در بیست‌وهشتمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران، سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه نیز حضور داشت و با فعالان بخش خصوصی به بحث و گفت‌وگو نشست.

به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج به نقل از ایسنا؛محمدرضا بهرامن، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران خطاب به عراقچی با بیان این‌که به عنوان یک شهروند و یک عضو اتاق بازرگانی از تیم مذاکره‌کننده قدردانی می‌کنم، گفت: در هشت سال گذشته سیاست‌های تهاجمی ما باعث شد هزینه‌های زیادی را پرداخت کنیم که یکی از آنها همان تورم ۳۵ درصدی است. به طور قطع تاریخ نشان می‌دهد که چه اتفاقی در جامعه ما افتاد.

علی‌نقی خاموشی نیز با پیشنهاد تشکیل کنسرسیومی از کشور‌های گروه ۵+۱ بیان کرد: باید کنسرسیومی از کشور‌های درگیر نظیر آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان و ایران تشکیل و غنی‌سازی را به‌طور مشترک انجام دهد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر این‌که این موضوع بهترین راه برای حل مشکلات است، بیان کرد: باید برای یکبار برای همیشه به این مذاکرات خاتمه دهیم. این موضوع نهایت اطمینان در غنی‌سازی بین طرفین است.

مجتبی خسروتاج، معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت و تجارت و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران نیز با بیان با بیان این‌که آنقدر که توافقات بعد روانی داشت، در اقتصاد تاثیر نداشت افزود: امروزه صادرات پتروشیمی با بازگشایی اعتبار اسنادی بی‌فایده است. از یک سو تجارت با ایران را تحریم می‌کنند و در بخش آزاد‌سازی تحریم‌ها نیز هنوز گیر‌هایی وجود دارد.

مجتبی پورقاضی، دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان این‌که ما به عنوان فعالان اقتصادی ارزش زحمات را درک می‌کنیم، بیان کرد: شما به عنوان نمایندگانی از دولت پای میز مذاکره نشستید و توافقاتی کردید، اما شما با موافقت‌هایی در داخل و آنها با مخالفت‌هایی در خارج مواجه شدند.

وی با تاکید بر این موضوع این سوال را از عراقچی پرسید که جزییات این مخالفت‌ها را اعلام کنید و بگویید چه‌طور باید با آن مواجه شد.

عسگراولادی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران نیز خطاب به عراقچی با بیان این‌که کار شما در سراسر کشور و بین کارآفرینان آرامش را به وجود آورد، خاطرنشان کرد: از ۵۰۰ میلیون دلار که قرار است به ایران بازگردانده شود جزییات بیشتری درباره‌ی چگونگی آن ارائه کنید.

وی با طرح این درخواست که در توافقات ترتیبی دهید که نقل و انتقال پول‌ها قابل لمس باشد، گفت: این‌که به جای نفت کالا بیاوریم باید کم شود. باید ترتیبی دهیم که بخشی از پول بازگشته تا بتوانیم آن را در اختیار داشته باشیم.

فریال مستوفی، یکی دیگر از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تحریم‌های داخلی اظهار کرد: همان‌طور که یک تیم توانمند در برابر تحریم‌های خارجی داریم، باید یک تیم قوی برای برداشتن تحریم‌ها در داخل کشور به وجود آید.

محمدمهدی رییس‌زاده نیز با اشاره به کانال‌های مالی براساس توافقات انجام شده گفت: اطلاع پیدا کردیم که برای صنایع هواپیمایی و خودروسازی بانکی در اروپا معرفی شده و شش بانک نیز برای غذا و دارو.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: آیا کل بانک‌های غیرتحریمی در ایران که بیشتر بانک‌های خصوصی هستند جزو این کانال قرار می‌گیرند و آیا دو بانک دولتی مشخص شده نیز وجود دارد یا خیر.

جمشید عدالتیان نیز با بیان این‌که پس از ۱۰۰ سال که مردم ما برای کسب استقلال مبارزه کردند، احساس کردیم که تیم مذاکره با قدرت پای میز مذاکره نشسته‌ است گفت: اما هنوز مشکلاتی در داخل وجود دارد که ناشی از خودتحریمی‌هاست.

وی ادامه داد: دو روز گذشته دو سرمایه‌گذار سوئیسی و اتریشی برای سرمایه‌گذاری به ایران آمدند ولی وزارت امور خارجه به آنها ویزا نداده و با برخورد بدی آنها را به امارات بازگرداندند و این دو نفر با هزینه‌های زیادی به کشور‌های خود بازگشتند.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: آیا نباید فضای خودتحریمی از بین برود؟

بازگشت ۴.۲ میلیارد دلار حاکی از عملکرد ۱+۵ از تحریم‌ها است

به گزارش ایسنا، پس از اظهار نظرها سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه با اشاره به توافق با ۱+۵ بر سر برنامه‌ی اقدام مشترک گفت: وقت ، وقت مذاکره و معامله بود. چرا که دستمان پر بود و باید جلوی هزینه‌های بیشتر را می‌گرفتیم.

وی گفت: اول این که هر دو طرف توافق کردیم همان جایی که هستیم بایستیم و جلوتر نرویم. یعنی آنها تحریم‌ جدید دیگری علیه ایران تصویب نکنند و در مقابل ما هم برنامه‌ هسته‌ای مان را گسترش کمی ندهیم در عین حال که گسترش کیفی برنامه‌ هسته‌ای‌مان در بخش تحقیق و توسعه ادامه می‌یابد. هیچ چیز در برنامه‌ هسته‌ای ایران متوقف و یا برچیده نمی‌شود و هر چیزی و هر فعالیتی در همان حالت و وضعیتی که هست به کار خود ادامه می‌دهد؛ فقط گسترش پیدا نمی‌کند. ‌ از نظر ما در صنعت هسته‌ای مان و در قسمت حساس آن یعنی چرخه‌ سوخت به آنچه می‌خواستیم رسیده بودیم و دستمان برای مذاکره پر بود. ما دانش و تکنولوژی صنعت صلح آمیز هسته‌ای را در اختیار داریم و وقت وقت مذاکره و معامله بود و باید جلوی هزینه‌های بیشتر را می‌گرفتیم.

عراقچی تاکید کرد: کاهش تحریم‌ها برای دولت راهگشا است. در شش ماه آینده دولت می‌تواند از فروش نفت و درآمدهای حاصل از آن ۱۸ میلیارد دلار درآمد داشته باشد که از این مبلغ ۷۵ درصد آن در این مدت زمان قابل حصول است. ما برای اطمینان دادن به ۱+۵ به برنامه صلح‌آمیز هسته‌یی‌مان به سمت سلاح هسته‌ای حرکت نمی‌کند، مشکلی نداریم.

وی در خصوص اقدامات ۱+۵ در کاهش تحریم‌ها علیه ایران، گفت: قرار است آنها از اعمال فشار بر خریداران نفت ایران دست بردارند. همچنین صادرات پتروشیمی ما آزاد می‌شود. آنها مدعی‌اند در زمینه واردات پتروشیمی تحریمی اعمال نکرده‌اند. اگر کسی در این زمینه با ایران همکاری نمی‌کند به اختیار خودش است و ما معتقدیم متاسفانه تحریم‌ها آثار روانی داشته است که باعث شده خود به خود برخی تعاملات اقتصادی و تجاری در زمینه‌های مختلف صورت نگیرد.

این عضو تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ادامه داد: عمده صادرات پتروشیمی ما توسط بخش خصوصی انجام می‌شود که حدود هشت میلیارد دلار در سال است که شش میلیارد آن توسط بخش خصوصی انجام می‌شود. البته ما می‌توانیم تا بیست میلیارد دلار صادرات داشته باشیم چرا که در سال‌های گذشته تا هفده میلیارد دلار هم صادرات انجام شده است.

عراقچی درباره چگونگی در اختیار گرفتن درآمدهای ارزی ناشی از تعاملات تجاری در چارچوب توافق ژنو، گفت: ظاهرا بانک مرکزی تمهیداتی را در این زمینه اندیشیده است و حتی دستوراتش هم صادر شده تا ارز حاصل از صادرات در زمینه‌های مختلف بتواند به راحتی در اختیار صادرکنندگان قرار گیرد و در چارچوب‌های بانکی قرار نگیرد.

معاون وزیر خارجه تاکید کرد: تمامی کشورهایی که از ایران نفت خریداری می‌کنند و درآمدهای ارزی ناشی از صادرات نفت‌مان در بانک‌های این کشورها است، می‌توانند کشورهای مقصد برای تعاملات تجاری قرار گیرند. مثلا در زمینه خودرو ما با ژاپن و یا کره جنوبی به راحتی می‌توانیم این تبادلات را داشته باشیم اما با کشور فرانسه باید از محل‌های دیگر پرداخت‌هایمان صورت گیرد چرا که خریدار نفت ایران نیست.

عراقچی همچنین با اشاره به بازگرداندن ۴.۲ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی به ایران به طور نقد، اظهار کرد: این مبلغ به طور کامل به بانک مرکزی منتقل می‌شود و بانک مرکزی مجاز است با این پول هر کاری که می‌خواهد غیر از خرید اقلام تحریمی انجام دهد. این مبلغ می‌تواند از طریق حساب‌های ارزی‌مان به کشور منتقل شود و یا به طور نقد به ایران بازگردانده شود. همچنین این مبلغ در هشت نوبت پرداخت می‌شود.

معاون وزیر خارجه تاکید کرد: به این شکل تا قبل از پایان سال یک میلیارد و ۵۵۰ میلیون دلار پول نقد به حساب دولت می‌آید که دست دولت را در شب عید باز می‌کند.

به گفته وی به زودی هیاتی ۱۲۰ نفره از سرمایه‌گذاران و تجار فرانسوی به ایران بیایند که این امر بسیار حائز اهمیت و کم سابقه است. کشورهای شرقی که از قبل با ایران مراوده داشتند تعاملات‌شان بیشتر خواهد شد. در این میان غربی‌ها با احتیاط بیشتری برخورد می‌کنند اما آنها هم دیر یا زود وارد تعامل با ایران خواهند شد. در حال حاضر ژاپنی‌ها بیمه نفتکش‌ها را برمی‌گردانند که امر قابل توجهی است.

عراقچی تاکید کرد: بخش خصوصی می‌تواند در خارج کردن کاسبان تحریم از این مسیر نقش بسزایی ایفا کند.