رئیس دفتر رئیس جمهور با بیان اینکه صندوق بین‌المللی پول باید تبعات تحریم ایران را به عنوان یک درس برای دنیا مطرح کند، گفت: قصد تحریم‌کنندگان این بود که تجارت ما متوقف شود اما این اتفاق نیفتاد. در عوض تحریم‌های بانکی که به بهانه مسائل سیاسی ایجاد شد، عدم شفافیت در تجارت را رقم زد و موجب زیان تحریم‌کنندگان و تحریم‌شوندگان شد.

محمد نهاوندیان در دیدار با رئیس اداره خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول گفت: ماجرای تحریم ایران یک درس و تجربه بود که امیدواریم دیگر نه برای ایران و نه برای هیچ کشور دیگری تکرار نشود چون نه تنها اهداف مورد نظر تحریم‌کنندگان محقق نشد بلکه هزینه‌های زیادی در حوزه مسائل جانبی مانند مسائل انسانی و بحث‌های مدیریتی به بار آورد.

رئیس دفتر رئیس جمهور در تشریح اولویت اقتصادی دولتمردان ایران، به باز کردن فضای اقتصادی کشور برای حل مشکل رکود البته بدون افزایش تورم اشاره کرد و گفت: گزارش اتاق بازرگانی ایران نشان می‌دهد برخی صنایع در حال خروج از رکود هستند و کار خود را دوباره آغاز کرده‌اند.

وی در عین یادآوری نیاز کشورمان به سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی در بخش زیرساخت‌های حوزه نیرو، به فعالیت‌های قابل توجه در حوزه سلامت در ایران اشاره کرد و اظهار داشت: کارهای انجام شده ظرف یکسال اخیر در بخش سلامت، رضایت عمومی را به دنبال داشته است.

نهاوندیان همچنین با بیان اینکه روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران به طور مثبت در حال جلو رفتن است، خاطرنشان کرد: ایران مظهر ثبات در منطقه است و باید به نقش منطقه‌ای ایران به طور جدی‌تر نگاه شود.

رئیس دفتر رئیس جمهور در بخش دیگر سخنانش، در تبیین اتفاقات منطقه اعم از حضور گروهک تکفیری داعش در عراق، تصریح کرد: ظهور و حمایت از داعش، اتفاقی فرقه‌ای و قومیتی نیست بلکه یک اقدام علیه تمدن بشری است.

نهاوندیان در ادامه به وضعیت کشورهای عربی قبل از بروز و ظهور بیداری اسلامی اشاره کرد و گفت: موضوع تکان‌دهنده‌ای که در آن کشورها مشاهده کردیم، سن جوان افراد جامعه در این کشورها و عدم اشتغال آنها بود؛ از همین دو نکته هم قابل پیش‌بینی بود که اتفاقات سیاسی بزرگی در این کشورها رخ خواهد داد.

وی، بیکاری جامعه جوان را یک منبع آماده برای سوء استفاده جریان های افراطی دانست و گفت: پیام فرهنگی و اقتصادی ایران به دنیا به خصوص پس از رئیس جمهوری دکتر روحانی، «ثبات و آرامش» است.

طبق این گزارش، مسعود احمد رئیس اداره خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول نیز در این دیدار، اقدامات انجام شده ظرف یکسال گذشته در ایران را مثبت و ستودنی عنوان کرد و گفت: توجه به بخش خصوصی و فضای رقابتی کسب‌وکار در ایران ظرف یکسال گذشته، قابل توجه بوده و کارشناسان صندوق بین‌المللی پول نیز آماده همکاری و کمک هستند.

مسعود احمد همچنین نسبت به ارائه کمک‌های فنی، همکاری‌های علمی و انتقال تجربیات اعلام آمادگی کرد که این پیشنهادات مورد استقبال دکتر نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری قرار گرقت.