رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا گفت: در هفت ماه اول امسال واردات ایران از ایتالیا ۸۵ میلیون یورو و صادرات به ایتالیا ۱۶۵ میلیون یورو بوده است که نشان‌دهنده تراز تجاری مثبت و دو برابر بودن صادرات کالاهای ایرانی است.

احمد پورفلاح در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، درباره وضعیت روابط تجاری ایران و ایتالیا اظهار کرد: ایتالیا از معدود کشورهای اروپایی است که از دیرباز تراز تجاری ما با آن مثبت بوده است؛ یعنی ایتالیا بیشتر خریدار کالاهای ایران است تا فروشنده. البته ترنول سه – چهار میلیاردی که در گذشته وجود داشته بسیار کمتر شده است. اما همچنان تراز تجار ما با ایتالیا مثبت است.

وی افزود: در تلاش هستیم کمیسیون مشترک ایران و ایتالیا را بار دیگر فعال کنیم چون می‌تواند تاثیر زیادی بر روابط اقتصادی دو کشور داشته باشد.

پورفلاح روابط تجار ایران با ایتایا را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: ایتالیا اولین کشوری بود که در بالاترین سطح به ایران نماینده فرستاد و وزیر خارجه‌اش به ایران آمد. همچنین اولین هیات بعد از توافق ژنو به ایتالیا اعزام شد که استقبال بسیار خوبی صورت گرفت. امیدوارم موضع‌گیری همه کشورهای اروپایی با ایران مشابه ایتالیا باشد. چون در این صورت به فضای بهتر اقتصادی دست پیدا می کنیم.

عمده کالاهای صادراتی به ایتالیا

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران درباره عمده کالاهای صادرات ایران به ایتالیا گفت: سنگ، چرم و پسته از جمله کالاهای صادراتی به ایتالیاست. در حوزه زعفران نیز با وجود اینکه ایتالیا کم کم به کشوری صادر کننده تبدیل می‌شود ولی از ایران زعفران می‌خرد. اما در مجموع بخش عمده صادرات ما به ایتالیا نفت است.

وی افزود: در کنگره‌ای که بعد از توافق ژنو در ایتالیا برگزار شد، مسئولان دولتی ایتالیا عنوان کردند که آن قدر پول‌دار نیستیم که شیرهای نفت‌مان را عوض کنیم و به جای ایران از کشورهای دیگر نفت بخریم. برای همین همچنان خریدار نفت از ایران هستیم. از این جهت عمده صادرات ما به این کشور نفت و فرآورده‌های نفتی است.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و ایتالیا درباره واردات ایران از ایتالیا نیز اظهار کرد: بسیاری از خطوط رشته‌های تولید ما با ایتالیا ارتباط تنگاتنگ دارد. ماشین آلات نساجی و پروفیل‌سازی‌های ما بیشتر با ایتالیا در ارتباط هستند. همچنین خیلی از خطوط تولید در صنعت فولاد ما از ایتالیا گرفته شده است. کاشی‌ها، سرویس‌های بهداشتی و پوشاک ایتالیایی هم وجود دارد که از ایتالیا به ایران وارد می‌شود که در مجموع رقم آن‌ها زیاد نیست.

از سرگیری فعالیت کمیسیون مشترک ایران و ایتالیا

پورفلاح با بیان اینکه در روابط تجاری ایران و ایتالیا تعرفه ترجیحی اعمال نمی‌شود، گفت: در حال حاضر در تلاش هستیم که کمیسیون مشترک ایران و ایتالیا را بار دیگر فعال کنیم، آخرین بار این کمیسیون در زمانی که آقای جهانگیری که وزیر صنایع بود، فعال بود. چون رییس کمیسیون مشترک ایران و ایتالیا وزیر صنایع است.

به گفته وی قرار است به زودی با مجوزی که از وزارت صنعت، معدن و تجارت اخذ شده، کمیسیون مشترک ایران و ایتالیا که تاثیر زیادی بر روابط اقتصادی دو کشور دارد در بالاترین سطح برگزار شود.

رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران درباره اینکه آیا به دلیل برخی تحریم ها مشکلی در تعاملات بانکی و مالی با ایتالیا وجود داشته است یا خیر؟ تصریح کرد: در این مورد ایتالیا مستثنی نبود. چون ضوابط و مقرراتی گذاشته شده که باید رعایت شود. خیلی از واردکننده‌های ایرانی از طریق کشور ثالث جنس ایتالیایی را می‌آوردند یا از طریق صرافی‌ها پول حواله می کردند. البته برخی فعالیت‌های کم رنگی در سطح بانک‌های درجه سه ایتالیا در ارتباط با ایران صورت گرفته است که در حال حاضر خیلی نمی‌توان به آن متکی بود.