رئیس اتاق بازرگانی ایران از توصیه دولت به فعالان اقتصادی برای آغاز ارتباطات تجاری با آمریکا خبرداد و گفت: ارتباطات غیررسمی زمینه را برای راه‌اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا فراهم می‌کند.

غلامحسین شافعی در گفتگو با مهر گفت: ده ماه است که از مطرح شدن موضوع راه‌اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا می‌گذرد اما در این مورد خاص برای راه‌اندازی اتاق بازرگانی مشترک،  نظر اتاق بازرگانی ایران این بود که باید نظر حاکمیت را در نظر گرفت و خود مستقل عمل نکرد. در این مدت نیز همین رویه اتفاق افتاد و مشورت‌های لازم از دولت در این زمینه کسب شد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: بر این اساس توصیه شد در گام اول،  ارتباطی بین بخش‌های خصوصی ایران و آمریکا به وجود آید و تقویت شود تا در آینده، زمینه برای راه‌اندازی این اتاق و شکل‌گیری ارتباطات رسمی فعالان اقتصادی دو کشور فراهم شود.

وی تصریح کرد: این ارتباطات غیررسمی زمینه را برای اینکه بتوانیم گردهمایی بزرگی را برای حضور فعالان اقتصادی دو کشور و تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا در آینده ایجاد کنیم، فراهم می‌کند. البته اکنون آمریکایی‌ها خود تشکلی خودجوش به نام اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا را ایجاد کرده‌اند اما هنوز از سوی جامعه اتاق‌های بازرگانی آمریکا، رسمیت ندارد و همانند یک شرکت ثبت شده است که تجار آمریکایی آن را تشکیل داده‌اند.

به گفته شافعی،  آمریکایی‌ها البته هنوز به صورت رسمی درخواستی برای مذاکره رو در رو با اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران نداشته‌اند ولی بخش خصوصی آمریکا علاقه مندی زیادی دارد که ارتباط تجاری با ایران برقرار کند؛ به خصوص که هم‌اکنون مشاهده می‌کنند اکثر کشورهای غربی با هیاتهای بزرگی دارند به اقتصاد ایران ورود می‌کنند و علاقه مندی وجود دارد.

وی اظهار داشت: اکنون اروپایی‌ها و کشورهای آسیای جنوب‌شرقی به لحاظ تکنولوژی و کیفیت ماشین‌آلات، چیزی از آمریکا کم ندارند اما ارتباط تجاری با امریکا برای بازار صادراتی ایران مهم است، چراکه کالاهای سنتی ایران در این کشور، بازار مناسبی دارند.