از ابتدای سال ۹۴ تاکنون هیات‌های تجاری بسیاری به منظور توسعه روابط تجاری با ایران در اتاق بازرگانی حضور یافته‌اند و نسبت به همکاری با تجار ایرانی ابراز علاقه کرده‌اند. هیات تجاری لهستان نیز در دیدار روز گذشته خود با رئیس اتاق بازرگانی، صنایع،‌ معادن و کشاورزی بر توسعه همکاری تجاری بین ایران و لهستان تاکید کردند.

همایش تجاری ایران و لهستان، با حضور رئیس اتاق ایران و معاون وزیر خارجه، معاون وزیر اقتصاد، سخنگوی پارلمان لهستان به همراه هیات ۱۰۰ نفره عالی‌رتبه اقتصادی لهستان با هدف گسترش همکاری‌های اقتصادی فی ما بین در محل اتاق ایران برگزار شد.
غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران با اشاره به پیشینه روابط دیرینه و تاریخی دو کشور اظهار کرد: بعداز فروپاشی اروپای شرقی لهستان از کشورهای نمونه در توسعه اقتصادی بوده و در سال ۲۰۰۲ بعد از اصلاحات اقتصادی صنایع کوچک و متوسط این کشور رشد چشمگیری داشته است.
شافعی ادامه داد: به علت داشتن برنامه‌های مدون، لهستان کمترین صدمات را در زمان بحران اقتصادی اروپا دیده است. بنابراین بیشتر کشورهای دنیا خصوصا ایران علاقه‌مند افزایش روابط تجاری با لهستان هستند.
رئیس اتاق ایران با بیان اینکه لهستان از موقعیت جغرافیایی و استراتژیک خاصی در اروپای شرقی و اتحادیه اروپا برخوردار است، گفت: این کشور می‌تواند راه ورود به کشورهای بلاروس، اوکراین، روسیه و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا برای ایران باشد و همچنین ایران هم می‌تواند دروازه ورود لهستان به کشورهای آسیای میانه، خاورمیانه، افغانستان و عراق باشد.
وی با اشاره به تحریم‌ها و اثرات آن بر روابط اقتصادی ایران با دیگر کشورها تصریح کرد: آینده اقتصادی ایران، آینده روشن و درخشانی خواهد بود و فرصت‌های جدیدی برای کشورهای دوست ایجاد شده است که امیدواریم از این فرصت‌ها نهایت استفاده و بهره را ببریم و در زمینه‌های انرژی، نفت و گاز، ماشین‌آلات صنعتی، کشتی‌سازی، مواد شیمیایی ارگانیک، تولیدات دارویی و تکنولوژی نوین محیط زیست با یکدیگر همکاری‌های خوبی داشته باشیم.
رئیس اتاق ایران با ابراز خرسندی از اعزام این هیات عالی‌رتبه لهستانی به ایران بیان کرد: امیدواریم اعزام این هیات سرآغاز فصل جدیدی برای ارتقای سطح مناسبات تجاری بین دو کشور باشد و همچنین بخش‌های خصوصی و اتاق‌های بازرگانی دو کشور در زمینه تبادل هیات‌های تجاری نقش مهمی را ایفا کنند.
وی با اشاره به حجم پایین مبادلات تجاری بین دو کشور، یکی از دلایل را فقدان اطلاعات تجاری از یکدیگر دانست و خواستار افزایش همکاری‌ها و تبادل هیات‌های تجاری توسط اتاق‌های بازرگانی دو کشور شد.
کاسپر چیک معاون وزیر خارجه لهستان در امور آفریقا، آسیا و خاورمیانه با اشاره به سابقه طولانی روابط با ایران در زمینه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی گفت: رابطه عاطفی خوبی از زمان جنگ جهانی دوم بین دو ملت وجود دارد که از این سابقه می‌توان برای توسعه همکاری‌های اقتصادی دو کشور و ایجاد یک بنیاد مستحکم‌تر تجاری استفاده کنیم.
معاون وزیر خارجه لهستان اظهار کرد: از ۲۵ سال پیش شاهد تغییر بازارهای کمونیستی به بازار‌های سرمایه‌گذاری، ایجاد اصلاحات اقتصادی نوین، رشد بنگاه‌های کوچک و بزرگ و ایجاد فضای مساعد برای سرمایه‌گذاران خارجی بوده‌ایم.
وی ادامه داد: ظرفیت‌ها و توانمندی‌های زیادی برای گسترش همکاری‌های اقتصادی بین ایران و لهستان وجود دارد و در زمینه‌های حمل ونقل، زیرساخت ها، کشاورزی، انرژی و تکنولوژی سبز مهارت‌ها و تجربیات خوبی داریم که بخش‌های خصوصی دو کشور می‌توانند در این زمینه‌ها با یکدیگر وارد مذاکره و همکاری شوند.
در ادامه این نشست، معاون وزیر اقتصاد لهستان نیز با بیان اینکه بازار ایران برای این کشور بازاری مهم و استراتژیک است، اظهار کرد: هرچند بیشترین مراودات تجاری لهستان با اتحادیه اروپا است اما تجار این کشور به دنبال کسب بازارهای جدید هستند. وی گفت: برخی از موافقت‌نامه‌ها بین دو کشور معلق مانده است و انتظار می‌رود هرچه سریع‌تر در این خصوص اقدامات لازم را به عمل آورید. از سوی لهستان درخصوص عملیاتی ساختن این توافق‌نامه‌ها مشکلی وجود ندارد و ما در انتظار موافقت طرف ایرانی هستیم. چراکه همین موافقت‌نامه‌ها موجب رونق و رشد روابط تجاری دو کشور خواهد شد.