‘زیگمار گابریل’ وزیر اقتصاد آلمان و قائم مقام صدر اعظم این کشور در آستانه سفر به تهران،گفت: توافق هسته ای با ایران راه را برای عادی سازی روابط اقتصادی دو کشور هموار کرده است.

به گزارش ایرنا،گابریل که براساس برنامه های اعلام شده، امشب در صدر هیاتی بلند پایه از سران و روسای شرکت های اقتصادی آلمانی وارد تهران خواهد شد، در گفت و گو با رسانه های آلمانی خاطرنشان کرد که سفر سه روزه اش به ایران با هدف تعمیق روابط اقتصادی برلین و تهران درصورت اجرای کامل توافق هسته ای انجام می شود.

زیگمار گابریل که رئیس حزب سوسیال دموکرات آلمان بوده و معاون صدراعظم این کشور محسوب می شود، در موازات گفتگو با مقامات ارشد ایرانی، در صدد تحکیم مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور خواهد بود به طوری که از یک هیات بلندپایه اقتصادی در آلمان دعوت کرده در سفر ایران همراهش باشند.

به گفته امیر حسین زمانی نیا، معاون امور تجاری و بین الملل وزیر نفت ایران، وزیر اقتصاد آلمان را در سفر به تهران یک هیئت ۶۰ نفره شامل نمایندگان شرکت های بزرگ صنعتی نظیر لینده و زیمنس همراهی خواهند کرد.

این هیئت که به دعوت بیژن زنگنه وزیر نفت ایران به تهران سفر می کند، درخصوص نحوه همکاری بین دو کشور پس از لغو تحریم ها با مقامات ایرانی گفت و گو خواهد کرد.

قائم مقام صدر اعظم آلمان قرار است در تهران با حسن روحانی، رئیس جمهور، محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت، حمید چیت چیان، وزیر نیرو، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی و اعضای اتاق بازرگانی ایران دیدار و گفت و گو کند.

وزیر نفت ایران در اوایل ماه می میلادی در سفر به برلین با نمایندگان گروه فولکس واگن و لینده دیدار کرد.

زنگنه در این سفر همچنین گفت و گوهایی را با نمایندگان بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط و کارشناسان انرژی داشت و با وزیر انرژی آلمان نیز درخصوص فرصت های پیش رو برای ساختن بخش انرژی ایران رایزنی کرد.

پیش از تشدید تحریم ها علیه ایران، حجم مبادلات تجاری دو کشور به ۴ میلیارد یورو در سال می رسید.

هفته نامه اشپیگل نیوز در ماه می نوشت، بر اساس برآورد وزارت اقتصاد آلمان، در صورت لغو تحریم ها حجم مبادلات تجاری دو کشور رشد قابل ملاحظه ای خواهد داشت. بر اساس این برآورد ایران سالانه به ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

آلمان سال ها یکی از شرکای تجاری کلیدی ایران در اروپا بوده، اما روابط دو کشور در سال های اخیر به شدت کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۳، حجم مبادلات دو جانبه به زیر ۲ میلیارد یورو رسید.

این مقام بلند پایه اقتصادی و انرژی آلمان درحالی به عنوان سرپرست نخستین هیات عالیرتبه اروپایی بعداز توافق هسته ای امشب وارد تهران می شود که آنگلا مرکل صدراعظم آلمان ضمن استقبال از توافق جامع هسته ای وین، تلاش همه طرف های مذاکره کننده را برای تسریع در اجرایی شدن این توافق خواستار شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مرکل در بیانیه ای در این رابطه با اشاره به این که توافق جامع هسته ای وین به تضمین وضع امنیت کل منطقه کمک حیاتی می کند،اعلام کرده است: من از همه طرف های حاضر در مذاکرات هسته ای درخواست می کنم برای اجرایی شدن هر چه سریعتر این توافق، همه تلاش خود را به کار گیرند.