در شرایطی که کشور با برخی مشکلات مواجه است، از دستگاه های اجرایی توقع داریم همه ظرفیت خود را برای حل مشکلات به کار گیرند و با این جهت گیری فعالیت کنند که هدف اصلیشان رفع موانع و مشکلات پیش روی تولید و سرمایه گذاری بخش خصوصی باشد.

به گزارش شانا، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، عصر دیروز (سه‌شنبه ١٩ خردادماه) در جلسه شورای عالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی، هدف از ایجاد مناطق آزاد را جذب سرمایه گذاری عنوان کرد و گفت: این امر در سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی نیز مورد تاکید قرار گرفته و این مناطق با این هدف از برخی مقررات معاف شده‌اند تا زمینه توسعه صادرات فراهم شود.

وی با اشاره به ایجاد سه منطقه آزاد قشم، کیش و چابهار در برنامه یکم توسعه افزود: با این وجود که انتظار داشتیم با ایجاد این مناطق تحولی در صادرات و توسعه کشور ایجاد شود، متاسفانه آنطور که انتظار می‌رفت نتوانسته ایم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

جهانگیری با یادآوری این نکته که هم اکنون برخلاف انتظارات، سهم مناطق آزاد از واردات بیشتر از صادرات است، تصریح کرد: در مقطعی قرار شد که خرده فروشی در این مناطق ممنوع باشد تا از تبدیل این مناطق به محلی برای واردات کالا جلوگیری شود، اما هم اکنون در برخی از این مناطق شاهد آن هستیم که میزان واردات بیش از صادرات است.

در این جلسه اکبر ترکان، مشاور رئیس جمهوری و دبیر شورا پیشنهادتدوین لایحه ایجاد منطقه آزاد تجاری، صنعتی اینچه برون را در استان گلستان مطرح کرد و پس از بحث و تبادل نظر در خصوص آن و نیز توضیحات استاندار گلستان پیرامون قابلیتها و مزیتهای منطقه اینچه برون، با رای مثبت اعضای جلسه به تصویب رسید.

شایان ذکر است که در این جلسه وزرای کشور، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دادگستری، راه و شهرسازی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس کل گمرک و نمایندگان دیگر دستگاههای مرتبط نیز حضور داشتند.