رئیس مجمع واردات از صدور بخشنامه جدیدی از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران به منظور کاهش کالاهای هدف قاچاق خبرداد و گفت: براساس این بخشنامه، نوت بوک، شکر، لوازم خانگی، موبایل، ظروف سرامیکی، چینی آلات، ظروف شیشه ای، کریستال ولوازم یدکی به استثنای لوازم یدکی ماشین آلات راهسازی از فهرست کالاهای هدف خارج شده است.

محمدحسین برخوردار در گفتگو با مهر با اشاره به مشکلات و چالش‌های پیش روی واردکنندگان در خصوص ترانزیت داخلی کالاهایی که به عنوان کالاهای هدف قاچاق تعریف شده است، گفت: گمرک جمهوری اسلامی ایران در این زمینه بخشنامه ای را صادر کرده که تعداد کالاهای هدف قاچاق کاهش یابد.

رئیس مجمع واردات افزود: در حال حاضر،‌ تعداد این اقلام زیاد استT ضمن اینکه برای ترانزیت باید ضمانت نامه بانکی یا وجه نقد سپرده می شد تا پیش از این، واردکنندگان با مشکلات عدیده ای در رابطه با کالاهای هدف قاچاق مواجه بودند.

وی تصریح کرد: به موجب دستورالعمل جدید گمرک به شماره ۹۳/۴۶۴۵۴ که از سوی رئیس کل گمرک با رویکرد اساسی به لحاظ مولفه های تسهیل تجارت قانونی و همچنین تسهیلات موضوع بندهای ۱۰ و ۱۱ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی صادر شده است؛ اولا اقلامی همچون نوت بوک، شکر، لوازم خانگی، موبایل،  ظروف سرامیکی، چینی آلات، ظروف شیشه ای، کریستال ولوازم یدکی به استثنای لوازم یدکی ماشین آلات راه سازی از فهرست کالاهای هدف خارج شده است.

به گفته برخوردار،‌ اگر این کالاها بوسیله شرکتهای بین‌المللی حمل ونقل ترانزیت شود، امکان سپردن بیمه نامه معتبر نیز وجود دارد؛  به این ترتیب انتقال کالا از مبادی ورودی به گمرکات داخلی وانبار های اختصاصی منبعد با شرایط آسانتری صورت خواهد پذیرفت .

رئیس مجمع واردات با اشاره به اینکه با اجرای این دستورالعمل حدود شش بخشنامه قبلی در این خصوص از سوی رئیس گمرک باطل اعلام شده است تاکید کرد: اجرای این دستورالعمل از تاریخ ۱۷ خرداد از سوی ریاست محترم گمرک لازم الاجر خوانده شده است.