طبق توافقات صورت گرفته تا سال ۲۰۱۸ میلادی باید سطح تجارت درون منطقه D8 که شامل هشت کشور درحال توسعه می‌شود تا حد ۵۰۰ میلیارد دلار برسد. این در حالی است که این رقم در شرایط کنونی بالغ بر ۱۵۰ میلیارد دلار است.

به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج اتاق ایران، سه‌شنبه ۲۹ بهمن‌ماه، دبیرکل سازمان همکاری‌های اقتصادی هشت کشور در حال توسعه( D8 ) در ملاقات با دبیرکل اتاق ایران از توافقات صورت گرفته در اجلاس گذشته این گروه مبنی بر ارتقای سطح تجارت درون منطقه‌ای تا سقف ۵۰۰ میلیارد دلار خبر داد و گفت: در سال ۲۰۱۲ میلادی این رقم نزدیک به ۱۵۰ میلیارد دلار بود که سال بعد به دلیل بروز مشکلات و بحران بین‌المللی اقتصادی حجم مبادلات تا حدی کاهش پیدا کرد.

«علی‌محمد موسوی»، دبیرکل D8 با بیان این نکته که زمینه‌های تجارت آماده است یادآور شد: دولت نیز این آمادگی را دارد که برای رسیدن به اهداف تعیین شده از بخش خصوصی حمایت کند.

براساس اظهارات وی باید پس از شناسایی چالش‌ها و موانع موجود، زمینه را برای تحرکات بیشتر بخش خصوصی و فعالان اقتصادی فراهم کنیم.

«حسین نقره‌کار شیرازی»، دبیرکل اتاق ایران، در این رابطه تأکید کرد امروز متناسب با شرایط به وجود آمده برای ایران در صحنه تعاملات بین‌المللی، انتظاراتی از شما می‌رود که تحقق آن‌ها تنها با حمایت از طرف مجموعه کشور و وزارت امور خارجه امکان‌پذیر است.
وی با اشاره به رویکرد دولت جدید در مورد برقراری روابط بین‌المللی اقتصادی تشریح کرد: «خوشبختانه این دولت از همان بدو آغاز کار خود بر مناسبات بخش خصوصی با طرف‌های تجاری خود در خارج از کشور تأکید داشت. تغییر نگرش و رفتار دولت در رابطه با برقراری روابط بین‌المللی موجب توفیقاتی در همین مدت کوتاه پس از آغاز به کار دولت یازدهم شده است.»

دبیرکل اتاق ایران با اشاره به حضور ۴ رئیس مجلس از ۴ کشور در طی ۵۰ روز اعلام کرد: در حال حاضر با درخواست‌های بسیاری از سوی هیأت‌های مختلف از کشورهای متعدد برای حضور در ایران و انجام مذاکرات اولیه به منظور توسعه روابط روبرو هستیم. بنابراین زمینه‌ها برای حرکت بخش خصوصی در قالب توافقات منطقه‌ای نیز فراهم است.

نقره‌کارشیرازی ظرفیت‌های ایران را بسیار بالا دانست و گفت: ایران باید در بین کشورهای عضو D8 جزء تعیین‌کنندگان باشد. تقویت این گروه جز اولویت‌های اتاق ایران است و به همین دلیل برای رفع چالش‌های پیش‌روی آن با نگاه همه جانبه حرکت کرده و از ظرفیت‌های موجود بهره کافی خواهیم برد.

گفتنی است اجلاس D8 و در کنار آن اجلاس اتاق‌های بازرگانی کشورهای عضو در ۳ماهه پایانی سال ۲۰۱۴ میلادی در کشور ترکیه برگزار خواهد شد.