استاندار کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه اقتصاد تک محصولی نفت دارای ساختاری شکننده است، گفت: صادرات غیر نفتی زمینه ساز توسعه و شکوفایی اقتصاد می شود.

سید موسی خادمی عصر روز شنبه در نشست کارگروه توسعه ی صادرات این استان افزود: کاهش وابستگی بودجه سال ۹۴ به اقتصاد نفتی گام مهمی برای توسعه صادرات غیر نفتی است.

وی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت های مطلوبی در زمینه تولید کالا و محصولات غیر نفتی برای صادرات دارد، اظهار کرد: صادرات کالاهای غیر نفتی در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ از رشد مطلوبی برخوردار بوده که این روند باید امسال نیز افزایش یابد.

خادمی با بیان اینکه تعدادی از تولید کنندگان در کهگیلویه و بویراحمد کالا را تولید، اما از طریق گمرک استان های دیگر اقدام به صادرات می کنند، مسئله مهمی است که باید حل شود.

دکترخادمی، فعالیت و توسعه گمرک استان را بسیار ضروری دانست و با بیان اینکه، تعدادی از تولید کنندگان در استان کالا را تولید، اما از طریق گمرک استان های دیگر اقدام به صادرات می کنند، مسئله مهمی است که باید حل شود.

وی عنوان کرد: برای رفع این مشکل کارگروهی متشکل از سازمان صنعت،معدن و تجارت، اتاق بازرگانی، حمل و نقل و گمرک با حضور صادرکنندگان برگزار و این مشکل ریشه یابی گردد.

استاندار کهگیلویه وبویراحمد به ضرورت ایجاد نمایشگاه دائمی استان و تسریع در روند اجرای آن تاکید کرد و از روند فرسایشی پیشرفت آن به سهامداران این نمایشگاه انتقاد کرد.

 

بهنام احمدی مدیرکل گمرک استان نیز در این نشست اظهار کرد: در سال ۹۲ از میزان ۷ میلیون دلار صادرات استان شش میلیون دلار آن از طریق گمرک استان صورت گرفت که طی ۲۹۷ فقره اظهارنامه بود.

وی گفت: اما در سال ۹۳ از میزان کل صادرات بیش از ۱۳ میلیون دلاری استان تنها ۵ میلیون دلار آن از طریق گمرکات استان صادر شد.

وی بیان کرد: صادرات استان که از طریق گمرک کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۳ صورت گرفت طی ۱۲۱ فقره اظهارنامه بود که با وزن ۵ هزار و ۹۰۸ تن به ارزش بیش از ۵ میلیون دلار بود.

جبار کیانی پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در همین زمینه گفت: تا هنگامی که وضعیت سایت شرکت بین‌المللی نمایشگاه‌های استان واقع در منطقه سد شاه قاسم یاسوج برطرف نشود مشکلات مربوط به برگزاری نمایشگاه‌ها را در استان خواهیم داشت.

وی گفت: باید سهامداران را پای کار بیاوریم تا برای ساخت این سایت سرمایه گذاری کنند و در صورتی که از پرداخت هزینه ها سر باز زدند آن‌ها را حذف کرده و سرمایه‌گذارانی را وارد کنیم که ظرف ۴۸ ساعت بتوانند حداقل دو میلیارد تومان آورده برای ساخت سایت نمایشگاه تهیه کنند.

رییس سازمان صنعت،معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد هم در این نشست گفت: در سال ۹۳ بیش از ۱۳ میلیون دلار کالای تولید شده در کهگیلویه و بویراحمد صادر شد که این میزان در سال ۹۲ کمتر از هشت میلیون دلار بوده است.

داریوش دیودیده کالاهای صادر شده را پودر و عصاره شیرین بیان، موکت، سیمان،عصاره بابونه و محصولات آرایشی و بهداشتی اعلام کرد.

وی گفت: این کالا ها به کشور های آلمان، سوئیس ، امارات متحده عربی،عراق و انگلیس صادر شده است.

دیودیده با بیان اینکه ۱۰۰ درصد صادرات سیمان کهگیلویه و بویراحمد به کشور عراق صادر می شود ، افزود: به علت مشکلات داخلی این کشور سال ۹۳صادرات سیمان نسبت به سال ۹۲کاهش چشمگیر داشته، اما در عوض موکت با افزایش صادرات روبرو بوده است.

رئیس سازمان صنعت و تجارت استان افزود: بیشتر صادرات ما در سال ۹۳ مربوط به عصاره و پودر شیرین بیان، گیاهان دارویی و محصولات آرایشی و بهداشتی و همچنین موکت بود.

وی گفت: کشورهایی که محصولات ما به آن‌جا صادر شد آلمان، عراق، امارات، تونس و انگلیس بودند.

 در این نشست که آماری از میزان صادرات استان در سال‌های اخیر به خصوص دو سال گذشته ارائه شد علاوه بر میزان صادرات، فعالان اصلی این حوزه هم معرفی شدند.

یکی از شرکت‌هایی که تاکنون در خصوص صادرات در استان موفق بوده و در این نشست در خصوص فعالیت‌های آن در زمینه صادرات بحث و گفت‌وگو شد تولید کننده موکت بود که بخش عمده‌ای از صادرات استان را این واحد تولیدی به دوش دارد.

همچنین شرکت‌های زربند تولید کننده انواع گیاهان دارویی و شرکت بهداشتی و آرایشی سینره دیگر واحدهای تولیدی بودند که در این نشست به فعالیت آن‌ها در زمینه صادرات اشاره شد.

در این میان خوش حساب بودن این شرکت‌ها در پرداخت اقساط تسهیلات بانکی یکی از دلایل موفقیت آن‌ها در امر صادرات ذکر شد.

رئیس بانک توسعه صادرات استان در همین خصوص گفت: شرکت‌هایی که خوش حساب بوده و چک‌های برگشتی و معوقه نداشته باشند مورد حمایت قرار می‌گیرند و برای موفقیت آن‌ها نه تنها در استان بلکه از تهران هم چانه‌زنی و اقدام می‌کنیم.

منابع: فارس و ایرنا