به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج، اعضای هیئت رئیسه اتاق یاسوج در دیداری صمیمانه و دو ساعته با استاندار کهگیلویه و بویراحمد دیدار و گفت و گو کردند.

سیدعلی احمدزاده در این دیدار گفت: راهکاری جامع برای مدیریت و فعالیت های حوزه بازرگانی استان و ورود به بازارهای خارجی بخصوص کشورهای همسایه تدوین و اجرا شود.
استاندار به تلاش برای جبران عقب ماندگی حوزه بازرگانی استان تاکید کرد و اظهار داشت: باید تلاش کرد تا فرصت‌های جدیدی برای ارتباط میان استان با دیگراستان های کشور و کشورها خارجی ایجاد شود.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد تاکید کرد: مسئولین حوزه اقتصادی، صاحب نظران حوزه تولید، صنعت و دانشگاهی براین باورند که عقب ماندگی حوزه تجارت و بازرگانی استان با استفاده از ظرفیت نخبگانی، صنعتگران، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و دانش بنیان قابل جبران است.
وی با اشاره به اینکه باید تلاش کنیم تا عقب ماندگی حوزه بازرگانی و تجارت استان جبران شود، تاکید کرد در حوزه اقتصادی باید تیم اقتصادی قوی، کارآمد و چابک داشته باشیم و از تجارب تجار استان های همجوار و برخوردار نیز استفاده کنیم.
استاندار با بیان اینکه، بخشی از مشکلات و کمبودهای حوزه اقتصادی استان جنبه طبیعی، شرایط جغرافیایی و تاریخی داشته و بخشی کم توجهی بوده تاکید کرد: ارتباطات با خارج ضروری است اما باید هدفمند بوده و این ارتباط با کشورهای همسایه در اولویت باشد.
احمدزاده ضرورت برقراری این ارتباط را استقرار دفتر نمایندگی وزارت خارجه در استان دانست و گفت: حوزه اقتصادی استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و اتاق بازرگانی بستر لازم برای استقرار دفتر نمایندگی امور خارجه در استان را فراهم کنند.
استاندار بیان کرد با استقرار دفتر نمایندگی وزارت خارجه که پیگیر آن هستم می توان ارتباط با سفرای کشورمان در کشورهای خارجی را برقرار کرد و پیگیر کارهای تجاری و سرمایه گذاری شد.
استاندار تاکید کرد در حوزه اقتصادی هدف اصلی استان صادرات باشد و جذب سرمایه گذار و برای این مهم باید مطالعه شده با برنامه، هوشمندانه و عاقلانه عمل کرد و محور اصلی نیز کشورهای همسایه از جمله کشور عمان می تواند باشد.
احمدزاده بر تدوین برنامه زمانبندی شده و جامع با افق میان مدت و دراز مدت برای حوزه بازرگانی و تجارت استان تاکید کرد و اظهار داشت: کار و فعالیت های بخش خصوصی و دولتی در هم تنیده است و باید با هماهنگی، انسجام و همکاری به این اقدامات پرداخته شود.
استاندار به کسب آموزش ها و مهارت ها در حوزه تجارت، بازرگانی و صادرات تاکید و خاطرنشان کرد: داشتن دانش، علم و تجربه در حوزه تجارت، واردات و صادرات بسیار مهم و کارساز است که نباید از آن غافل شد.
وی یادآور شد: برای فرصت های گردشگری با تنوع اقلیمی و شرایط خوبی که استان دارد، می تواند از این طرفیت ارزشمند برای جذب گردشگر خارجی به خصوص کشورهای حوزه خلیج فارس بسترسازی کرد.
استاندار به پای کار بودن و فعالیت بیشتر اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان تاکید کرد و گفت: تیم مدیریتی و اعضای این اتاق با رویکرد نو فرصت‌های جدیدی برای ارتباط با کشورها به خصوص همسایگان ایران ایجاد کند و این مهم از رویکردهای اصلی ما باشد.

عبدالله قبادی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در ابتدای این نشست با گذری به تاریخچه و وظایف اتاق های بازرگانی افزود: اتاق های بازرگانی به منظور کمک به رشد و توسعه اقتصاد کشور، تبادل افکار و بیان آراء و عقاید مدیران صنعتی، معدنی، کشاورزی و‌بازرگانی تأسیس شده است و وظیفه اتاق بازرگانی تسهیل‌گری امور برای فعالان اقتصادی است.

عبدالله قبادی ارائه نظرات مشورتی به قوای سه گانه و همکاری با دستگاه‌های اجرایی، ایجاد هماهنگی و همکاری بین بازرگانان و صاحبان صنایع، معادن و کشاورزی، تشکیل نمایشگاه‌های داخلی و خارجی و تلاش برای شناسایی بازار کالاهای صادراتی، صدور کارت عضویت و کارت بازرگانی برای فعالان اقتصادی ساماندهی اتحادیه‌های صادراتی و وارداتی، برگزاری دوره‌های آموزشی کاربردی و تایید اعتبار گواهی مبدأ را برخی مهمترین وظایف اتاق بازرگانی دانست.

رئیس اتاق یاسوج بیان داشت: اتاق بازرگانی در تمامی شوراهای اقتصادی نقش آفرینی دارد که مهمترین آن شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی است که اهمیت و جایگاه بسیار مهمی برای فعالان اقتصادی دارد. وی ادامه داد: خوشبختانه با همکاری و نظر مساعد استاندار کهگیلویه و بویراحمد، یکی از معدود استان هایی هستیم که هر پانزده روز یک و به صورت مستمر جلاته شورای گفت و گو را برگزار می­کنیم.

قبادی در ادامه گفت: اتاق بازرگانی یاسوج در بخش بین الملل و حضور در رویدادهای جهانی همواره تلاش کرده است تا با اعزام و پذیرش هیئت های تجاری و اقتصادی، تولیدات استان را به بازارهای جهانی معرفی نماید و در دوره جدید نیز با تمرکز و تاکید بر کشورهای حوزه خلیج فارس و همسایه این مهم را ادامه خواهیم داد، وی افزود: در حال رایزنی برای حضور سفیر عمان در یاسوج و همچنین اعزام هیئت های تجاری اقتصادی استان به کشور عمان هستیم که به زودی نهایی خواهد شد.

عبدالله قبادی به اثرات دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در استان اشاره کرد و افزود: برای رایزنی با سفارت خانه ها و سفرای ایران در کشورهای مختلف و تسریع در حضور رویدادهای بین المللی به وجود یک دفتر نمایندگی از وزارت خارجه در استان نیاز مبرم داریم.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با اشاره به نقش آموزش در تربیت تاجر و بازرگان در استان، افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد با توجه به سابقه کم خود در تجارت، نیاز ویژه ای به آموزش­ های عمومی در بحث اقتصادی و بازرگانی دارد، در همین راستا اتاق بازرگانی در سال های اخیر شروع به برگزاری دوره های آموزشی رایگان برای علاقه مندان، دانشجویان و فعالین اقتصادی کرده است و در ماه های اخیر نیز بنا به اهمیت این موضوع و نیازسنجی های صورت گرفته، تلاش کرده ایم ماهانه سه الی چهار دوره آموزشی برگزار کنیم و برای هشت هفته آینده هشت دوره را در تقویم آموزشی خود داریم که شامل: مدیریت گردشگری با تاکید بر اقامتگاه ها، بوم گردی و بوتیک هتل ها، آداب معاشرت در مذاکرات تجاری، فن بیان، قوانین و مقرارات کارت بازرگانی، سامانه جامع تجارت، اسناد تجاری، ثبت برند و اظهارنامه مالیاتی می باشد.

 

در ادامه این نشست عبدالحسین تقویان نایب رئیس اتاق یاسوج با اشاره به برخی مشکلات در حوزه گمرک استان، اظهار داشت: گمرک استان کهگیلویه و بویراحمد انبار و فضایی برای انجام کارهای واردات و صادرات ندارد و همین امر موجب شده است فعالین اقتصادی برای انجام کارهای گمرکی خود به استانهای مجاور بروند.

 

عزیزالله فتحی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی یاسوج نیز در این نشست به برخی مشکلات بانکی پیش روی فعالین اقتصادی اشاره کرد و افزود: شرایط استان کهگیلویه و بویراحمد شرایطی خاص و ویژه است و با وجود اینکه یک درصد مساحت کشور را دارد و در عین حال بیش از بیست درصد منابع مهم خدادادی کشور در این استان است اما با این حال از کمبودها و عقب ماندگی های فراوانی رنج می برد که همین امر شرایط استان را خاص و ویژه کرده است، فتحی ادامه داد: از همین روست که از مدیران استان انتظار داریم در این شرایط خاص و ویژه، تصمیمات هوشمندانه و ویژه و متناسب با شرایط موجود بگیرند چرا که فعالین اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد در وضعیت کنونی توانایی رقابت با استان های توسعه یافته را ندارند.