به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج، شصت و هشتمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان، با دستور کارهای: پیگیری مصوبات جلسه قبل، بررسی وضعیت طرح های نیمه تمام تولیدی بخش های مختلف اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد و برنامه ریزی به منظور راه های تامین منابع لازم جهت تکمیل این طرح ها و همچنین بحث و بررسی در خصوص استاندارد واحدهای تولیدی شن و ماسه؛ با حضور استاندار و اعضای شورا در محل سالن جلسات اتاق یاسوج برگزار شد.

جبار کیانی پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در ابتدای این نشست اظهار داشت: نشست امروز سومین جلسه ای است که پیرامون مسائل اقتصادی  و توسعه ای کهگیلویه و بویراحمد و همینطور منابعی که در اختیار استان است در دستور کار شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی قرار می گیرد، کیانی پور ادامه داد: امروز در تکمیل نشست های گذشته دستور کاری انتخاب شده است که به بررسی وضعیت طرح های نیمه تمام بخش های مختلف اقتصادی استان بپردازیم.

رئیس اتاق یاسوج افزود: در طی نشست های قبلی شورا، بسیاری از موضوعات مهم مشکلات صنفی بخش خصوصی را که باید در این جلسات مطرح کنیم را کنار گذاشته و به بحث اقتصاد کلان و اقتصاد خرد در استان که دلیل آن هم چند موضوع جدی بود، پرداختیم؛ مورد اول بحث تئوری رشد اقتصادی ۹درصدی و تحقق و دستیابی به این هدف که از ابتدای سال در جلسات شورای برنامه ریزی مطرح شده است، دومین مورد نیز افزایش اعتبارات استانی و همچنین افزایش ظرفیت‌های قانون بودجه و اعتباراتی که در راستای سفر ریاست محترم جمهوری به استان اعطا شد بوده؛ به همین دلیل در دبیرخانه شورای گفت و گو تصمیم گرفته ایم این موضوع را در دستور کار قرار داده تا به یک نتیجه ارزشمند برسیم که سندی برای توسعه استان باشد.

علی شهابی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز در این نشست اظهار داشت: از ابتدای سال ۱۴۰۱ در سه جلسه شورای برنامه ریزی، دو جلسه کارگروه اشتغال و یک جلسه در شورای گفت وگو بحث رشد اقتصادی ۹ درصدی را مطرح نمودیم که از همان ابتدای سال مجموعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برای بحث رشد اقتصادی، اقداماتی را انجام داده و هدف‌گذاری‌هایی را برای رشد اقتصادی استان مشخص کرده است، همینطور پیش بینی GDP سال ۱۴۰۱ را نیز در گزارشی ارائه داده ایم که به تفکیک شامل چهار بخش صنعت، کشاورزی، معدن و خدمات می باشد. شهابی ادامه داد: همچنین GDP شهرستانها را به تفکیک استخراج کرده و بررسی کرده ایم که رشد اقتصادی هر بخش به تفکیک شهرستان چه میزان باید باشد و چه میزان سرمایه‌گذاری لازم داریم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اشاره به اینکه رشد GDP در سال ۱۴۰۰ برای همه بخش‌های اقتصادی ۱۶هزار میلیارد تومان بود، افزود: برای رسیدن به رشد اقتصادی پیش بینی شده در سال جاری، منابع درآمدی و مالی استان را برای رشد اقتصادی در سال ۱۴۰۱ پیش بینی کرده ایم، هم از بودجه دولت و هم آورده بخش خصوصی، تسهیلات بانکی و ۶۴هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری مورد نیاز است تا به عدد ۹/۰۸ درصدی برسیم.
شهابی ادامه داد: در شورای برنامه ریزی ظرفیت های تبصره ۱۶ و ظرفیت های تبصره ۱۸ قانون بودجه را تشریح کرده ایم، در تبصره ۱۸ عدد ۲۲۰۰میلیارد تومان را داریم که ۹۶۰ میلیارد تومان تسهیلات مسکن می باشد و ۱۲۴۰ میلیارد نیز بحث سرمایه گذاری است و در تبصره ۱۶ نیز پیشنهاد این است که برای رشد اقتصادی، دستگاه های اجرایی طرح ها و فعالیت های اقتصادی را که باید انجام دهند تا به این عدد برسیم را به ما اعلام کنند تا ما تجمیع کرده، بررسی و ارائه دهیم. وی ادامه داد: پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه ریزی این است که دستگاه های اجرایی در هر بخش برای رسیدن به این رشد برنامه های خود را به سازمان ارائه دهند تا ما بتوانیم به شکلی جامع تدوین کنیم.
عسکری معاون هماهنگی امروز اقتصادی استانداری نیز در این نشست با بیان اینکه ما باید رویکرد عملیاتی برای مباحثمان داشته باشیم ضمن اینکه راهبرد حرکتمان هم مشخص باشد؛اظهار داشت: در جلسه قبل قرار بر این شد که بر اساس کدهای آیسیک ۲ رقمی یا ۳ رقمی یا ۴ رقمی هر کدام که در دسترس ما هست فعالیت دستگاه های اجرایی را در آن چارچوب هدایت کنیم، باید معاونت آمار سازمان جلسه ای برگزار کند و بر اساس کدهایی که حساب های استانی تهیه می شود دستگاه ها را سوی آن مسیر هدایت کنیم. عسکری ادامه داد: شرایط تولید و وضعیت اقتصادی استان در هر کد مشخص می باشد، تقدم و تاخری در دو بند اول مصوبات هست. طبقه بندی فعالیت های اقتصادی ایران در ۲۱ بخش فشرده شده می باشند که این ۲۱ مورد را باید بین دستگاه های اجرایی توزیع کنیم.
احمدزاده استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص خطاب به مجموعه سازمان مدیریت و برنامه ریزی بیان کرد: باید یک خط سیر اجرایی عملیاتی در برنامه و بودجه تدوین شده داشته باشیم و دستگاه ها را مورد به مورد مشخص و تفکیک کرده و مسیر مشخصی را نیز برای اجرا به آنها داده شود. احمدزاده ادامه داد: نقش شما برنامه ریزی است و  این برنامه را دستگاه ها باید اجرا نمایند.