به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج؛ باقری مدیرکل گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی استان کهگیلویه و بویراحمد در نخستین نشست خبری خود گفت: در هر سه بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدتی را برای خروج از رکود و سکون در این حوزه‌ها در دست تهیه داریم. وی با بیان این‌که بدون برنامه‌ریزی نمی‌توان در این سه حوزه موفقیتی کسب کرد از لزوم تعامل هر چه بیشتر دستگاه‌های استانی با این مجموعه سخن به میان آورد.

باقری از توانمندی‌های سه حوزه در استان گفت و با شروع سخن خود از حوزه میراث فرهنگی تصریح کرد: در نزدیکی سد خرسان ۳ با کاوش‌ها و اکتشافاتی که صورت گرفته این‌گونه تخمین زده شده که زندگی دو هزار سال قبل از میلاد در این منطقه جریان داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: آثار تاریخی کم‌شماری در همه مناطق استان داریم که قبل از هر چیز لازم است در ثبت آن‌ها بکوشیم و سپس برنامه‌ای برای آن‌ها داشته باشیم تا هر شخصی سر خود را پایین نیندازد و وارد این عرصه‌ها نشود.

باقری مشکل اصلی بافت‌های تاریخی را تملک آن‌ها دانست و گفت: برای مثال بافت تاریخی شهر دهدشت در کل کشور مجموعه‌ای منحصر به فرد است که اکنون از مجموعه ۳۵ هکتاری آن ۱۷ هکتار خریداری شده و لازم است تا برای نگهداری و حفاظت از این مجموعه مابقی نیز خریداری شود.

مدیرکل گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد در قسمتی دیگر از اظهارات خود در جمع خبرنگاران و اهالی رسانه در نخستین جلسه مطبوعاتی وارد حوزه گردشگری شد و با بیان همه ظرفیت‌های خدادادی در این حوزه اظهار کرد: از گردشگری نباید تنها زباله آن برای استان و مردم باقی بماند بلکه وظیفه داریم از این صنعت به نحو مطلوبی برای توسعه استان استفاده کنیم.

وی گفت: مواهبی در استان ما از چشمه و کوه و آبشار گرفته تا جنگل و دشت‌های سرسبز وجود دارد که برخی از آن‌ها در دنیا بی‌نظیر است و باید برای پویایی اقتصاد مردم از آن‌ها به خوبی استفاده کنیم.

باقری فرهنگ‌سازی برای احساس مسئولیت بیشتر نسبت به این مواهب را وظیفه رسانه‌ها دانست و افزود: اگر برای گردشگری خود برنامه داشته باشیم توسعه استان زودتر محقق می‌شود.

این مسئول با انتقاد از برخی اقداماتی که در استان موجبات فرار گردشگر را فراهم می‌سازد، خاطرنشان کرد: وقتی مسافر و گردشگری که به خواب رفته با هیاهو و یا اعمال نادرست ما بیدار می‌شود و یا برخورد آن‌چنانی با گردشگر داریم نباید توقع افزایش روزافزون گردشگر را داشته باشیم.

صنایع دستی سومین بخشی بود که باقری به آن اشاره کرد و با انتقاد از وضعیتی که اکنون دلالان ایجاد کرده‌اند، افزود: دلال دست از سر زنان بافنده صنایع دستی برنمی‌دارد و دست بافته‌های آنان را به قیمت بسیار پایین چون هر متر مربع ۳۰ هزار تومان خریداری کرده و در بازارها تا مترمربعی ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند که این دردی بزرگ است.