نشست کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور استاندار و مدیران کل دستگاه‌های اداری در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد.

 

جبار کیانی پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در این نشست اظهار کرد: در تولید با نگاه صادراتی ظرفیت های خوبی در استان داریم.

وی گفت: ظرفیت های استان بسیار فراتر از آماری است که در کارگروه گزارش می دهیم صادرات استان روی ۳ تا ۵ میلیون دلار است در حالی که تا ۱۵ میلیون دلار می توانیم صادرات داشته باشیم در حالی که با استان بعد با ۱۵ میلیون دلار دنیایی از فاصله داریم در حالی که با همه ظرفیت ها تا یک میلیارد دلار هم مجال صادرات داریم.

کیانی پور افزود: چه اتفاقی در استان ما افتاده است آخرین جلسه توسعه صادرات غیر نفتی کی بوده است زمانی کارگروه مظلوم واقع شد که دبیرخانه آن به سازمان برنامه و بودجه سپرده شد همان موقع گفتیم سازمان برنامه چه ربطی به این کارگروه دارد.

وی خطاب به استاندار ادامه داد:آقای استاندار، ظرف چهار سال گذشته صادرکننده های ما مظلوم واقع شده‌اند، روز صادرات هم ما از این افراد تجلیل نکردیم، باید در این چند سال صادرکنندگان‌نمونه معرفی می شدند تا حداقل استاندار محترم با یک دست مریزاد به آن‌ها انگیزه می‌داد.
 
 
کیانی‌پور خاطرنشان کرد: علی‌رغم تمام تلاش‌ها و پیگیری‌های ما ظرف ۴ سال گذشته حتی روز ملی صادرات هم برگزار نشده‌است، باید صادر کنندگان نمونه را مورد تقدیر قرار می دادیم الان میخواهیم تندیس بدهیم در حالی که باید با حضور یک مسوول کشوری این کار انجلم می شد.
 
همه مصوبات گذشته ما فراموش شده است، ما سند توسعه صادرات غیر نفتی داشتیم اما چه شد؟
 
وی افزود: سازمان برنامه و بودجه چه ارتباطی با گروه صادرات غیرنفتی دارد که این کارگروه را به این سازمان واگذار کرده‌اند، هیچ خبری  از سند توسعه صادرات غیر نفتی استان نیست.

کیانی ادامه داد: باید مکانیزم خاصی برای صادرات محصولات کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد، ضمن شناسایی ظرفیت‌های استان در این راستا، طراحی کنید.

رئیس اتاق یاسوج افزود: این کارگروه هر ۱۵ روز یکبار برگزار شود استان با بازرگانی خارجی آشتی کند خیلی وقت است که استان ما با بازرگانی خارجی قهر است چرا سبد کالایی ما تنها ۳ کالا است و ضعیف عمل کرده ایم.

در ادامه این‌ نشست رئیس سلزمان صنعت، معدن و تجارت استان به تعیین تکلیف طرح های نمایشگاهی اشاره کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه ها بر عهده  نمایشگاه های استان است امسال نمایشگاه تولیدات و ساخت داخل را در برنامه داریم و از مسئولان کشوری دعوت می شود. با توجه به شرایط کرونا برگزاری نمایشگاه ها باید ستاد استانی مدیریت کرونا این اجازه را بدهد.بابک درست مدیرعامل شرکت نمایشگاه های دائمی استان نیز گفت: تعلیق نمایشگاه ها ضرر های زیادی داشت ۱۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم به این واسطه مشغول کار هستند که با شرایط به وجود آمده بیکار شده اند خیلی از استان ها با رعایت پروتکل های بهداشتی نمایشگاه هایی را برگزار میکنند با رعایت پروتکل ها راه اندازی نمایشگاه ها  را در استان در دستور کار داریم.
 

استاندار نیز اظهار کرد: شرط اصلی راه اندازی نمایشگاه ها در استان  رعایت پروتکلهای بهداشتی است که علوم پزشکی باید نظارت کامل داشته باشد، کرونا اکنون مزاحم خیلی از مسائل شده است اما چاره ای نداریم و باید فعالیت کنیم اما گاهی پیک می زند و انتشارش خیلی وسیع می شود و در یک بازه زمانی باید برخی کارها متوقف شود در تعیین تاریخ نمایشگاه ها باید علوم پزشکی حضور داشته باشد.


فرماندار بویراحمد درادامه این نشست گفت: ما نمایشگاه واقعی در استان نداریم هر بار در شهر نمایشگاه داریم اعتراض اصناف را به دنبال دارد جنسی که در بازار هست و بازاری ما باید مالیات بدهد و ….در نمایشگاه نیز هست نمایشگاه باید به معمای واقعی در شهر یاسوج برگزار شود که اصناف ناراضی نباشند .

درست در پاسخ گفت: یک سری نمایشگاه ها مربوط به شرکت ما نیست نمایشگاه های ما هر اسمی داشته در همان موضوع و چارت بوده است مشکل ما مشکل اصناف ماست که قیمت بالای اجناس در اصناف است بازرسان بیایند و رصد کنند اگر تخلفی باشد ما بررسی می کنیم .
 
 
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: برخی از دستورکارهای جلسه باید قبل از برگزاری در اختیار اعضا قرار بگیرد که مسئول در اینجا اظهار نظر کارشناسی انجام دهد نه اینکه یک باره اسلایدی تحت عنوان تشکیل یک شرکت نشان داده شود.
 

کلانتری بیان کرد: ما نیاز داریم در استان تحول ایجاد کنیم ظرفیت هایی در استان داریم که نتوانستیم سطح کارایی را بالایی ببریم، ظرفیت های بالایی داریم این ها بخش کوچکی از ظرفیت های استان است.
 

وی افزود: جلسه به جلسه باید به شکل عملیاتی باشد و بگوئیم در این جلسه این اتفاقات جدید را داده است نه اینجا بنشینیم سخنرانی کنیم، فرصت ها و تسهیلات ایجاد کنیم توسعه صادرات غیر نفتی در سال جهش تولید باید افزایش داده شود تولید ما متناسب با ظرفیت های ما باید افزایش پیدا کند جای کار در واحدهای تولیدی ما زیاد است وضعیت این واحدهای تولیدی که در استان است  باید تثبیت و ارتقا داده شود.
 

کلانتری ادامه داد: ظرفیت داریم پتانسیل و امکانات داریم و متناسب با ظرفیت ها باید کار کنیم در بحث جهش تولید نگاه به صادرات غیر نفتی نگاه تیز بینانه است قدر شناس همه تولید کننده ها و صادر کننده هستیم، هرچقدر آفرایش تولید و افزایش صادرات داشته باشیم ما نیز حمایت هایمان را از آن واحد تولیدی خواهیم داشت.
 

وی افزود: در کشور میزان پرداخت تسهیلات بانکی ما به مراتب بیشتر از میزان منابع ماست و در کشور اول هستیم بانک های اینجا با دست گشاده با سرمایه گذاران و تولید کننده ها کار میکنند بستر حمایتی و پرداخت تسهیلات وجود دارد، کننده کار به استان بیاید ما حمایت می کنیم برای حمایت از سرمایه گذاران به خیلی ها پاسخ دادم به خیلی از مسولان بالا دستی پاسخ دادم و شکایت ما را برده بودند.
 

استاندار ادامه داد: وقتی صادرات افزایش پیدا کند معلوم است که مسئولان ما کار کرده اند  اگر سه ماه دیگر این صادرات افزایش داشت باید قدردانی کنیم خیلی فرصت نداریم .
 

کلانتری تاکید کرد: مهمترین مسله کشور عملیاتی شدن راهبرد سال یعنی جهش تولید است که صادرات غیر نفتی ما باید افزایش پیدا کند، ما در استان کاری کردیم و به دولت ارائه دادیم که دولت همان کار را به تمام وزرا ابلاغ کرد که ما چنین کاری می خواهیم که در هفته دولت خواهم گفت .

هماهنگیها و تعاملات کاری بین دستگاه ها باید خیلی بیشتر باشد با همراهی و کمک به همدیگر می توانیم صادرات را افزایش دهیم.
 
در پایان این‌نشست طی مراسمی و با اهدا تندیس و لوح سپاس از ۷ صادر کننده نمونه استان تقدیر به عمل آمد.
شرکت‌های طبیعت زنده زنده (سینره)، زردبند، سپاهان موکت، سیمان مارگون، آسه، آریا پالایش دنا و ۷صادرکننده نمونه استان در سال ۱۳۹۸ بودند.