پاویون ایران در اکسپوی دبی به صورت رسمی و با حضور مجازی وزیر صمت در حضور معاون گردشگری کشورمان افتتاح شد در حاشیه این برنامه، شالبافیان با وزیر اقتصاد روسیه مذاکره کرد.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین‌المللی ایران، پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی را جزو هشت پاویون برتر این نمایشگاه جهانی دانست.

حسن زمانی در آیین افتتاح پاویون جمهوری اسلامی ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی که بصورت ویدئوکنفرانسی با حضور وزیر صمت با بیان این مطلب، افزود: پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه اکسپو دبی در بهترین موقعیت قرار دارد که سبب افزایش بازدید های صادر کنندگان و فعالان اقتصادی از آن خواهد شد.

معماری منحصر به فرد پاویون جمهوری اسلامی ایران در اکسپوی دبی

وی همچنین معماری منحصر به فرد پاویون جمهوری اسلامی ایران را از دیگر نقاط قوت این پاویون دانست که سبب جذب مخاطبان می شود.

حضور وزرا و سفرای خارجی نشان از همراهی آنها با ایران است

مدیرعامل شرکت نمایشگاههای بین المللی ایران همچنین حضور و همراهی سفرا، وزرا و معاونان وزرای کشورهای مختلف را نشان از همراهی این کشورها با جمهوری اسلامی ایران دانست و تصریح کرد: ما این دوستی ها را صمیمانه ارج می نمایم.

گفتنی است در آیین افتتاح پاویون جمهوری اسلامی ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی وزیر تجارت سوریه، معاون وزیر تجارت امارات، سفرای لبنان، هلند، الجزایر و رئیس کل اکسپوی دبی حضور داشتند.

شایان ذکر است که پاویون جمهوری اسلامی ایران در اکسپو ۲۰۲۰ به صورت ویدئو کنفرانسی با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مورد افتتاح قرار گرفت.

فاطمی امین گسترش روابط اقتصادی با کشورهای همسایه را از اولویت‌های ایران دانست و اکسپوی دبی را برای گسترش تعاملات ظرفیت ارزنده‌ای توصیف کرد.

 

رویداد بین‌المللی اکسپو ۲۰۲۰ دبی، از تاریخ اول اکتبر ۲۰۲۱ (۹ مهر ۱۴۰۰) تا ۳۱ مارچ ۲۰۲۲ (۱۱ فروردین ۱۴۰۱) در «دبی» برگزار خواهد شد. در واقع این اکسپو به دلیل همه گیری کرونا قرار بود سال ۲۰۲۰ برگزار شود اما یک سال به تعویق افتاد و امسال افتتاح شد.

ایران نیز یکی از ۱۹۲ شرکت‌کننده در این رویداد بین‌المللی است. این رویداد با نمایش با شکوهی به صورت رسمی افتتاح شد. امروز نیز پاویون ایران با برگزاری یک مراسم رسمی، با حضور وزیر گردشگری امارات، سفرا و رایزنان افتتاح شد تا معرف خلق رویدادها، ارتباط تجاری با بازرگانان و نمایش فرهنگ و هنر ایرانی باشد.

برنامه‌های افتتاحیه پاویون جمهوری اسلامی ایران در اکسپو ۲۰۲۰ دبی به مدت پنج روز ادامه دارد بخش دیگری از برنامه‌های روز اول پاویون جمهوری اسلامی ایران مربوط به جلوه‌های ایران‌گردی و آژانس‌های گردشگری است و یکی از نمایندگان بخش خصوصی با لباس مهمانداران هواپیمایی‌های مختلف از قبل کرونا تا بعد از مهار کرونا به فضاسازی گردشگری ایران می‌پردازد.

همچنین در بخش دیگری از این برنامه یکی از مسئولان شهرداری به معرفی ظرفیت‌های گردشگری پایتخت کشورمان می‌پردازد.

رونمایی از پرواز سیمرغ مجازی، افتتاح جشنواره استارت‌آپ‌ها و برگزاری و اجرای مسابقه با اهدای جوایز از دیگر بخش‌های روز اول افتتاحیه پاویون جمهوری اسلامی ایران در رویداد بین‌المللی اکسپو ۲۰۲۰ است.

پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۰ دبی دارای هفت روزنه چشمی برج میلاد، برج آزادی، پل طبیعت، کاخ سعدآباد، مدرسه دارالفنون، امامزاده داود و موزه کمال‌الملک است.

این رویداد بین المللی درحالی برگزار می‌شود که بازرگانان و فعالان حوزه گردشگری و صنایع دستی در ایران به دلیل نزدیکی شهر دبی با ایران می‌توانند از ان به مدت ۶ ماه بهترین استفاده را ببرند. چرا که این اکسپو روزانه حداقل ۲۰ میلیون بازدیدکننده خواهد داشت.

ایران نیز که امروز فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرده توانسته با استفاده از متریال های سنتی و تاریخی بخشی از فرهنگ و تاریخ ایران را به نمایش بگذارد. در مراسم افتتاح پاویون ایران، علی اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی دکتر فرشید فرزانگان رئیس اتاق بازرگانی ایران و امارات  حضور دارد.

معاون گردشگری در حاشیه این مراسم با وزیر اقتصاد و تجارت سوریه مذاکراتی داشته است.

در بخش ویژه پاویون، سیمرغ پرنده اسطوره‌ای شاهنامه فردوسی در معرض دید بازدیدکنندگان، قرار گرفته و بخشی از فرهنگ و تاریخ و ادبیات ایران را به بازدیدکنندگان معرفی می‌کند. همچنین بافت فرش دستباف ایرانی به‌عنوان هنر بارز ایرانیان، با عنوان یک گره تا همدلی، توجه بسیاری از علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان پاویون ایران را به خود جلب کرده است.

۱۲ سالن در پاویون جمهوری اسلامی ایران پیش‌بینی شده است که به سالن‌های گردشگری، فرش دستباف، تماشاخانه، صنعت، خانه معدن، های‌تک، بخش تجاری، رستوران ایرانی متشکل از فضای ایرانی، نوشیدنی‌های سنتی ایران اختصاص پیدا کرده‌اند.

فضای کوچکی به‌نام «گیفت‌شاپ» در اختیار مجریان پاویون ایران قرار دارد و تنها فضایی است که برای فروش محصولات به بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده است. همچنین، امکان عرضه محصولات در فضای تجاری پاویون، تنها مختص ۲۷ محصول مصوب خواهد بود. در نتیجه، در پاویون ایران فضای بزرگی همانند غرفه‌های نمایشگاه‌های تجاری برای فروش محصولات وجود نخواهد داشت.

در داخل پاویون ایران، هفت مانیتور دیجیتالی بسیار بزرگ (از ۷ تا ۲۰ مترمربع) وجود دارد. این مانیتورهای دیجیتالی از بیرون پاویون ایران آغاز شده و سپس در فضاهای داخلی متعدد توسعه می‌یابد. به هر برند تجاری با توجه به پکیجی که در اختیار دارد، تعداد ثانیه‌های پخش مشخصی ارائه می‌شود. بدین ترتیب برندهای تجاری می‌توانند معرفی محصولات خود را در قالب فیلم‌های دیجیتالی به بازدیدکنندگان ارائه دهند. این فیلم‌ها باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن مخاطب را جذب کند.

سه کانتر دیجیتالی در پاویون ایران وجود دارد و نمایندگان برندها می‌توانند با حضور در کنار این کانترها، محصولات و خدمات خود را به صورت کاتالوگ‌های دیجیتالی به بازدیدکنندگان ارائه کنند.

استیج بزرگی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی و هنری در مرکز پاویون ایران قرار دارد. برندهای تجاری ضمن هماهنگی با مجریان خود می‌توانند در هر روز به‌مدت یک ساعت برنامه‌های متنوعی از قبیل رویداد (ایونت)، نمایش محصول و «اکتیویشن» بر روی این استیج برگزار کنند.

گفتنی است مجله معماری Architectural Design پاویون ایران را یکی از هشت پاویون برتر اکسپو امسال معرفی کرده است البته جانمایی آن نیز به دلیل اینکه رو به روی ساختمان اصلی زون تحرک و محل برگزاری همایش‌ها واقع شده، موقعیت مناسبی را فراهم آورده است. در واقع پاویون ایران ما بین پاویون کشور ایران و شیلی و در نزدیکی ورودی مجموعه قرار دارد.