هر اونس طلای جهانی در پایان هفته گذشته بیش از یک‌ونیم درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. از علل عمده تقویت طلا، تضعیف دلار در بازارهای جهانی و آمارهایی که روز پنج‌شنبه از اقتصاد آمریکا منتشر شد، عنوان می‌شود.
نشست آتی سران «فدرال رزرو» نیز در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری برگزار خواهد شد. تصمیمات این نهاد احتمالا در تعیین روند قیمتی آتی فلز زرد رنگ، نقش عمده‌ای را ایفا خواهد کرد. از سوی دیگر، بازار داخلی در حال بازیافتن ثبات پیشین است. روند قیمت‌ها در بازار تهران حاکی از آن است که دلار آمریکا تدریجا در حال از سر گرفتن روند قیمتی باثبات وکاهشی خود است. پس از نوسانات شدید نرخ ارز در هفته گذشته، قیمت دلار روز پنج‌شنبه قدری پایین آمد و به زیر سطح ۲ هزار و ۹۵۰ تومانی بازگشت. پوند انگلیس به دنبال تقویت در مقابل دلار در بازارهای جهانی در بازار داخل نیز افزایش قیمت داشت. به‌علاوه بانک مرکزی قیمت رسمی پوند را به‌منظور انطباق با نرخ‌های برابری جهانی افزایش داد، اما بازار سکه به‌رغم تغییرات رخ‌داده در بازارهای ارز داخلی و جهانی همچنان با رکود مواجه است. تغییر قیمت‌های بازار سکه در پایان هفته گذشته نیز بسیار محدود بود. بازاری‌ها به روند آتی طلای جهانی نظر دارند و امیدوارند که خرید و فروش سکه، همراه با تقویت طلای جهانی رونق بگیرد.
تقویت طلای جهانی
قیمت هر اونس طلای جهانی، در پایان هفته گذشته، ۲۶ دلار افزایش یافت. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که عمده افزایش قیمت اخیر طلا، تحت تاثیر آمارهایی رخ داد که روز پنج‌شنبه از اقتصاد آمریکا منتشر شد. به گزارش «بلومبرگ» تعداد افرادی که در طول یک هفته برای نخستین بار در آمریکا تقاضای عضویت برای دریافت حق بیمه بیکاری کرده‌اند از مقدار پیش‌بینی شده بیشتر بود. شاخص مربوط به قیمت خانه در آمریکا نیز رشدی بسیار کمتر از مقدار پیش‌بینی شده را نشان می‌داد و نسبت به ماه قبل نیز رشد کمتری داشت. با توجه به مشکل پایین‌بودن تورم در ایالات متحده، کم بودن رشد قیمت مسکن، به نشانه‌ای منفی از اوضاع اقتصادی این کشور، تعبیر می‌شود. به هر روی آمارهای بازار کار و مسکن آمریکا چندان امیدوارکننده نبود و باعث شد که نگرانی‌های بازار طلا از قطع یا کاهش محرک پولی در جلسه روز سه‌شنبه و چهارشنبه «فدرال رزرو» کاهش یافته و نرخ این فلز زردرنگ افزایش یابد. دلیل دیگری که برای تقویت طلا در پایان هفته گذشته عنوان می‌شود، تضعیف دلار در مقابل بسیاری از ارزهای مهم اقتصاد جهانی است. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که افزایش ارزش یورو در مقابل دلار، باعث شد که فلز گرانبها نیز خود را قدری بالا بکشد. اظهارنظرها در خصوص آینده طلا همچنان ادامه دارد. برخی از تحلیلگران بازار بر این باورند که سود اوراق قرضه ۱۰ ساله که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا تعیین می‌شود تاثیر بسیار زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت.
آنها معتقدند که کاهش سود اوراق به یک درصد می‌تواند باعث بازگشت قیمت طلا به رکوردهای دو سال قبل شود (عبور طلا از مرز ۱۷۰۰) و در مقابل اگر سود اوراق به ۴ تا ۵ درصد افزایش یابد، قیمت هر اونس فلز زرد رنگ، از ۱۰۰۰ دلار پایین‌تر خواهد آمد. به هر روی قیمت طلا در پایان هفته گذشته بیش از ۵/۱ درصد افزایش یافت و روی بیشترین مقدار ۷ هفته اخیر خود ایستاده است.
با این وجود برخی از تحلیلگران معتقد هستند که بررسی وضعیت و شرایط اقتصادی آمریکا و اقتصاد جهانی نشان می‌دهد که قیمت این فلز قادر به حفظ سطح ۱۲۵۰ دلاری نخواهد بود و نگرانی نسبت به متوقف شدن محرک پولی فدرال رزرو فشار زیادی را بر قیمت طلا وارد کرده است. آنها بر این باورند که سرمایه‌گذاران بین‌المللی همچنان منتظر کاهش بیشتر محرک پولی فدرال رزرو آمریکا هستند و در چنین شرایطی کمتر سرمایه‌گذاری حاضر به خرید طلا می‌شود و به نظر می‌رسد، قیمت طلا در شرایط کنونی در برابر سطح ۱۲۵۰ دلاری مقاومت می‌کند. به هر روی بازار طلا به نشست سران بانک مرکزی آمریکا که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری برگزار خواهد شد، نظر دارد تا روند آتی خود را تعیین کند.
بازار داخلی
دلار آمریکا که در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته گذشته، به‌واسطه اجرای تعهدات ژنو در حال تعدیل افت قیمت بود، روز پنج‌شنبه قدری کاهش قیمت ثبت کرد و به سطح پایین‌تر از ۲ هزار و ۹۵۰ تومانی بازگشت. قیمت دلار بازار داخلی حدود ۱۰ روز قبل (پنج‌شنبه ۲۶ دی)، بالای سطح ۲ هزار و ۹۵۰ تومانی بود، در واکنش به شروع مرحله‌ای اجرای تعهدات قیمت این ارز در بازار به ۲ هزار و ۹۰۰ تومان کاهش یافت. در ادامه، این تغییر تعدیل شد و قیمت دلار مجددا به بالای این سطح بازگشت. تا اینکه در نهایت، روز پنج‌شنبه نرخ دلار دوباره در بازار با کاهش روبه‌رو شد و قیمت این ارز با متحمل شدن افت ۱۵ تومانی به زیر سطحی که پیش از این در مقابلش ایستاده بود، رسید، اما نرخ‌های برابری در پایان هفته گذشته، تغییرات شدیدی را متحمل شده بودند که در نرخ‌های روی تابلوهای بازار نیز انعکاس داشت. دلار آمریکا، بخش قابل‌توجهی از ارزش خود را در مقابل بسیاری از ارزهای مهم اقتصاد جهانی از دست داد. بر این اساس، حتی عده‌ای از کارشناسان علت افت و اخیر قیمت دلار در بازار داخلی را تضعیف این ارز در بازارهای جهانی عنوان کرده‌اند. به هر روی قیمت پوند انگلیس در بازار داخلی به‌رغم کاهش قیمت دلار به مقدار قابل‌توجهی افزایش یافت. یورو نیز افزایش قیمت محدودی را تجربه کرد و در پیمودن مسیر کاهشی با دلار همراهی نکرد. تغییرات نرخ‌های رسمی نیز تا حد زیادی شبیه تغییرات نرخ‌های بازاری بود. بانک مرکزی در نتیجه تقویت پوند انگلیس، قیمت این ارز را در لیست خود حدود ۲۳ تومان افزایش داد. روند حرکت نرخ ارز در هفته جاری مشخص خواهد کرد که آیا، بازار به روند عادی خود بازگشته است، یا خیر؟ کارشناسان اقتصادی اظهار امیدواری کردند که بازار دوباره روند باثبات وکاهشی را در مورد نرخ ارز مشاهده خواهد کرد، اما زمان وقوع این رویداد تا حد زیادی به متغیرهای داخلی بازار وابسته است. به هر روی رئیس جمهور کشورمان در سفر اخیر خود فضای موجود را برای گسترش مناسبات ایران و اروپا، مثبت ارزیابی کرده و نگاه‌ها نسبت به آینده روابط خارجی ایران نسبتا مساعد است. اکبر کمیجانی قائم‌مقام بانک مرکزی از برنامه‌های جدید این بانک برای فعال شدن صرافی بانک‌ها در بخش تامین ارز مورد نیاز بخش‌های تولیدی خبرداد و گفت: با گشایش‌های ارزی، فعالان ارزی اعم از صرافی‌های مجاز و بانکی جایگاه خود را در بازار ارزی کشور به دست می‌آورند. براین اساس احتمالا بازار ارز داخلی روزهای خوبی را پیش رو دارد و عرضه و تقاضا در سطح بالایی به تعادل خواهند رسید.
به رغم هیجانات زیادی که بازار ارز در هفته گذشته به خود دید، تغییر قیمت‌ها در بازار سکه همچنان محدود و سطح عرضه و تقاضا پایین است. شاید بازار سکه در شروع هفته به تقویت طلای جهانی واکنش نشان دهد، ولی واکنش‌های اخیر سکه نشان داده که اظهارنظر قطعی در خصوص آینده این بازار میسر نیست.