نویسنده: استیو توبک
مترجم: عادله جاهدی
یک موضوع مهم در دنیای کارآفرینی، به چالش کشیدن وضعیت کنونی و ایجاد تردید در قضاوت درست به دنبال راه‌های جدیدتر و بهتر برای کار کردن است.
خلاصه اگر فقط بخواهید این طرز فکر را دنبال کنید، شاید یک شغل واقعی بیابید و شاید هم از کار بیکار شوید. به همین خاطر است که هیچ چیز جز حرکت هماهنگ و دسته‌جمعی یک صف با ضرب یک طبل آدم را به وجد نمی‌آورد. آن هنگام که صدای هزاران فریاد شما را به انجام یک کار واحد فرامی‌خواند. این نشانه‌ای قطعی از تفکر گروهی است. همچنین می‌تواند زمان خوبی  باشد برای اینکه پنبه‌ای در گوش فرو کنیم و فکری اساسی بکنیم. امروزه شعاری همه‌گیر و گوشخراش بر این اصرار می‌ورزد که شغل خود را رها کنید و به کارآفرینی روی بیاورید. عموم می‌گویند باید همین کار را بکنید چون هر روزی که تعلل می‌کنید به زندگی فقیرانه و پشیمانی نزدیک‌تر خواهید شد.
اما این اصلا درست نیست. این فکر که شما نمی‌توانید با کار کردن برای دیگران شغلی موفق داشته باشید، واقعا شاد باشید و حتی ثروتمند شوید، شاید مضحک‌ترین، غیرمنصفانه‌ترین و بی‌اعتبارترین شایعه‌ای باشد که تا کنون شنیده‌ام و بسیار هم به گوشم خورده است. اشتباه نکنید، کارآفرینی می‌تواند به‌گونه‌ای باور نکردنی مفید باشد. شاید اینکه کسب‌وکار مستقلی برای خود راه بیندازید بهترین تصمیمی باشد که گرفته‌اید، اما قبل از اینکه دل به دریا بزنید چیزهای زیادی هست که باید در نظر بگیرید و شایعات زیادی هست که باید از آنها باخبر شوید.
شایعه شماره ۱: این تنها راه ثروتمند شدن است. مقاله‌ای خوانده‌ام که ادعا می‌کرد چون برترین میلیاردر‌های دنیا کارآفرین بوده‌اند پس تنها راه برای اینکه ثروتمند شوید همین است، اما هیچ اطلاعات یا منطقی برای اثبات این ادعا نداشت که نشان دهد فردی که کسب‌وکار مستقلی راه می‌اندازد پول بیشتری به دست خواهد آورد. به‌علاوه، آیا این را می‌دانستید که مایکروسافت ۱۰هزار نفر را میلیونر کرده است؟ جای تامل دارد.
شایعه شماره ۲: باید به‌دنبال علاقه خود بروید، نه به دنبال پول. مقاله دیگری می‌گوید که پول همه آن چیزی که باید به دنبالش باشید نیست، بلکه باید علاقه خود را دنبال کنید. این درست است، اما چه کسی گفته در این صورت نمی‌توانید برای دیگران کار کنید؟ اکثر کارآفرین‌ها در واقع علاقه خود را در کارهایی که برای دیگران انجام می‌دهند می‌یابند. این بهترین راهی است که من برای یافتن فرصت‌ها می‌شناسم.
شایعه شماره ۳: شادتر خواهید بود. تا آنجا که من می‌دانم این مساله که چه چیزی شما را شاد می‌کند کاملا به خودتان بستگی دارد. اکثر مردم واقعا فارغ از دردسر‌ها، ریسک‌ها،کوله‌بارها، موانع و بلاتکلیفی‌های کسب‌وکارهای مستقل شادتر هستند. شاید اکنون آنها برای این کمتر شاد هستند که دیگران باعث شده‌اند در مورد شغلشان دچار تردید شوند.
شایعه شماره ۴: رئیس نخواهید داشت. اشتباه! هرکسی رئیسی دارد. مدیران عامل هم پاسخگوی هیات‌رئیسه، مشتریان و سهامداران هستند. کارآفرینان نیز باید مستقیما پاسخگوی ناظران و ماموران دولت در سطوح فدرال، ایالتی و محلی باشند. باور کنید آنها می‌توانند رفتار بسیار آمرانه‌ای داشته باشند.
شایعه شماره ۵: آزادیِ بیشتر و کنترل و توازن بیشتری روی زندگی شغلی خود خواهید داشت. اگر مستقل کار کنید، این شانس را خواهید داشت که هر نوع کلاهی بخواهید بر سر بگذارید و برای مدتی طولانی هفت روز هفته ۲۴ساعت کار کنید. کارتان زندگی‌تان خواهد شد. هیچ اشکالی در این نیست، اما همه‌کس با این شیوه، آزادی و کنترل بیشتر را احساس نخواهد کرد.
شایعه شماره ۶: شرکت‌های بزرگ بدجنس هستند. بگذارید یک چیز بگویم که شرط می‌بندم هیچ‌وقت به آن فکر نکرده‌اید: هر شرکتی – حتی شرکت‌های بزرگی مثل اپل و اینتل –  ابتدا در قالب کسب‌وکار کوچکی تاسیس شده‌اند. بنابراین چه فرقی می‌کند؟ من در شرکت‌های کوچک و بزرگِ صنعت فناوری برتر، شغلی باورنکردنی داشته‌ام؛ همین‌طور هزاران فرد دیگری که سال‌ها است آنها را می‌شناسم.
شایعه شماره ۷: موفقیت بیشتری خواهید داشت. می‌دانید آن چیست که همه کس عاشق انجام آن است؟ کاری مهم که اهدافی را محقق ساخته و بتوان به آن افتخار کرد. شما می‌توانید این را با کار کردن برای یک شرکت بزرگ یا کوچک یا در شرکت مستقل خودتان هم انجام دهید. موفقیت ربطی به مالکیتِ کسب و کار ندارد. اگر می‌خواهید مدیریت یا رهبری کنید یا کسب و کاری راه بیندازید، بهتر است پیش از اقدام به مستقل شدن، بروید راه و چاه را در یک شرکت خوب یاد بگیرید.
شایعه شماره ۸: کاری وجود ندارد؛ فناوری و برون‌سپاری تمام مشاغل را از بین برده‌اند. بسیار غلط. اگر فناوری مشاغل را نابود می‌کند، آنگاه از نظر شما پرسودترین  و سریع‌الرشدترین صنعت روی زمین چیست؟ درست است: فناوری. اگر نمی‌توانید شغلی را پیدا کنید، احتمالش این است که فاقد مهارت‌ها یا دانش مورد نیاز هستید که در آن صورت، بله، شاید بخواهید به شروع یک کسب‌وکار مستقل فکر کنید.
شایعه شماره ۹: طبقه متوسط در حال مرگ است. شاید این درست باشد، اما این چه ربطی به شما، من یا هر کس دیگر دارد؟ اگر این فرض آن است که با کار کردن در شرکت دیگران محکوم می‌شوید به یک زندگی بخور و نمیر، من می‌توانم خیلی ساده خلاف آن را ثابت کنم. به‌عنوان مثال، کارمندان شرکت‌های بزرگی چون گوگل، اپل و فیس‌بوک پول بسیار زیادی در می‌آورند.
شایعه شماره ۱۰: بهانه‌گیری را کنار بگذارید؛ همین حالا دست به کار شوید. اگر در مورد این تصمیم با خود درگیر هستید، باید دلیل بسیار موجهی برای آن وجود داشته باشد. شاید این یک تصمیم آگاهانه نیست و احساس می‌کنید مجبور شده‌اید. یا شاید زمان آن مناسب نیست یا ذخیره کافی برای آن ندارید. اگر احساستان به شما می‌گوید که این کار را نکنید و حس‌تان معمولا درست است، شاید بهتر است به حس خود گوش کنید.
جالب اینجا است که هر مقاله و کتابی که به آن برخورده‌ام که صرف نظر از شرایط افراد سعی در سوق  دادن آنها به سمت کارآفرینی داشته است، توسط کسانی نوشته شده که با کار کردن برای دیگران شروع کرده‌اند و شغل روزانه خود را هم رها نکرده‌ و فقط خوش‌شانس بوده‌اند یا آنقدر با استعداد یا تحصیلکرده بوده‌اند که صرف نظر از شغلی که داشتند حتما موفق می‌شدند.
حواستان باشد، تصمیمی که در مورد شغل خود می‌گیرید به خودتان مربوط است. با خود فکر کنید و تصمیمی آگاهانه بگیرید. اگر کاری برایتان مناسب است آن را انجام دهید. به خود ایمان داشته باشید. همه چیز درست خواهد شد.