دومین جلسه کارشناسی شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در سال جاری، صبح روز چهارشنبه دهم تیرماه برگزار شد. در این جلسه که با حضور جعفر ابراهیم بیگی مدیر کل دفتر فنی و اعتراضات مودیان ارزش افزوده و کلانتری نماینده وزارت اقتصاد و دارایی و نمایندگانی از تشکل‌های مختلف برگزار شد، حاضران پیرامون موادی از لایحه و قانون مالیات بر ارزش افروده، گفت و گو کردند و مقرر شد موارد توسط دبیرخانه شورای گفت و گو به مراجع ذی‌ربط جهت تصمیم گیری منتقل شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، حاضران در جلسه راجع به مالیات مضاعف بر ارزش افزوده گفتگو کردند، و کلانتری در این رابطه گفت: وزارت اقتصاد و دارایی هیچگاه مجاز نبوده که مالیات مضاعف از مؤدیان مالیاتی دریافت کند.

رشیدی، دبیر اجرایی دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، با تأکید بر اینکه حاضران مطلع هستند که هیچ نهادی در کشور قصد وصول مالیات مضاعف را ندارد گفت: در اجرای قانون، مشکلاتی به وجود می‌آید که منجر به اخذ مالیات مضاعف می‌شود و با اتکا به قانون و لایحه مالیات بر ارزش افزوده، هیچ مالیات مضاعفی نباید گرفته شود.

مدیر کل دفتر فنی و اعتراضات مؤدیان ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی و نماینده وزارت امور اقتصادی با تأکید بر اینکه قانون مالیات ارزش افزوده در ۱۴۰ کشور دنیا اجرا می‌شود تأکید کرد: اجرای مالیات بر ارزش افزوده نباید برای تولیدکنندگان مشکلاتی به وجود آورد و باید راهکارهایی ارایه شود که برای همه فعالان اقتصادی مفید باشد.

مالیات بر ارزش افزوده در مناطق آزاد موضوع صحبت‌های بعدی جلسه بود.

نوروزی کارشناس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، معافیت مالیاتی در مناطق آزاد را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد معافیت مالیاتی در این مناطق مسائل زیادی در پی دارد که به نفع اقتصاد کشور نیست.

مدیر کل دفتر فنی و اعتراضات مؤدیان ارزش افزوده، در این رابطه به استثناهایی که در قانون مالیات بر ارزش افزوده آورده شده و بدین ترتیب مناطق آزاد را از مالیات معاف کرده اشاره کرد و گفت: صادرات از منطقه و واردات به آن و همچنین انجام مبادله درون منطقه آزاد تجاری، هیچکدام مشمول مالیات نیستند مگر اینکه کالاها به قرارگاه گمرکی آورده شود. تنها در این صورت مالیات وصول می‌شود.

نماینده وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با اشاره بر اینکه مناطق آزاد با هدف گسترش صادرات ایجاد شده‌اند اما در حال حاضر مبدأ قابل توجه واردات هستند، برداشتن معافیت مالیاتی مناطق آزاد را ضروری دانست.

کلانتری معافیت مالیاتی مناطق آزاد تجاری را برای اقتصاد بسیار مضر دانست و پیشنهاد داد که مالیات صفر در این مناطق اجرا شود.

استرداد به موقع مالیات پرداختی صادرکنندگان و مهلت رسیدگی به دفاتر آنها دستور بعدی جلسه بود.

در این رابطه حسن خسروجردی رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی، گاز و پتروشیمی عنوان کرد: فعالیت‌های صادراتی معمولاً مستلزم سرمایه‌گذاری‌های قابل توجه است و گردش معاملاتی معمول نیز در طول سال مالی بسیار است و فرایند استرداد مالیات را طولانی و مفصل کرده و به این دلیل بخش قابل توجهی از منابع مالی صادرکنندگان درگیر این امر است. وی پیشنهاد کرد برای تسهیل امور صادرکنندگان این مالیات به نحو دیگری دریافت شود.