از این پس نام افرادی که بدهی معوق بالای ۵۰ میلیون تومان به بانک‌ها و حساب ذخیره ارزی داشته باشند در سامانه مشتریان بد حساب ثبت می‌شود تا دیگر نتوانند از هیچ بانکی تسهیلات دریافت کنند.

محمدمهدی رییس‌زاده، رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگوبا ایسنا درباره جزییات جلسه مشترک این کمیسیون با برخی از معاونان بانک مرکزی اظهار کرد: در حال حاضر یکی از بزرگترین دغدغه‌های بخش خصوصی مسائل مربوط به حساب ذخیره ارزی، موضوعات مرتبط با ارز و تامین آن و معوقات بانکی است.

وی با اشاره به تصمیم جدید بانک مرکزی مبنی بر درج نام مشتریان بد حساب دارای معوقه ریالی در یک سامانه جدید گفت: بر اساس تصمیم جدید بانک مرکزی نام افرادی که بدهی معوق بالای ۵۰ میلیون تومان داشته باشند در این سامانه ثبت می‌شود تا دیگر نتوانند از هیچ بانکی تسهیلات دریافت کنند.

به گفته رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی تهران، جدیدا بانک‌ها نام افراد و واحدهای تولیدی را که در حساب ذخیره ارزی هم دچار معوقه شده‌اند در سامانه جدید درج می‌کند.

مصوبه دوبرابر شدن مدت زمان بازپرداخت حساب ذخیره ارزی اجرایی نشد

رییس‌زاده با بیان این‌که براساس یکی از مصوبه‌های دولت قرار بود مدت زمان بازپرداخت حساب ذخیره ارزی دو برابر شود، بیان کرد: ولی متاسفانه اجرای این بخش‌نامه هنوز ابلاغ نشده‌ است.

وی با تاکید بر این‌که درمورد نرخ بازپرداخت تسهیلات نیز هنوز توافقی نشده‌ است، بیان کرد: نرخ بازپرداخت بین بانک‌ها و بخش خصوصی مورد اختلاف است و بانک مرکزی نرخ مبادله‌ای را مبنای بازپرداخت قرار داده‌ است.

رییس کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: هر چند بانک مرکزی اعلام کرده‌ که نرخ بازپرداخت باید مباله‌ای باشد ولی بسیاری از صنایع نمی‌توانند بدهی خود را براساس این نرخ پرداخت کنند.

رییس‌زاده با بیان این‌که قرار شده نرخ میانگینی به توافق رسیده و مراحل قانونی آن طی شود، خاطرنشان کرد: پیشنهاد داده‌ایم نام واحدهای تولیدی که معوقه حساب ذخیره ارزی دارند چون تابع ضوابط مخصوص این حساب است در “سامانه مشتریان بد حساب” ثبت شود.

وی در ادامه با تاکید بر‌اینکه نام چند واحد تولیدی بد حساب در این سامانه ثبت شده‌ است، گفت: در جلسه مشترک بانک مرکزی و کمیسیون سرمایه‌گذاری و تامین مالی اتاق بازرگانی تهران قرار شد معاون نظارت بانک مرکزی این موضوعات را ارزیابی کرده تا دراین مورد تصمیم گیری شود.

او در پایان گفت: استمرار این موضوع باعث تحریم این بنگاه‌ها خواهد شد و سرمایه در گردش ریالی آن به بنگاه بازنمی‌گردد و در نهایت فعالیت تولیدی آن‌ها متوقف می‌شود.