رئیس اتاق ایران و سفیر سوئیس در ایران در روز تشکیل شورای مشترک ایران و سوئیس، در اتاق ایران دیدار کردند. به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، غلامحسین شافعی، رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور در این دیدار با اشاره به افزایش اقبال کشورهای جهان برای برقراری روابط اقتصادی و تجاری با ایران پس از توفیقات این کشور در مذاکرات ژنو، توضیح داد: سوئیس مرکز توجهات اقتصادی جهانی بوده و هست. بنابراین ایران تمایل دارد از اقتصاد با ثبات و مبتنی بر بازار این کشور بهره‌ گرفته و حجم مبادلات خود را با آن توسعه دهد.
وی ادامه داد: برقراری روابط با سوئیس به چند دلیل برای ایران اهمیت دارد. اول اینکه این کشور از استقلال رای سیاسی در اروپا برخوردار بوده و دارای اقتصادی مبتنی بر بازار است، از سوی دیگر سیستم بانکی سوئیس بسیار پیشرفته و قابل اطمینان بوده و دارای تکنولوژی نوین بخش تجارت است. بنابراین ارتباط با این کشور، پیش‌ زمینه خوبی برای توسعه مناسبات ایران به شمار می‌آید.
جولیو هاز، سفیر سوئیس در ایران با اشاره به آمار مبادلات دو کشور در ۱۰ ماهه نخست سال ۹۲ عنوان کرد: در ۱۰ ماهه اول سال ۹۲، بالغ بر ۹/۱ میلیارد دلار مبادله بین ایران و سوئیس اتفاق افتاده است. با توجه به این رقم، سوئیس یکی از شرکای اصلی ایران در اروپا محسوب می‌شود و با توجه به پتانسیل‌های موجود، باید حجم مبادلات خود را افزایش دهند. وی خاطرنشان کرد: در این سال‌ها هیچ یک از شرکت‌های سوئیسی فعال در ایران، اقدامات خود را در این کشور خاتمه ندادند و فقط به دلیل شرایط مجبور به کاهش آنها شدند. البته این روزها سطح مراجعات به سفارتخانه برای همکاری بین دو کشور افزایش یافته است.