رئیس سازمان توسعه تجارت از عملیاتی شدن تعرفه ترجیحی با کشور ترکیه از دهم دی ماه خبر داد و گفت: این تعرفه ترجیحی در ۱۷۰ کالا از دهم دی ماه اجرایی می‌شود. انجام تجارت ترجیحی با کشورهای هدف به‌خصوص همسایگان آزمونی موثر برای ما جهت پیوستن به تجارت جهانی است.

ولی‌الله افخمی‌راد افزود: هر چه موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی را افزایش دهیم بازارهای جدیدی به روی محصولات صادراتی باز می‌شود و زمینه افزایش صادرات غیرنفتی نیز فراهم می‌شود.

به گفته افخمی‌راد، با گسترش موافقت‌نامه‌های ترجیحی ایرادات در نظام تولید به‌خصوص در صنعت شناسایی شده و بهتر می‌توان در جهت رفع این ایرادات اقدام کرد. بحث تعرفه‌های تجارت ترجیحی با جدیت پیگیری می‌شود و در حال حاضر با ۹ کشور تعرفه تجارت ترجیحی داریم.

پیش از این رئیس سازمان توسعه تجارت در ۲۲ آذرماه، ۱۲۸ کالا را در روابط تجاری با ترکیه مشمول استفاده ازتعرفه ترجیحی اعلام کرد. در این راستا ۶۸ قلم کالای ایرانی و ۶۰ قلم کالای ترک در بازارچه‌های مرزی دو کشور مبادله خواهند شد. هم اکنون ایران با کشورهای ترکیه، ازبکستان، پاکستان، سوریه، کوبا، تونس، بوسنی و هرزگوین، قرقیزستان و بلاروس دارای تعرفه ترجیحی کالا است.