رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه در پایان سال ۹۴ نرخ تورم را به ۱۵ درصد کاهش خواهیم داد، گفت: این حداکثر تورمی است که می‌تواند محقق شود، ضمن اینکه حتما دستاورد حاصل از بسته خروج از رکود کمتر از این نرخ خواهد شد، همچنین احتمال دارد در ماه‌های آینده درصدهای نزدیکتری از نرخ تورم را نسبت به آنچه در واقعیت اتفاق می افتد، اعلام کنیم.

ولی الله سیف در جمع خبرنگاران در وضعیت تورم در بسته خروج از رکود گفت: در رابطه با تورم، تمرکز اصلی را در سال گذشته داشتیم که خوشبختانه دولت به دستاورد خیلی بزرگی هم رسید. شاید استمرار همان سیاست هدف های خیلی بیشتری را در رابطه با کاهش تورم در سال ۹۳ بتواند محقق کند.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه منتهی زمانی که سیاست خروج از رکود را اضافه می کنیم، نکته مهم حفظ این دستاورد است، افزود: البته با اجرای این سیاست ها سرعت کاهش تورمی کمی کاسته می شود.

وی ادامه داد: به همین دلیل اگر فرض کنیم تورم با ادامه این سیاست ها به ۱۵ درصد یا زیر ۲۰ درصد برسد، الان تورم را به میزان ۲۵ درصد اعلام کردیم و این میزان اضافه را در جهت آثار سیاست های خروج از رکود طراحی می کنیم ولی مهم این است که این سیاست ها باهم کنار بروند و در پایان سال ۹۳ به اهدافمان برسیم.

سیف در ادامه در پاسخ به پرسش مهر در مورد هدف گذاری تورمی بانک مرکزی در بسته خروج از رکود گفت: در پایان سال ۹۴ بناست نرخ تورم به ۱۵ درصد برسد ولی عنایت داشته باشید، این حداکثر تورمی است که می تواند محقق شود، حتماً دستاور حاصل از این بسته کمتر از این نرخ خواهد شد.

وی با اشاره اینکه احتمال دارد در ماه های آینده درصدهای نزدیکتری از نرخ تورم را نسبت به آنچه در واقعیت اتفاق می افتد، اعلام کنیم، افزود: اما الان نرخ ۲۵ درصد را اعلام کردیم تا بتواند سیاست خروج از رکود عملیاتی شود. سیاست های خروج از رکود می تواند آثار تورمی داشته باشد ولی در حد هدفگذاری شده برای تورم قابل قبول است.

رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: در مهر ماه سال گذشته پیش بینی می کردیم که تورم در پایان مهر ماه سال ۹۲ حدود ۳۵ درصد خواهد بود که ۳۴.۷ درصد تحقق یافت. برای سال ۹۳ پیش بینی حداکثر ۲۵ درصد را داشتیم اما اطلاعاتی که داریم به ما نوید تورم ۲۵ درصد را می دهد و در این خصوص اطمینان برای ما حاصل شده است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۳ فقط سیاست های مدیریت و کاهش تورم را نداریم بلکه سیاست خروج از رکود باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد، افزود: با وجود اجرای بسته بازهم تورم ۲۵ درصد به عنوان حداکثر خواهد بود،بنابراین بعد از اجرای بسته هم باز تورم کمتر از ۲۵ درصد می باشد. حتما تورم ۱۵ درصدی در سال ۹۴ محقق می شود اما برای سال ۹۳ تمرکز و پیش بینی بانک مرکزی روی تورم ۲۰ درصدی است. تک رقمی کردن نرخ تورم از اهداف مهم این بانک است و هدف اصلی بانک مرکزی تک رقمی کردن است و امیدواریم در سال ۹۵ این هدف اجرایی شود.

راه اندازی صندوق پس انداز مسکن

رئیس کل بانک مرکزی در مورد راه اندازی صندوق پس انداز مسکن ، تصریح کرد: مهم این است که اقداماتی که باید منجر به کار کارشناسی این طرح شود در حال انجام است و ما کاملاً با دیدگاه های وزارت مسکن موافقیم اما باید بررسی شود که آیا این فرمول ها می تواند خودکفا باشد یا نیازمند کمک و حمایت از دولت است. اگر میزان این حمایت ها شود ما مشکلی نداریم و هر چقدر سیاست های بخش مسکن منجر به تجهیز منابع بیشتر شود می تواند به رونق بخش مسکن کمک کند.

رئیس کل بانک مرکزی از ابلاغ تدریجی سیاست های صندوق پس انداز مسکن و اجرای آن در شهریور ماه خبر داد و درباره میزان منابع قابل تجهیز برای پرداخت تسهیلات در سال جاری گفت: حدود ۲۸۰ هزار میلیارد تومان منابع بانکی در سال جاری قابل تجهیز و پرداخت است که اولویت اول، پرداخت سرمایه در گردش است.

به خودم نمره نمی‌دهم

وی در مورد عملکرد خود طی یکسال گذشته در بانک مرکزی و اینکه تا چه حد به اهداف خود رسیده است، گفت: قضاوت با شما است، در ابتدای کارم در مهر و شهریور ماه سال گذشته بازار ارز ملتهب بود و در این مدت زمان گذشته نرخ ارز به ثبات رسیده و روند نرخ ارز نزولی شده است.

سیف با تاکید بر اینکه در این مدت پذیرش انضباط پولی توسط دولت انجام شده است، افزود: رئیس جمهور نیز از این باور حمایت می کند و با توجه به این انضباط خروج از رکورد هم به سرعت قابل اجرا است.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سئوال که به عملکرد خود در این یکسال چه نمره ای می دهید، گفت: به خودم نمره نمی دهم؛ فقط به دانشجویان و همکارانم نمره می دهم.