اعلام کرد که از بازرگانانی که بخواهند با ایران کار کنند حمایت خواهد کرد.

وزارت خارجه دولت بریتانیا اعلام کرد که به بخش های مالی وبازرگانی جهت استفاده ازفرصت های به وجود آمده و گسترش تجارت و سرمایه گذاری بین دو کشور کمک خواهد کرد.

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس نیز چهارشنبه گذشته در نشست ویژه مجلس عوام، با ابراز امیدواری نسبت به بازگشایی سفارت این کشور در تهران تا پایان سال جاری میلادی، گفت: دولت کامرون درصدد است از شرکت های انگلیسی که قصد تجارت با ایران دارند، حمایت کند.

همچنین بر اساس گزارش روز جمعه ایرنا از گاردین، منابع گردشگری انگلیس اعلام کرده اند که بلافاصله پس از توافق تاریخی هسته ای ایران وگروه پنج به علاوه یک در وین، شمار تقاضاها برای سفر به ایران افزایش قابل توجهی داشته است.

روزنامه گاردین در گزارشی به نقل از مایکل پولمن مدیر بازاریابی یک موسسه توریستی انگلیس که در ۱۰ سال گذشته گردشگران غربی را به ایران برده است، نوشت: پس از توافق وین و تنها ظرف یک هفته گذشته، شمار تقاضاها برای سفر به ایران افزایش قابل توجهی را داشته است.

اما ایتالیایی ها نیز برای بهبود روابط اقتصادی با ایران روزشماری می کنند و وزیرخارجه این کشور پس از توافق هسته ای ایران با گروه ۱+۵ در اظهارات جالبی گفت:توافق در خصوص برنامه هسته ای ایران یک خبر خوب بود، اخیرا این گونه اخبار خوب در سطح بین المللی زیاد شنیده نمی شوند.

پائولو جنتیلونی در نشست اخیر«شرق ۲۰۱۵» اظهارداشت: بهبود فوری روابط با ایران را پیگیری می کنیم ودولت ایتالیا ازهم اکنون برای بهبود روابط با تهران متعهد می شود.

خبرها حاکی از آن است که در پی توافق هسته ای میان جمهوری اسلامی ایران و گروه ۱+۵ در وین، یک هیات تجاری – اقتصادی ایتالیا در هفته آینده روانه ایران می شود.

فدریکا گوئیدی وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا در بیانیه ای ضمن ابراز خرسندی از توافق هسته ای میان ایران و قدرت های جهانی اظهار داشت: توافق با ایران برای ایتالیا به منزله امکان ظهور سیستم تجاری ایتالیا با تمام توان در بازاری بسیار مهم است که در حال حاضر حدود ۸۰ میلیون مصرف کننده دارد.

وی افزود: توافق هسته ای یک گام اساسی برای ثبات در منطقه بوده و باعث شده است تا با خوشبینی به فرصت های اقتصادی که پیش روی ما (ایتالیا) باز شده است، بنگریم.

گوئیدی گفت: در ماه مه گذشته در دیداری که با وزیر صنایع ایران در نمایشگاه اکسپو میلان داشتم، گفتم که ایتالیا قبل از تحریم ها نخستین شریک تجاری اقتصادی ایران بود.

وزیر امور خارجه چین نیز که معتقد است ایران و کشورش همواره دو شریک تجاری مهم در آسیا بوده اند، اخیرا با تمجید از تلاش ها و جدیت طرف های مذاکراتی تاکید کرد: توافق هسته ای چشم انداز همکاری های تهران – پکن را بیش از پیش روشن تر خواهد کرد.

وانگ یی اعلام کرد: عملیاتی شدن توافق هسته ای ایران و ۱+۵ در نهایت حرکتی مفید در راستای منافع ملت های جهان به ویژه دو ملت ایران و چین است و باعث گسترده تر شدن روابط دو کشور خواهد شد.

البته روابط ایران و چین در سال های تحریم زیاد تیره نبوده است و آنطور که اداره گمرک چین در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد، حجم معاملات تجاری ایران و چین در سال ۲۰۱۴ میلادی به رقم ۴۷.۵ میلارد دلار رسیده بود.

اما ببینید از نتایج توافق هسته ای و تاثیر آن بر روابط ایران و هندوستان به عنوان کشوری که در سال های اخیر از پیشرفت اقتصادی قابل توجهی برخوردار بوده است، آنطور که سفیر ایران در دهلی نو خبر داده است قرار است هندی ها در آینده نزدیک ۸ میلیارد دلار در چابهار سرمایه گذاری کنند.

به گفته غلامرضا انصاری، ظرفیت همکاری بین ایران و هند بسیار بالاست، اما تاکنون با دیواری به نام تحریم برای توسعه روابط مواجه بوده است.

ایران و هند در سال ۲۰۰۳ میلادی توافق کرده بودند تا بندر چابهار در ساحل دریای عمان و در نزدیکی مرز با پاکستان را توسعه دهند، اما به دلیل تحریم ها علیه ایران، این طرح تا به امروز به تاخیر افتاده است.

همچنین به گفته مدیر کنترل تولید شرکت ملی صنایع پتروشیمی،یک شرکت معتبر اتریشی علاوه بر آمادگی برای سرمایه گذاری در طرح های پتروشیمی ایران، اعلام تمایل کرده تا فناوری های جدید این صنعت را نیز در اختیار کشورمان بگذارد.

علی محمد بساق زاده در گفت وگو با ایرنا، از مذاکره یک شرکت معتبر اتریشی برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران خبر داد و گفت: هفته گذشته نمایندگان این شرکت اتریشی مذاکراتی را با مقامات شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران انجام دادند.

اما بسیاری از کشورهای عربی منطقه به جز البته عربستان پس از بیانیه توافق جامع میان ایران وگروه ۱+۵ در وین، به آن واکنش نشان داده و از این توافق تاریخی استقبال کرده اند.

اما در حالی که تحریم ها از سال ۱۳۸۹ مشکلات زیادی را برای صنعت بیمه کشور و انتقال ریسک های مازاد ایجاد کرد بود، عضو هیات عامل و معاون بیمه های اتکائی بیمه مرکزی کشورمان نیز از دریافت تقاضای همکاری شرکت های بیمه آلمان و فرانسه با صنعت بیمه کشور همزمان با پایان مذاکرات هسته ای ایران با گروه پنج به علاوه یک و اعلام برنامه جامع اقدام مشترک خبر داد.

مینا صدیق نوحی در گفت وگو با ایرنا در خصوص تاثیر برنامه جامع اقدام مشترک در صنعت بیمه کشور، افزود: براساس برنامه جامع اقدام مشترک و با رفع تحریم ها شرکت های بیمه اروپایی می توانند پوشش های لازم بیمه ای را به شرکت ملی نفت ایران، کشتی های حامل گاز مایع، نفت ، بنزین و مواد پتروشیمی ارایه کنند.

مقامات کشورهایی مانند بحرین، کویت، عراق، لبنان، سوریه، امارات در تماس هایی که با مسوولان بلندپایه کشورمان داشته اند، ضمن تبریک این اتفاق خواهان ارتقای سطح همکاری های دوجانبه شده اند.