به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج، صبح امروز چهل و ششمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور رئیس و نایب رئیس اتاق یاسوج، معاون اقتصادی استاندار، مدیران کل دستگاه های اجرایی استان، رؤسای اتحادیه ها و تشکل ها و فعالین اقتصادی استان در سالن جلسات اتاق یاسوج برگزار شد.

 

در این نشست موارد زیر مورد بررسی قرار گرفت:

نقش آفرینی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بعنوان مشاور سه قوه در تصمیم گیری و تصمیم سازی استان
قانون بهبود فضای کسب و کار
ترکیب شورای گفت و گو
گزارش عملکرد شورای گفت و گو
گزارش اجمالی فضای کسب و کار
چالش های فضای کسب و کار
پیشنهادات و راهکارهای بخش خصوصی

جبار کیانی پور رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در این نشست گزارشی از اقدامات صورت گرفته در شورای گفت و گو و همچنین وضعیت استان در حوزه کسب و کار ارائه کرد و اظهار کرد: شرایط تولید و کسب و کار در استان مطلوب نیست و این شرایط بجای رویش تولید، ریزش در تولیدات را به همراه خواهد داشت.

کیانی پور با تاکید بر مشارکت بخش خصوصی در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها، افزود: شورای گفت و گو مشورتی نیست و برای بهبود مستمر فضای کسب و کار استان قوانین آن باید در سریع‌ترین زمان ممکن اجرا شود.

کیانی پور تصریح کرد: همه مسئولان در راکد و غیر فعال شدن واحدهای تولیدی استان سهیم هستند و این قضیه باید بطور جدی آسیب شناسی شود.

کیانی پور عنوان کرد: گزارش میدانی مرکز آمار اتاق ایران نشان می‌دهد که کهگیلویه و بویراحمد کمترین آسیب و بهترین فضای کسب و کار کشور را در سال گذشته داشته است.

وی بیان کرد: تاکنون از ۲۳۵ مصوبه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ۲۳۱ مورد آن عملیاتی شده است.

کیانی پور افزود: با وجود این اتفاقات اما رتبه ی استان در فضای کسب و کار همچنان پایین مانده است، موضوعی که ناشی از مغایرت بیلان کاری مدیران با شرایط موجود است.

وی افزود: شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان درصدد شناسایی و حذف چالش های فرا روی تولید در استان است.


جبار کیانی پور  مسائل بیمه ایی را چالشی بزرگ پیش روی اقتصاد کشور و استان دانست و افزود : باید با سازوکارهایی کارشناسی شده مانع از زیان به کارفرمایان و سازمان بیمه تامین اجتماعی شد .


رئیس اتاق یاسوج چگونگی اخذ مجوز ها، موانع بانکی و بیمه ی تامین اجتماعی را از دلایل مهم رکود تولید در استان برشمرد.

کیانی پور تصریح کرد: آمار واقعی باید با هماهنگی بخش های مختلف باشد و یک تیم از جانب دولت و بخش خصوصی به صورت میدانی از وضعیت واحدهای تولیدی بازدید نمایند.

وی افزود: در بحث مشکلات پیش روی حوزه کسب و کار، مشکلات بانکی، نحوه بگیر و ببند ها و نحوه رفتار آنها با فعالین اقتصادی که علی رغم تاکیدات رهبر انقلاب، دولت و قوه قضائیه صورت می گیرد، باید از طریق نهادهای مختلف پیگیری و بررسی شود.

در ادامه این نشست امین منوچهری کارشناس اقتصادی و مشاور اقتصادی اتاق یاسوج رسید، در خصوص وضعیت حوزه کسب و کار و تولید استان گزارشی ارائه دهد.

منوچهری به بررسی‌های انجام شده و پایش برخی از واحدهای تولیدی در داخل و خارج شهرک‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: در کل استان ۲۱ واحد شهرک‌های صنعتی داریم.

وی گفت: واحدهای صنعتی در این شهرک‌ها و خارج از شهرک‌ ۶۴۳ واحد است که در شهرک‌های صنعتی ۱ و ۲ و ۳ یاسوج و در شهرک چهاربیشه گچساران و بردیان چرام تعداد ۱۹۳ واحد را مورد پایش قرار دادیم.

منوچهری گفت: طبق پایش در این چند شهرک تعداد ۶۱ واحد فعال و ۲۴ واحد نیمه فعال و ۱۰۸ واحد غیر فعال بودند.

وی گفت: همچنین تعدادی واحد تولیدی در خارج از شهرک‌ها مورد پایش قرار گرفتند که از مجموع ۸۶ واحد تعداد ۵۴ واحد فعال و ۱۵ واحد نیمه فعال و ۱۷ واحد راکد بودند.

مشاور اقتصادی اتاق یاسوج به وضعیت واحدهای معدنی استان کهگیلویه و بویراحمد هم اشاره کرد و گفت: کل واحدهای معدنی دارای پروانه بهره‌برداری ۱۰۹ معدن است که ۵۵ واحد آن فعال و ۲۳ واحد غیر فعال و بقیه هم اصلا وجود خارجی ندارند.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: آمار واحد های تولیدی استان توسط متولیان در بخش های صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری، برای انجام برنامه ریزی و سرمایه گذاری بطور دقیق و شفاف ارائه شود

جعفر گوهرگانی اظهار داشت: متولیان هر بخش فعالیت‌های خود را شناسنامه دار کنند تا مجوزهای صوری صادر شده از آمارها حذف شوند.

وی بیان کرد: با وجود آمار شفاف ،تعداد واحدهای فعال در بخش‌های مختلف ، میزان اشتغال زایی و نوع محصول تولیدی آنها مشخص می شود.

معاون اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: زمانی می‌توان برای آینده برنامه ریزی کرد که مشخصات، وضعیت فعالیت، نوع محصول، فاصله تا مرکز خرید و صنایع تبدیلی هر واحد تولیدی مشخص شود.

گوهرگانی عنوان کرد: باید وضعیت واحدهای صنعتی، معدنی، گردشگری، کشاورزی و سایر مواردی که به بهبود فضای کسب و کار استان کمک می‌کند به صورت دقیق و به تفکیک بخشی و شهرستانی برای نشست بعدی شورای گفت و گو بصورت کتبی بررسی شود.

وی با اشاره به اینکه هیچ دستگاهی از ارائه آمار غلط سود نمی‌برد، گفت: اطلاعات نادرست از واحدهای تولیدی، ناهنجاری در تصمیم گیری برای توسعه اقتصادی استان را در پی خواهد داشت.

گوهرگانی افزود: سهم بانک‌ها از فعالیت واحدهای تولیدی نیز به طور دقیق احصا و نسبت به سال قبل ارزیابی شود.

در ادامه اعضای حاضر در این نشست در خصوص بهبود شرایط فضای کسب و کار استان در حوزه های مختلف کشاورزی، معدن، تجارت، گردشگری و… به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

 

 

گزارش تصویری چهل و ششمین نشست شورای گفت و گو: