به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج پیش از ظهر امروز نشست تخصصی زیرگروه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور رئیس اتاق بازرگانی یاسوج، مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی، معاونت فنی و حسابرسی دیوان محاسبات و رئیس اداره خدمات صنعتی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برگزار گردید.

این نشست در راستای مصوبه سیزدهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد در جهت تاکید بر خرید اقلام مورد نیاز دستگاهها از واحد های تولیدی استاندارد استان و به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در سالن جلسات این اتاق برگزار گردید.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در این نشست اظهار کرد: از آنجایی که بخش عمده ای از اعتبارات عمرانی و جاری استان صرف هزینه های خرید ملزومات پروژه ها و ادرات می شود، اگر ساز و کاری مشخص شود که دستگاههای دولتی موظف گردند این خرید ها را از تولید کنندگان استانی انجام دهند و از محصولات ساخت استان استفاده کنند این امر می تواند کمکی باشد به تولید و فعالین صنعتی استان در جهت رونق کسب و کار.

جبار کیانی پور افزود: با خرید ملزومات پروژه ها و لوازم جانبی ادارات از تولیدات داخل استان منابعی بسیار خوب به بخش تولید داخلی شارژ خواهد شد.

رئیس اتاق یاسوج تصریح کرد: شارژ شدن این منابع در فضای کسب و کار استان می تواند حتی بیشتر از منابع بانکی در جهت رونق تولید در استان باشد و این امر فرصتی بسیار خوب است برای فراهم کردن بسترهای لازم برای تولید بیشتر و اشتغالزایی بیشتر در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد.

کیانی پور خاطر نشان کرد: برای عملیاتی شدن این امر در ابتدا باید محصولات ساخت استان که دارای استاندارهای لازمه می باشند شناسایی شده و به ادارت استان و ذیحسابات دستگاههای دولتی جهت معرفی، ارائه گردند.

 مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری نیز در این نشست گفت:در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد در بخش های مختلف صنعت، کشاورزی و گردشگری تولیداتی قابل قبول وجود دارد که می توان با کمک به آنها و خرید محصولات مورد نیاز دستگاههای دولتی از این محصولات زمینه ساز رونق کسب و کارشان و به طبع آن رونق اقتصاد استان کمک کرد.

حسین سهمگین ادامه داد: با این وجود باید در نظر داشت که قوانین و ساز و کار های مشخصی هم برای ادارات و دستگاههای دولتی وجود دارد که ملاک عمل مدیران و کارپردازان آنان برای انجام خرید ملزومات خود می باشد.

سهمگین تصریح کرد: این طرح زمانی می تواند اثر گزار باشد که تولیدکنندگان استان سطح کیفیت و استانداردهای لازمه را رعایت کرده و همچنین در سطح ادارات و دستگاه های دولتی نیز خرید محصولات تولید شده در استان به یک روال دائم و ماندگار تبدیل گردد.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری تصریح کرد: این مسئله برمیگردد به مدیران دستگاههای دولتی و کارپردازان و ذیحسابان این دستگاهها. وی ادامه داد: باید ساز و کار این امر را را به گونه ای اعمال کنیم که هم مدیران و هم ذیحسابان و کارپردازان وظیفه داشته باشند با رعایت قوانین موجود خرید های خود را در سطح استان و از تولیدات داخلی انجام دهند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان نیز در ادامه با اشاره به مصوبه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مبنی بر تاکید بر خرید اقلام مورد نیاز دستگاه ها از واحد های تولیدی استان، افزود: باید این تعهدات دوطرفه باشد و با رعایت قواین و مقررات انجام گیرد تا ذیحسابان بتوانند خرید های دستگاههای خود را به گونه ای انجام دهند که هم با خرید از محصولات استانی کمکی به بخش تولید استان شود و هم اقلام خریداری شده استانداردهای خواسته شده را داشته باشند.

ابراهیم کشاورز ادامه داد: باید در نظر داشت زمانی که توجه به فضای کسب و کار و رونق تولید در استان در اولویت راهبردهای مدیران قرار گیرد اثر گذاری آن در جهت توسعه و پیشرفت استان قال مشاهده خواهد بود.

کشاورز افزود: در جلسه ای که با ذیحسابان استان داشتیم، بر اساس این مصوبه شورای گفت و گو و در راستای حمایت از تولیدات داخلی استان، مقرر شد ذیحسابان برای خرید اقلام مورد نیاز دستگاههای اجرایی، کالاهای تولیدی داخل استان را با رعایت کیفیت و استانداردهای لازم در اولویت خرید و استفاده قرار دهند.