لادیسلاو بالک، سفیر جدید اسلواکی در تهران با غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران، محمدرضا کرباسی معاون امور بین‌الملل اتاق ایران و جبار کیانی پور رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و اسلواکی و رئیس اتاق یاسوج، باهدف بررسی راهکارهای توسعه روابط اقتصادی ایران و اسلواکی دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس اتاق ایران در این نشست، با تأکید بر این نکته که تحکیم روابط اقتصاد می‌تواند منجر به توسعه پایدار روابط سیاسی شود، گفت: از زمان استقلال اسلواکی، ایران ازجمله کشورهایی بوده که با رسمیتی شناختن این استقلال، در جهت توسعه روابط با این اسلواکی پیش‌قدم بوده است و خوشبختانه دیدار مقامات دو کشور در طول چند سال گذشته، نشان از علاقه‌مندی و عزم دو طرف برای توسعه روابط دارد.

بااین‌حال او معتقد است: علی‌رغم ظرفیت‌های اقتصادی که میان دو کشور ایران و اسلواکی برای توسعه روابط وجود دارد اما حجم تجارت و توسعه روابط در حد انتظار نیست و همگام با مناسبات سیاسی، شاهد رشد تجارت نیستیم.

او ادامه داد: از موارد بسیار مستعدی که می‌تواند در روابط اقتصادی ایران و اسلواکی اثرگذار، باشد صنعت خودرو در هر دو کشور است که می‌تواند مبنای خوبی برای توسعه همکاری قرار گیرد. علاوه بر این، ایران با تکیه بر موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای که دارد در برنامه‌های توسعه خود، توسعه حمل و نقل ریلی و راه آهن را در اولویت قرار داده که ایران و اسلواکی می‌توانند در این زمینه‌ها همکاری‌های قابل توجهی داشته باشند.

رئیس اتاق ایران همچنین با اشاره به تشدید خشکسالی در ایران و نیاز به منابع آبی در کشور تاکید کرد: با توجه به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های کشور اسلواکی در زمینه مدیریت آب، به نظر می‌رسد دو کشور در این حوزه هم می‌توانند همکاریهای موثری با یکدیگر داشته باشند.

شافعی موقعیت استراتژیک دو کشور در منطقه را مورد توجه قرار داد و تاکید کرد باید همکاری‌های چندجانبه با کشورهای منطقه در آینده در دستور کار قرار گیرد.

‌رئیس اتاق ایران با بیان این نکته که کشور اسلواکی سیاست‌های تشویقی مناسبی برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته است و از طرفی با توجه به نیروی کار ماهر در این کشور، بر این باور است که صنایع کوچک و متوسط از دیگر حوزه‌های حائز اهمیت برای همکاری‌های مشترک است.

شافعی با اشاره به تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران و اسلواکی در اتاق ایران ابراز امیدواری کرد که این کمیته منجر به توسعه روابط دو کشور شود.

شافعی خاطرنشان کرد: علی رغم تحریم‌ها اما فعالان اقتصادی و تجار اگر به یکدیگر متصل شوند راهی برای توسعه روابط پیدا خواهند کرد.

او در همین زمینه تهاتر کالا را یکی از این راهکارها عنوان کرد که توسعه روابط ایران و اسلواکی را رقم خواهد زد.

رئیس اتاق ایران تاکید کرد: همانطور که اسلواکی دروازه ورود ایران به اروپاست، این کشور از طریق ایران می‌‎تواند به بازار ۴۰۰ میلیونی کشورهای همجوار دست یابد؛ بنابراین با یک نگاه منطقه‌ای می‌توان توسعه روابط اقتصادی را در دستور کار قرار داد.

او در پایان افزود: اتاق ایران با علاقه مندی آماده است در جهت توسعه روابط دو کشور گام بردارد و انتظار هم می‌رود روابط سازنده‌ای برای توسعه روابط شکل گیرد.

بعد از آن، جبار کیانی پور رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و اسلواکی مهم‌ترین مشکلات فعالان اقتصادی در اسلواکی را تشریح کرد.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج و رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و اسلواکی در این نشست ضمن خوش آمدگویی به سفیر جدید به بیان شرح مختصری از فعالیت های کمیته مشترک در طول مدت فعالیتش پرداخت.

وی به سفر سال ۲۰۱۵ هیاتی از ایران به سرپرستی مهندس شافعی به اسلواکی اشاره کرد. کیانی‌پور همچنین عنوان نمود با تلاش معاونت محترم بین الملل اتاق ایران جناب آقای دکتر کرباسی، اقدامات مفیدی در سال ۲۰۱۸ در اسلواک انجام گرفت. کیانی‌پور ادامه داد: شرکت های ایرانی در سه سال متوالی ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در MatchMaking Fair اسلواک شرکت کرده اند. در سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۱ شرکت ایرانی در این رویداد بین المللی در اسلواک حضور داشته اند. برگزاری همایش B2B در ترنوای اسلواک توسط کمیته مشترک بازرگانی ایران و اسلواک و همچنین امضای تفاهم نامه بین این کمیته مشترک و دانشگاه ترنوای اسلواک در زمینه گسترش همکاری ها از دیگر موارد مورده اشاره توسط رئیس کمیته مشترک بازرگانی ایران و اسلواک بود. کیانی‌پور همچنین از مشکلات تجار ایرانی در همکاری با اسلواک یاد
کرد. از جمله مهمترین مشکلات تجار که توسط وی عنوان شد عبارتند از:
– موضوع مشکلات بانکی: حمایت سفیر از ایرانیان مقیم اسلواک و شرکت های ایرانی در جهت ایجاد امکان مجدد برای افتتاح حساب های بانکی آنها در اسلواکی: در این زمینه آقای کیانی پور با اشاره به اینکه بعد از تحریم ها یک به یک حسابهای بانکی حقیقی و حقوقی ایرانیان در اسلواک بسته شده عنوان نمودند
که به دلیل بسته شدن این حسابها و عدم گردش مالی ایرانیان در اسلواک حتی مسئله اقامت آنها نیز به
خطر افتاده است. – تمدید اقامت صاحبان شرکتهای که دراسلواکی ثبت شده اند وکارمی کنند – موضوع وقت سفارت و صدور ویزا برای فعالین اقتصادی: لزوم همکاری سفارت اسلواک در تهران و شخص
سفیر در امر تسهیل اعطای ویزا به ایرانیان
– لرزوم اهمیت به رویکرد ارجحیت بخشیدن به دیپلماسی اقتصادی بر دیپلماسی سیاسی در روابط دو کشور توسط سفارت اسلواک‌ در تهران و شخص سفیر

دیپلماسی تجاری در اولویت کشورها برای توسعه روابط قرار گیرد

لادیسلاو بالک، سفیر اسلواکی در تهران با تأکید بااینکه وضعیت سیاسی جهان تغییر خواهد کرد، افزود: با تحقق این امر انتظار می‌رود که دیپلماسی تجاری در اولویت کشورها ازجمله ایران و اسلواکی قرار گیرد.

به بارو او، اسلواکی دروازه‌ای برای ورود ایران به اروپاست و باید شکافی که بین روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور وجود دارد هرچه سریع‌تر پر شود.

او از آمادگی مقامات اسلواکی برای توسعه روابط دو کشور خبر داد و گفت: در سال ۲۰۱۸ بهترین حجم تجارت ایران و اسلواکی رقم خورد. هرچند در سال‌های بعد به دلیل تحریم‌ها، تجارت بین دو کشور در حد انتظار محقق نشد اما امیدواریم با عزم و علاقه‌مندی که بین مقامات ایرانی و اسلواکی برای توسعه روابط وجود دارد، روابط تجاری ایران و اسلواکی نیز بهبود یابد.

سفیر اسلواکی در ایران تحریم‌های آمریکا علیه ایران را یکی از مهم‌ترین دلایل افت روابط اقتصادی در چند سال گذشته دانست و اعلام کرد: اسلواکی از اولین کشورهایی است که به‌محض اینکه تحریم‌ها برداشته شود رابطه خود را با ایران توسعه خواهد داد.

او همچنین با اشاره به محدودیت‌های ناشی از کرونا و افت قیمت‌ها در برخی از صنایع ازجمله گردشگری، شیوع این بیماری را به‌منزله یک فرصت برای سرمایه‌گذاری در صنایع مذکور قلمداد کرد.

برگزاری نشست کمیته مشترک بازرگانی و ضرورت راه‌اندازی پرواز مستقیم بین ایران و اسلواکی از دیگر موضوعاتی بود که او مطرح و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای توسعه روابط اقتصادی عنوان کرد.