IMG_5297به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج پیش از ظهر چهارشنبه ۲۴ دی ماه ۹۳ کارگروه تخصصی کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان، رئیس کل دادگاه های عمومی و انقلاب دادگستری بویراحمد، رئیس سندیکای پیمانکاران استان، معاونت بازرسی کل استان، نمایندگان کانون کارشناسان رسمی قوه قضائیه و کانون کارشناسان رسمی دادگستری و رئیس اتاق بازرگانی یاسوج در سالن جلسات اتاق یاسوج برگزار گردید.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در این نشست اظهار کرد: در شرایطی که دولت مصمم است که شرایط برون رفت از رکود را در اولویت کارهای خود قرار دهد و به جد پیگیر این موضوع می باشد، رونق بخش توسعه ای کشور یعنی بخش ساخت و ساز نیز می تواند در فضای کسب و کار کشور نقش آفرینی کند و تاثیر چشم گیری در رشد اقتصادی کشور داشته باشد.وی بیان کرد: برای رسیدن به همچین هدفی دستگاه قضایی می تواند مهمترین کمک و تاثیر را بر رونق کسب و کار داشته باشد.

جبار کیانی پور تصریح کرد: در سالهای اخیر شرایط بد اقتصادی که در کشور بوجود آمده چالشی بسیار جدی در امر پیمانکاری بوجود آورده است و سالهای سال است که که مطالبات پیمانکاران بر روی زمین مانده است.

کیانی پور در ادامه کاهش ارزش پول ملی، به وجود آمدن فضای ناسالم رقابتی به دلیل تعدد شرکت های پیمانکاری و نبودن پروژه های عمرانی را از دیگر مشکلات پیمانکاران دانست و افزود: بخش صنعت احداث کشور با مشکلات بسیار زیادی روبروست که این صنعت را در حال فروپاشی قرار داده است.

 

در ادامه ی این نشست رئیس سندیکای پیمانکاران استان گفت: در حالی که تمام فعالیت های اقتصادی مهمی که در استان در حال انجام است توسط پیمانکاران است و این قشر نقش سیار مهمی در اقتصاد استان دارند ولی با اینحال شرایط به گونه ای شده است که پیمانکاران تمامی درها را به روی خود بسته می بینند و به همین دلیل به محاکم قضایی پناه آورده اند.

حسن وکیلی ادامه داد: درخواست ما از سیستم قضایی این است که پرونده ها در شعبه هایی بررسی شوند که کار تخصصی انجام داده باشند و شرایط عمومی پیمان را مطالعه کرده باشند ولی این دیدگاه که این شعبه به عنوان شعبه دولت و به عنوان صیانت از حقوق دولت برپا شده است با روح حق طلبی و حق ستانی سیستم قضایی استان مغایرت دارد.

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست صحبت های نمایندگان بخش خصوصی و پیمانکاران را ناشی از دغدغه های آنان برای سرمایه گذاری در استان دانست و افزود: در سالهای اخیر صنف پیمانکاران خدمات ارزنده ای به استان در جهت توسعه و ساخت و سازها داشته اند.

الماس گشتاسبی اظهار کرد: بیش از شصت درصد مشکلات پیش آمده برای پیمانکاران استان ناشی از شرایط خاص اقتصادی کشور و تحریم های بوجود آمده در سالهای اخیر بوده است. وی ادامه داد: ولی با اینحال سیستم قضایی وظیفه دارد مطابق هر شرایطی مدیریت خاصی را اعمال کند.

گشتاسبی با بیان اینکه باب نظارتی سازمان بازرسی جهت اصلاح امور می باشد افزود: کارفرمایان و پیمانکاران باید با دید مثبت بر نحوه دخالت سازمان بازرسی بر آن نگاه کنند چرا که با شرایط رقابتی بوجود آمده به دنبال خود مفسده هایی نیز به دنبال دارد.

 

در پایان این جلسه مصوب شد اتاق بازرگانی یاسوج یک سمینار آموزشی با حضور کارشناسان دستگاههای دولتی، پیمانکاران و کارشناسان دستگاه قضایی در دستور کار خود قرار دهد.

همچنین مصوب گردید بحث حل اختلاف و داوری در انعقاد پیمان های جدید گنجانده شود.

همچنین پیشنهاد گردید برای پیمانکارانی که دارای مطالبه از دستگاههای اداری بوده و بدلیل بالا رفتن نرخ ارز دچار مشکل گردیده و متضرر شده اند یک ساز و کار مشخصی در جهت احقاق حقوق آنان در کمیته حمایت قضایی تعیین شود.