مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی از ترانزیت بیش از ۲ میلیون و ۱۹۷ هزار تن کالا از مرزهای کشور در دوماهه امسال خبرداد و گفت: از این میزان ۲ میلیون و ۹۹ هزار تن انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی معادل ۹۶ درصد از طریق جاده و ۹۷ هزار تن معادل ۴ درصد از طریق راه‌آهن ترانزیت شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد جواد عطرچیان با اعلام اینکه در ۲ ماهه سال ۹۳، بیش از ۲ میلیون و ۱۹۷ هزار تن کالا از مرزهای کشور ترانزیت شد، گفت: از این میزان ۲ میلیون و ۹۹  هزار تن انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی معادل ۹۶ درصد از طریق جاده و ۹۷ هزار تن معادل ۴ درصد از طریق راه‌آهن ترانزیت شده است.

وی افزود: از مجموع کالاهای ترانزیت شده، یک میلیون و ۱۰۱ هزار تن را مواد نفتی و یک میلیون و ۹۶ هزار تن را مواد غیرنفتی تشکیل داده‌اند که عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی کالاهایی نظیر مواد سوختی، لوازم خانگی، انواع پنبه، کالاهای ساختمانی، وسایل نقلیه باری و مسافری است.

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی تصریح کرد: در این مدت، از میان مرزهای کشور پرویزخان با ۶۹۸ هزار تن معادل ۳۲ درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای بندرعباس، باشماق و بازرگان در رده‌های بعدی قرار دارند.

وی افزود: در زمینه ترانزیت خروج کالا از کشور، بندر امام با ۸۶۳ هزار تن معادل ۳۹ درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای بندرعباس، بازرگان، لطف‌آباد و سرخس در رده‌های بعدی قرار دارند.

عطرچیان بیشترین حجم تردد کامیون‌های حامل بار ترانزیتی را از مبدا عراق به مقصد امارات اعلام کرد و افزود: از ۹۴ هزار دستگاه تعداد سفر کامیون‌های حمل کننده کالاهای ترانزیتی، ۵۲ هزار دستگاه معادل ۵۶ درصد توسط کامیون ایرانی و مابقی توسط سایر ملیت‌ها از کشور حمل شده است.

وی خاطرنشان کرد: اتخاذ تصمیمات مؤثر و راهبردی به موازات تجهیز امکانات و زیرساخت‌ها، فراهم آوردن تسهیلات گسترده در بخش‌های مختلف حمل و نقل، اقدام سازمان‌های مرتبط در حرکتی هماهنگ به منظور رفع موانع و تسهیل در امر ترانزیت توانسته است در بهره‌برداری از موقعیت جغرافیایی و منحصر به فرد ترانزیت نقش قابل‌توجهی ایفا کند.

مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه های مرزی افزود: جمهوری اسلامی ایران می‌تواند قطب ترانزیت منطقه باشد لذا شناسایی ظرفیت‌های منطقه‌ای و برقراری روابط‌ دیپلماسی بین کشورهای همسایه و منطقه آسیا در دستور کار قرار گرفته است تا با رشد و توسعه قابلیت‌های موجود و با مدیریت صحیح روند ترانزیت روز به روز رشد داشته و رونق بیابد.