معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشریح جزئیات طرح‌های ارزی و ریالی در بخش معدن و صنایع معدنی، گفت: ۲۴ طرح اولویت دار با سرمایه گذاری ۴.۳ میلیارد یورو در بخش ارزی و ۳۴۰۰ میلیارد تومان در بخش ریالی اجرا می‌شود.

مهدی کرباسیان در گفتگو با مهر گفت: ۲۴ طرح اولویت دار در بخش معدن و صنایع معدنی برای اجرا در دستور کار قرار گرفت که این طرح‌ها، طیف وسیعی از بخش‌های مختلف معدن و صنایع معدنی را در بر می گیرد و مهمترین آنها در حوزه فولاد، ‌زغال‌سنگ، ‌آلومینیوم، ‌طلا و ‌امور زیربنایی متمرکز است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: ‌این طرح‌ها در بخش ارزی بیش از ۴.۳ میلیارد یورو و در بخش ریالی افزون بر ۳۴۰۰ میلیارد تومان سرمایه نیاز دارند، ضمن اینکه مجموع طرح های توسعه ای ایمیدرو به ۱۰۰ فقره می رسد که پیش بینی شده به تدریج  و در قالب مشارکت با بخش خصوصی اجرا شود.

وی همچنین ارزش طرح‌های مشارکتی این سازمان را ۲۰ هزار میلیارد تومان اعلام و تصریح کرد: پیش بینی شده این تعداد پروژه در مدت ۴ سال به اجرا درآید.

کرباسیان در ادامه یکی از مهمترین برنامه های ایمیدرو را توجه به توسعه مناطق صنایع انرژی بر جنوب کشور ذکر کرد و اظهار داشت: این مناطق به دلیل دسترسی به انرژی فراوان و نزدیکی به آب های آزاد و امکاناتی همچون گمرک و اسکله اختصاصی توانایی های متعددی برای توسعه صنایع مادر از جمله فولاد و‌آلومینیوم در اختیار دارند.

به گفته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، به دلیل وجود مزایای فوق،‌شرایط برای تولید محصول رقابتی برای ارایه به بازارهای جهانی فراهم شده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: توسعه اکتشافات معدنی یکی از برنامه های محوری این سازمان است که از اواخر سال گذشته آغاز شده و پیش بینی می شود با اجرای عملیات اکتشافی میزان ذخایر معدنی به میزان قابل توجهی افزایش یابد. بر همین اساس، از اواخر سال گذشته عملیات اکتشاف هوایی در منطقه سنگان در شمال شرق کشور آغاز شده است.