رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران از حل شدن مشکل صدور روادید و ویزای تجاری برای ورود به بازار روسیه خبر داد.
اسدالله عسگراولادی اظهار کرد: برای ورود به بازار روسیه موانع زیادی وجود دارد که یکی از آنها بحث ویزای تجار بود که حل شد اما موانع دیگر همچنان وجود دارند.
وی با بیان اینکه مشکلات بانکی و نبود خط پرواز مستقیم از دیگر موانع تجار برای ورود به بازار روسیه است، گفت: دریافت روبل به جای دلار و تعرفه‌های گزینشی روسیه از دیگر موارد مهم در این زمینه محسوب می‌شود.
عسگراولادی ادامه داد: روس‌ها می‌گویند نمی‌توانند با دلار معامله کنند و می‌خواهند روبل بپردازند اما بازرگانان ما از بانک‌ها تضمین می‌خواهند که برابری روبل و ریال یکجا تسعیر شود. رئیس اتاق بازرگانی ایران و روسیه با بیان اینکه مشکلات ما در رابطه با روسیه ساختاری است، اظهار کرد: حجم صادرات ما به روسیه نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش داشته که بیشتر صادرات شامل موادغذایی و محصولات کشاورزی یا بسته‌بندی است.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران همچنین با بیان اینکه به دلیل بحران اوکراین، ارزش روبل کاهش یافت، بیان کرد: در رابطه با نبود خط پرواز مستقیم مذاکراتی نیز انجام دادیم، چون ضرورت دارد خط هوایی از شهرهای شمالی کشور مانند رشت، اردبیل و تبریز به صورت پرواز مستقیم به روسیه برقرار شود ولی این اتفاق هنوز محقق نشده است.
رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران همچنین تعرفه بالای واردات به روسیه را از دیگر موانع برشمرد و گفت: متاسفانه تعرفه‌های روسیه گزینشی است.