طرح عجیب شغلی استاد – شاگردی که در سال های آخر فعالیت دولت دهم مطرح و دنبال شده بود پس از فراهم کردن زمینه جذب رایگان ۳۰ هزار نیروی متقاضی کار در بنگاه های کشور به دلیل تخلفات فراوان قانونی، تشویق کارفرما به فرار بیمه ای، سوء استفاده از شرایط بیکاری افراد، نادیده گرفتن حقوق و دستمزد شاغلان جدید و تخلفات دیگری از این دست در آستانه حذف کامل قرار گرفته است، در عین حال از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید این طرح عملا متوقف شده است.

در یکی دو سال پایانی فعالیت دولت دهم طرحی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه شده بود که از آن به عنوان استاد – شاگردی نام برده می شود. در این قالب، طراحان این ایده مطرح کردند که می توان اشتغال زایی جدیدی را از طریق بکارگیری متفاوت متقاضیان کار در بنگاه ها دنبال کرد.

حتی مطرح شد که در دهه های گذشته از این طریق افرادی به عنوان شاگرد در بنگاه ها فعالیت کرده اند و به تدریج توانسته اند مراحل پیشرفت را نیز طی کنند. همچنین عنوان شد قالبی برای این کار در نظر گرفته می شود که طی آن خطری متوجه کارفرمایان از بابت ایجاد تعهد جذب نیروی کار پس از یک دوره کار به عنوان شاگرد در واحد تولیدی، نباشد.

با اینکه امروزه ذائقه نیروی کار نسبت به شغل تغییر یافته و معمولا کارجویان دیگر آن افراد متقاضی شغل دهه های گذشته نیستند و اغلب نیز دارای تحصیلات دانشگاهی شده اند؛ اما در تدوین حتی در دستورالعمل اجرایی آن پیش بینی شد که در صورت جذب کارجویان در قالب استاد – شاگردی، حتی نیاز به بیمه کردن آنها از سوی کارفرما نیز نباشد.

پرداخت شاگردانه به جای حقوق

از سویی راه های ایجاد تعهد استخدامی و یا انعقاد قرارداد در صورت ادعای نیروی متقاضی کار هم بسته شد و مهم تر اینکه افراد متقاضی فعالیت در بنگاه ها به عنوان شاگرد؛ از هیچگونه حقوق و دستمزدی برخوردار نباشند و تنها در صورت صلاحدید کارفرما مبلغ ناچیزی به عنوان “شاگردانه” به آنها پرداخت شود.

پس از آن، تبلیغ فراوانی از سوی مقامات سابق وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفت و آنها به مجموعه های تحت مدیریت خود از جمله سازمان فنی و حرفه ای دستور دادند تا در این زمینه اقدام کنند.

اما وجود نواقص فراوان قانونی، دور زدن قانون کار، نادیده گرفتن حقوق نیروی کار و دادن اختیار کامل متقاضیان شغل به کارفرمایان؛ خیلی زود مورد اعتراض نمایندگان کارگران قرار گرفت و آنها خواستار توقف رویه نادرست مدنظر وزارت کار شدند.

کارشناسان بازار کار از این طرح به عنوان یکی از بدترین برنامه های دولتی در زمینه اشتغال زایی و نشان دهنده وضعیت بحرانی بازار کار کشور یاد کردند. آنها عنوان کردند نحوه نگاه دولت سابق به متقاضیان شغل و دادن امتیازات فراوان به کارفرمایان به امید ایجاد فرصت های شغلی؛ نشان دهنده ناتوانی در برقراری تعادل در عرضه و تقاضای نیروی کار و پاسخگویی به نیازهای شغلی میلیون ها کارجو بوده است.

شکایت کارگران در دیوان عدالت اداری

در سال گذشته نیز از سوی مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران برخی تحرکات از جمله طرح شکایت در دیوان عدالت اداری برای ابطال دستورالعمل استاد – شاگردی صورت گرفت. آنها خواستار صدور رای دیوان عدالت اداری به منظور توقف طرح استاد – شاگردی بودند.

بررسی ها نشان می دهد مقامات جدید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دولت تدبیر و امید با تایید وجود ایرادات فراوان قانونی در طرح استاد – شاگردی در صدد توقف اجرای این طرح هستند. همچنین عنوان می شود آمار جذب ۱۰۰ هزارنفری در طرح استاد – شاگردی که در دولت سابق مطرح شده است به درخواست مقامات ارشد وزارت کار برای بزرگ نشان دادن در گذشته بوده و تعداد واقعی قراردادهای استاد – شاگردی منعقد شده ۳۰ هزار مورد بوده است.

فرامرز توفیقی در گفتگو با مهر با بیان اینکه جلسه ای به منظور بررسی طرح استاد – شاگردی بین مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور، مسئولان تامین اجتماعی و همچنین معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده است گفت: در این نشست توانستیم موضوع را مورد آسیب شناسی قرار دهیم.

مشاور عالی مجمع نمایندگان کارگران ایران اظهارداشت: همچنین عنوان شد تامین اجتماعی نیز در تامین هزینه های خود دچار مشکل خواهد شد چون طبق آئین نامه این طرح، کارفرمایان ملزم به بیمه کردن شاگردان جذب شده نیستند.

تشویق کارفرما به سوء استفاده های جدید از متقاضیان کار

توفیقی خاطرنشان کرد: این مسئله نیز مورد تاکید قرار گرفت که استاد – شاگردی به فرار بیمه ای کمک می کند و کمک می کند تا کارفرمایان با سوء استفاده از شرایط به وجود آمده، نیروهای کار با حداقل ترین حداقل ها در بخش دستمزد را جذب نمایند.

این مقام مسئول کارگری کشور ادامه داد: مسئولان وزارت کار حاضر در این نشست خواستند تا طرح جایگزینی به جای استاد – شاگردی پیشنهاد و ارائه شود که بتواند جلوی خلاء مهارت آموزی در دانشگاه ها را بگیرد.

وی افزود: از سویی عنوان شد که دولت مانند کاری که در سال ۸۱ از سوی دولت برای کمک به جذب نیروهای فاقد تجربه کاری در بازار کار صورت می گرفت را برنامه ریزی کند. به این ترتیب خواسته شد تا دولت بخش هایی از هزینه نیروی تازه کار بنگاه ها را مانند هزینه بیمه و یا تامین بخشی از حقوق افراد را بپذیرد.

به گفته توفیقی، باید هرچه سریعتر راهکاری برای اشتغال زایی ارائه شود که علاوه بر عملیاتی بودن بتواند در قالب یک پیشنهاد روشن ارائه شده و جایگزین طرح استاد – شاگردی شود.

مهر