بهبود روابط ایران و کشورهای اروپایی، علاقه این کشورها به گسترش تجارت با تهران را به همراه داشته است.
به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، ولی‌الله افخمی‌راد رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در دیدار با میشائیل بارون فون اونگرن اشترنبرگ، سفیر آلمان اظهار کرد: با توجه به فضای مطلوب کنونی، سازمان توسعه تجارت به دنبال ایجاد فضای بهتر همکاری با کشورهای مختلف است و به همین منظور اعزام رایزنان بازرگانی ایران به کشورهای اروپایی و از جمله آلمان پیش‌بینی شده است.
افخمی‌راد سیاست‌های دولت روحانی در مهار تورم را موفقیت‌آمیز دانست و گفت: آمار و ارقام‌ نشان‌ می‌دهد دولت در کنترل تورم موفق عمل کرده و بدیهی است تجار خارجی نیز علاقه‌مند به فعالیت در کشورهایی هستند که تورم در آنها کنترل شده است.
افخمی‌راد با اظهار امیدواری از ایجاد فضای رقابتی در بخش‌های مختلف صنعت، تصریح کرد: صنعتی‌ شدن و ایجاد فضای رقابتی در کشور لازمه ورود ایران به سازمان تجارت جهانی است و با اتخاذ سیاست‌های مناسب می‌توانیم به سازمان تجارت جهانی ملحق شویم.  وی گسترش تجارت ترجیحی با کشورهای مختلف را یکی از گام‌های اصلی برای الحاق به سازمان توسعه تجارت دانست.
سفیر آلمان در تهران نیز در این دیدار با اشاره به زمینه‌های همکاری دو کشور اظهار کرد: ما امیدواریم با توجه به بهبود روابط تهران و قدرت‌های بزرگ، شاهد گسترش روابط تجاری بین دو کشور باشیم.