رئیس سازمان توسعه تجارت با تاکید بر اینکه وعده‌های دولت برای تسهیل فضای تجاری محقق شده است، گفت: با تصویب هیات وزیران طبقات تعرفه‌ای در سال ۹۴ از ۱۴ به ۱۰ طبقه کاهش یافته و این مصوبه از ابتدای سال جاری با ابلاغ به تمامی گمرک‌های سراسر کشور لازم الاجرا شده است.

ولی‌الله افخمی‌راد در گفت‌وگو با پایگاه خبری سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه مجموع حقوق گمرکی و سود بازرگانی ۱۰۶۴ ردیف تعرفه با حذف، ایجاد و اصلاح همراه بوده است، تصریح کرد: مصوبه کاهش طبقات تعرفه‌ای ۲۷ اسفند ۹۳ به تصویب هیات وزیران رسید و از نخستین روزهای سال جاری در اختیار گمرک‌های کشور قرار گرفته است و اعمال خواهد شد.

وی گفت: کمترین طبقه تعرفه‌ای ۴ درصد است که از کلیه کالاهای وارداتی دریافت می‌شود، بالاترین میزان تعرفه دریافتی نیز ۷۵ درصد است و بین این دو طبقه، ۸ طبقه دیگر با تعرفه‌های ۷، ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۲۶، ۳۲، ۴۰ و ۵۵ درصد قرار دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در سال جاری حدود ۲۴۰ تعرفه افزایش پیدا کرده و بیش از ۱۲۰ تعرفه نیز کاهش یافته است. میانگین تعرفه‌های کشور در بخش کشاورزی و صنعت نیز از یک کاهش ۸ دهم درصدی برخوردار بوده است.

افخمی راد با تاکید بر ممنوعیت ثبت سفارش و واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی.سی، تصریح کرد: طبق مصوبه پیشین هیات دولت ثبت سفارش و واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی.سی ممنوع بوده است و این مصوبه در سال ۹۴ نیز اجرا می‌شود، ضمن اینکه ثبت سفارش و ورود کالاهای گروه ۱۰ نیز با ارز متقاضی انجام می شود و میزان سود بازرگانی کالاهای یاد شده نیز دو برابر است.

افخمی‌راد ‌با اشاره به تاثیر کاهش تعرفه‌ها در میزان قاچاق در کشور یادآور شد: یکی از روش‌های مبارزه با قاچاق، تسهیل تجارت است ؛ قاچاق وقتی کاهش می‌یابد که راه ورود قانونی کالا به کشور بسیار سخت، پیچیده و پرهزینه باشد و در این صورت واردکنندگان بیشتر به سمت راه‌های غیرمجاز هدایت می‌شوند؛ بنابراین هرچه تعداد طبقات کمتر شود، راه کسب‌وکار تسهیل می‌شود و امکان تخلف نیز به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

وی ادامه داد: با حذف موارد غیرضروری از نظام تعرفه‌های کشور درصدد هستیم تا فضای تجاری را ساده‌سازی کنیم و بسیاری از زیرنویس‌های تعرفه‌ای حذف شده، یکسان‌سازی‌های لازم صورت پذیرفته است و روند نزولی را در نظام تعرفه‌ها شاهد هستیم. رییس سازمان توسعه تجارت در ادامه با بیان اینکه همواره در ارتباط با تعرفه‌ها بحث حمایت از تولید داخل مطرح بوده است، تاکید کرد:
در بحث تعرفه‌ها باید از تولید داخل حمایت منطقی، معقول و زمان‌داری شود و برای حمایت از تولید، لازم نیست که سال های دراز با دیوار تعرفه از آن حمایت کنیم، بلکه باید هر صنعت بعد از مدتی از حمایت تعرفه‌ای رها شود تا در فضای رقابتی رشد کند.

افخمی‌راد در پایان اظهار امیدواری کرد که سال ۹۵ طبقات تعرفه‌ای به ۸ طبقه کاهش یابد و سال ۹۶ نیز طبق برنامه‌های صورت‌گرفته تنها ۶ طبقه تعرفه‌ای را شاهد باشیم.