یازدهمین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد و هشتمین جلسه این شورا در دولت تدبیر و امید به ریاست دکتر خادمی استاندار کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی یاسوج یازدهمین  جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور نماینده شهرسنان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی، استاندار کهگیلویه و بویراحمد، معاون برنامه‌ریزی استاندار،معاون هماهنگی و عمرانی استاندار،معاون رئیس کل  دادگستری استان،  رئیس اتاق بازرگانی،صنایع،معادن و کشاورزی یاسوج، اعضاء شورا، برخی از مدیران دستگاههای مربوطه و نمایندگان و فعالین بخش خصوصی برگزار شد.

 سید موسی خادمی در این  نشست  اظهار داشت : اقتصاد این استان با ایجاد و راه اندازی کارخانه های صنعتی رونق نمی یابد بلکه یکی از راهکارهای مناسب در این زمینه توجه جدی به واحدهای تولیدی کوچک روستایی بر اساس توانمندی ها و ظرفیت های هر روستا است.
وی بیان کرد: برای ایجاد چنین واحدهای تولیدی می توان از تجارب ارزنده سایر استان های کشور استفاده بهینه کرد.

وی خواستار بررسی دقیق دلایل عمده رکود غیرتورمی در کهگیلویه و بویراحمد و ارایه راهکارهای لازم برای رفع آنها از سوی متولیان امر، کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی استان شد.

خادمی بیان کرد: الکترونیکی شدن نحوه تایید و ثبت رتبه های پیمانکاران کهگیلویه و بویراحمد اقدامی ارزشمند بوده که باید زودتر انجام می شد زیرا موجب شتاب بخشی و تسهیل در انجام امور مربوط به این قشر می شود.

وی اظهار کرد: از پیمانکاران کهگیلویه و بویراحمد انتظار می رود مشخصات و مدارک خود را بموقع در سامانه ساجا ثبت کرده و دستگاه های مختلف اجرایی استان نیز موظفند در کمترین زمان ممکن پاسخ استعلام های مربوط به تایید یا رد رتبه های آنان را اعلام کنند.

خادمی عنوان کرد: کمیته ای برای تعیین مشکلات پیمانکاران کهگیلویه و بویراحمد و اعلام انها به تهران هر چه سریعتر در این استان تشکیل شود.

وی ابراز داشت: نظام پیمانکاری کهگیلویه و بویراحمد دارای برخی نواقصات بوده و فاصله چشمگیری با سایر نقاط کشور دارد که باید این معضل مهم برطرف شود.

نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست، گفت: مسوولان اجرایی استان پبمانکاران را به عنوان یک سرمایه تلقی کرده و نگاه مثبتی به آنان داشته باشند.

غلام محمد زارعی افزود: پیمانکاران کهگیلویه و بویراحمد می توانند سهم عمده ای در عمران، آبادانی و شکوفایی روزافزون اقتصاد این استان ایفا کنند و به همین دلیل باید بیش از پیش مورد حمایت همه جانبه متولیان امر قرار گیرند.

وی خواستار پرداخت هر چه سریعتر مطالبات معوق پیمانکاران کهگیلویه و بویراحمد از سوی دستگاه های اجرایی این استان شد.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست، گفت: در سال های گذشته رتبه بندی پیمانکاران استان به صورت دستی انجام می شد در حالی که اکنون الکترونیکی شده است.

پژمان نیک اقبال افزود: پس از ثبت مدارک و مستندات پیمانکاران کهگیلویه و بویراحمد در سامانه ساجا و پالایش آن از سوی کارشناسان معاونت عمرانی استانداری استان اطلاعات لازم برای تایید یا رد رتبه های آنان به تهران ارسال می شود.

وی بیان کرد: پیمانکاران کهگیلویه و بویراحمد برای تمدید رتبه های خود بموقع به سامانه ساجا مراجعه و مشخصاتشان را ثبت کنند.

نیک اقبال اظهار کرد: در کمیته ای تخصصی تمام ایرادهای سامانه ساجا بررسی و برای برطرف شدن در قالب نامه ای به مسوولان مربوطه در تهران اعلام خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی یاسوج در این نشست از استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواست تا ادارات عضو شورای گفت‌وگو را الزام به حضور در جلسات کنند.

 جبار کیانی‌پور اظهار کرد: امروز شاهد موفقیت‌های دولت در مهار تورم هستیم و به عنوان نماینده بخش خصوصی از محقق شدن اهداف دولت تدبیر و امید در این راستا خرسند هستیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی یاسوج با اشاره به رشد شش و پنج دهم درصدی اقتصاد کشور اذعان کرد: امیدواریم با پشتکار دولت رشد اقتصادی کشور نیز به هفت درصد برسد.

کیانی‌پور با اشاره به دستور کار جلسه با عنوان بررسی پیشنهادات موثر در جهت کمک به راهکارهای برون رفت از رکود غیر تورمی در اقتصاد کهگیلویه و بویراحمد و بهبود فضای کسب و کار بیان کرد: بخش خصوصی پیشنهادات خوبی در این راستا دارد.

این مسئول اولین پیشنهاد خود را لزوم تلاش دولت برای وادار کردن بانک‌ها به پرداخت تسهیلات عنوان کرد و گفت: سرمایه در گردش و کاهش و تعدیل اخذ مالیات از واحدهای تولیدی در برون رفت رکود غیر تورمی موثر است.

وی پرداخت مطالبات بخش خصوصی از سوی دولت، حذف قوانین مزاحم، تلاش برای راه‌اندازی واحدهای کوچک استانی و استفاده هرچه بهتر از اعتبارات صندوق توسعه ملی را دیگر راهکارهای برون رفت از رکود غیر تورمی عنوان کرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی یاسوج با اشاره به دستور کار دوم مبنی بر بررسی پیرامون رتبه‌بندی شرکت‌های خدمات فنی و مهندسی در راستای تحقق اهداف دولت مبنی بر سرمایه‌گذاری در پروژه‌های عمرانی و رونق فضای کسب و کار بیان کرد: امیدواریم مشکلات پیرامون این بحث رفع شود.

کیانی‌پور اذعان کرد: بخش خصوصی کشور و به تبع ان کهگیلویه و بویراحمد بر این عقیده است که آزادسازی و رتبه‌بندی شرکت‌ها می‌تواند در رونق کسب و کار موثر واقع شوند.

وی با اشاره به برگزاری منظم جلسات شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی بیان کرد: خوشبختانه از استان های پیشرو در برگزاری جلسات و تعداد زیاد مصوبات هستیم که نشان از تعامل و همکاری بین بخش خصوصی و دولت است.

این مسئول با بیان اینکه تعداد زیادی از اعضای جلسه شورای گفت‌وگوی دولت با بخش خصوصی در جلسه حضور نداشتند، گفت: انتظار می‌رود استاندار استان ادارات عضو شورای گفت‌وگو را الزام به حضور در جلسات کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی یاسوج با بیان اینکه تنها استانی هستیم که تماما تشکل‌ها در شورای گفت‌وگو حضور دارند، گفت: اعضای جدید با مشورت استاندار و معاون برنامه‌ریزی ابلاغ آن‌ها صادر می‌شود.