رئیس و هیأت رئیسه و دبیرکل اتاق ایران روز اول آذرماه ضمن سفر به یاسوج در دادگستری کهکیلویه و بویراحمد حضور یافته و در جلسه کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری شرکت کردند.

 « غلامحسین شافعی» رئیس اتاق ایران گفت: قوه قضاییه این استان تلاشهای بسیار خوبی برای بهبود وضعیت اقتصادی استان و سهل تر شدن روند فعالیت، فعالان اقتصادی استان، انجام داده است.
وی یادآور شد: ارتباط ما با قوه قضاییه باید، ارتباط مستقیم و متناسب و روبه تعالی باشد، زیرا توسعه یافتگی رابطه مستقیم توسعه یافتگی رابطه مستقیم با مسائل اجتماعی دارد و هر قدر سطح رفاه عمومی جامعه بالا برود، توسعه یافتگی در آن ایجاد شده و شاهد تعالی اخلاق در آن جامعه و کاهش پروندههای قضایی خواهیم بود، بنابراین اقتصاد و توسعه با مسائل قضایی رابطه مستقیم دارد.

شافعی تصریح کرد: استانی با این تنوع و با سهم قابل توجه از منابع نفت و گاز، متأسفانه درصد بیکاری بالایی در کشور دارد و این مسأله باید مورد توجه جدی قرار گیرد و علت آن آسیب شناسی شده و راه کار مناسب اتخاذ شود.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور عنوان کرد: ما در شرایط جدید، فرصت تازه ای پیدا کرده ایم تا کشور را از شرایط گذشته تجارت داده و مجموعه کشور را از نظر اقتصادی دچار تحول کنیم و این مهم جز با همکاری و هماهنگی همگانی میسر نخواهد شد.
وی تصریح کرد: خوشبختانه قوه قضاییه در مرکز هم همکاری و ارتباط خوبی با اتاق و مجموعه فعالان اقتصادی دارد و باید از این ارتباط استفاده بهینه ببریم.

رئیس اتاق ایران ادامه داد: این مسأله نیز مطرح شده که اتاق با استفاده از مراکز داوری به کاهش حجم پرونده های قضایی در کشور کمک کند و از سوی دیگر نزدیکی قضات با فعالان اقتصادی نیز تأثیر بسیار مثبتی دارد.

شافعی عنوان کرد: دادگاه های مخصوص به مسائل اقتصادی نیز قرار شد از مشاوره کارشناسان خبره بخش خصوصی استفاده کنند، زیرا این بخش حرکت در مسیر عدالت را سهل تر خواهند کرد.
وی تصریح کرد: ما وظیفه داریم شرایط جدید پیش آمده را غنیمت داشته و فرصت سوزی های گذشته را جبران کنیم و باید متوجه باشیم که مقصر شرایط فعلی فعالان اقتصاد، خود آن ها نیستند بلکه وضعیت کشور باعث بروز آن شده است.

شافعی اعلام کرد: اکنون توجه بسیار خوبی به اقتصاد ایران صورت گرفته و ما با تعدد درخواست اعزام هیأت از کشورهای مختلف در اتاق ایران روبه رو هستیم و باید بتوانیم پاسخگوی این تقاضاها باشیم.
وی یادآور شد: هم دلی پایه اصلی حرکت های مثبت و امیدبخش آینده خواهد بود و ما نیز تلاش خواهیم کرد تا به این حرکت ها کمک کرده و آن ها را تقویت کنیم.
۵۰ مصوبه در کمیته برای بهبود شرایط

«جبار کیانی پور» رئیس اتاق یاسوج گفت: امیدوار هستیم حضور این هیأت زمینه ساز توسعه اقتصادی این استان شود و نشست ها خروجی خوبی، برای استان داشته باشد.
وی افزود: بیش از ۵۰ مصوبه در این کمیته برای بهبود شرایط اقتصاد استان داشته ایم و مسؤولان استان تلاش چشمگیری برای رفع مشکلات فعالان اقتصادی کشور دارند.

کیانی پور یادآور شد: همچین تلاش های ریاست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز کمک فراوانی به بهبود وضعیت اقتصادی استان و رفع موانع و مشکلات کرده است.

«داریوش دیودیده» رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهکیلویه و بویراحمد نیز گفت: صد در صد فعالیت های اقتصادی استان در دست بخش خصوصی است و دولت در این زمینه دخالتی ندارد و وظیفه دولت حمایت از این بخش است.
وی اعلام کرد: خوشبختانه مجموعه دادگستری نیز برای حمایت از بخش خصوصی قدم های خوبی برداشته اند و راهنمایی ها و مشاوره های خوبی ارائه داده اند و ما باید بتوانیم جایگاه خوبی در اقتصاد کشور و جهان داشته باشیم.

دیودیده تصریح کرد: شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان نیز بسیار فعال است و اتاق استان نیز مجموعه بسیار خوبی است و تلاش های شایان تقدیری انجام می دهد و بی شک این تلاش ها اثر مستقیمی بر شرایط اجتماعی خواهد داشت.

«جمادی» رئیس کل دادگستری استان کهکیلویه و بویراحمد نیز در این نشست بیان کرد: این استان توانمندی های فراوانی دارد، ۱۰ درصد آب کشور و ۲۵ درصد نفت کشور در این استان قرار دارد و سه شهرستان آن نفت خیز هستند.
وی اضافه کرد: دسترسی ها به این استان نیز ساده تر از سایر استان هاست و مسیرهای ارتباطی خوبی دارد و این ظرفیت را می توان با توسعه و بهسازی راه ها تقویت کرد.

جمادی یادآور شد: باید تلاش کرده و بتوانیم درصد بیکاری را با استفاده بهینه از منابع خدادادی استان کاهش دهیم.
وی عنوان کرد: اکنون ۱۱ حوزه قضایی فعال در این استان وجود دارد و از جهاتی جزء استان های امن کشور محسوب می شود و ما حداقل جرایم خشن کشور را داریم.

رئیس کل دادگستری استان افزود: همه این شرایط نشان می دهد که این استان محل مناسبی برای سرمایه گذاری اقتصادی به شمار می رود و کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری نیز به رفع مشکلات فعالان اقتصادی کمک فراوانی کرده است.

جمادی بیان کرد: تعامل میان بخش خصوصی و دولت اهمیت فراوانی دارد و خوشبختانه وجود این تعامل در استان، منجر به انجام اقدامات مثبت و مؤثری شده است.
وی اضافه کرد: در زیرمجموعه کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری، کمیته های فرعی برای انجام هر چه بهتر کارها تشکیل شد و خوشبختانه نتایج بسیار خوبی نیز داشته است.

جمادی تصریح کرد: ما باید در چارچوب قانون حرکت کنیم بنابراین اصلاح قوانین اهمیت فراوانی دارد بنابراین شناسایی قوانین مخل کسب و کار باید به صورت جدی تری مورد توجه قرار گیرد.