به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج، چهل و دومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان ظهر امروز با حضور اعضای در محل سالن جلسات اتاق یاسوج برگزار گردید.

WhatsApp Image 2018-12-05 at 6.25.08 PM(23)

رئیس اتاق بازرگانی،  صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در این نشست اظهار کرد: در شرایطی که تحریم های ظالمانه و نوسانات نرخ ارز معیشت مردم را با مشکل مواجه کرده باید با مفاسد اقتصادی برخورد جدی تری شود.
جبار کیانی پور گفت: مبارزه با فساد در دستور کار سه قوه است و همه باید برای شکوفا شدن کسب و کار در استان تلاش کنند.
وی بیان کرد: اما با این حال مبارزه با مفاسد اقتصادی فضای کسب و کار کشور و استان را تحت شعاع قرار داده است و ما به هر بانک و موسسه ای مراجعه می کنیم، این فضا دست و پای مدیران ما را بسته و تحت تاثیر قرار داره است و علیرغم تلاش ها برای راه اندازی واحد ها و رشد تولید، متاسفانه ترکش های مبارزه با این مفاسد به سمت تمام دستگاه های اجرایی رفته و فضای کسب و کار ما متاثر از این رفتار است.
کیانی پور خاطرنشان کرد:  بحث مبارزه با مفاسد و فساد در کشور و استان در دستور کار همه قوا قرار گرفته است و از طرفی بهبود معیشت مردم و رفع مشکلات افزایش نرخ ارز و مقابله با تحریم ظالمانه علیه کشور موضوعاتی است که بر روی آن هدفگذاری و تاکید شده است.
کیانی پور گفت: مدیران ما و به ویژه حوزه صنعت، معدن و تجارت به جدیت درگیر کنترل بازار، قیمت های تمام شده کالا، دغدغه تولید و حوزه های مختلف است و ما نیز درگیر این مواردیم و امروز مبارزه با مفاسد اقتصادی که ما نیز اعتقاد داریم که اگر در جایی فساد باشد باید بدون اغماض برخورد شود، فضای کسب و کار استان را تحت الشعاع قرار داده است.
کیانی پور با بیان اینکه در زمینه حفظ سرمایه های اجتماعی باید تلاش شود، افزود: از نظر نرخ بیکاری در کشور کهگیلویه و بویراحمد رتبه قابل قبولی دارد و این نتیجه تلاش های دولت و بخش خصوصی است.
کیانی پور ابراز داشت: در زمینه توسعه کسب و کارهای جدید و ایجاد اشتغال پایدار در روستاها باید در کمیته برنامه ریزی و کارگروه امور زیربنایی  بحث و تبادل نظر شود.
وی بیان کرد: رئیس جمهوری و مجموعه دولتمردان به دلیل اینکه تجارت زمینه ساز روابط سیاسی بین ملت ها است روی دیپلماسی اقتصادی تاکید جدی دارند.
کیانی پور عنوان کرد: اعزام هیات تجاری اتاق بازرگانی  یاسوج به اسلواکی در راستای برقراری روابط بیشتر و راه یابی به بازارهای اروپایی بوده است. براساس تقسیم کار صورت گرفته در اتاق ایران و با توجه به پتانسیل های موجود اتاق بازرگانی یاسوج معین ایران و اسلواکی انتخاب شده است و در همین راستا اعزام هیئت به این کشور در دستور کار ما قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه ۱۸۰ شرکت خارجی نیز در این رویداد شرکت داشتند، تصریح کرد: شرکت در رویداد بزرگی که ۲۱ کشور اروپایی به همراه چین و تایوان در آن حضور داشتند در شرایطی که تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال شده بود یک دستاورد بزرگ بود.
کیانی پور یادآور شد:د ر شرایطی که اسلواکی با ویتنام که جمعیتی مشابه ایران دارد حدود ۲ میلیارد  دلار روابط تجاری دارد ایران نیز می تواند حجم مبادلات اقتصادی را با این کشور افزایش دهد.
وی گفت: مهمترین خروجی سفر به اسلواکی این بود که اروپا تحریم های ظالمانه علیه ایران را غیرقانونی می داند و تجار باید زمینه ساز سیاست های مسالمت آمیز علیه ملت ها شوند.
کیانی پور افزود: در اواخر ماه دسامبر یک نشست با معاون بخش ملی سازمان سرمایه گذاری این کشور نیز برای حوزه هایی که استان در آنها توانمند است مانند گیاهان دارویی و صنایع دستی برگزار و طبق آن روند ادامه کار با اروپا طراحی خواهد شد.
وی بیان کرد: ظرفیت های شهر یاسوج پایتخت طبیعت بودن، ییلاق استان های جنوبی، طبیعت بکر و کریدور شمال جنوب کشور است.
کیانی پور ابراز داشت: استانی که یک درصد جمعیت و مساحت کشور را دارد باید به همین نسبت هم بتواند زمینه را برای جذب گردشگر فراهم کند.

WhatsApp Image 2018-12-05 at 6.25.08 PM(12)

مواجهه با فساد به گونه ای نباشدکه جرأت وجسارت را از مدیران بگیریم

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست اظهار کرد: نحوه مواجهه با فساد نباید به گونه ای باشد که جرأت و جسارت مدیریتی را از مدیران بگیریم.
علی محمد احمدی افزود: همچنین مبارزه منطقی با فساد و توجه به تحقق توسعه استان مورد تاکید است.
احمدی با بیان اینکه در گذشته تفریط هایی در اعطای تسهیلات انجام گرفته که برخی وام ها بدون نظارت، برخی بدون ضمانت مناسب و چارچوب اصولی و قانونی پرداخت شده است، اظهار کرد: فعالیت نظارتی دستگاه ها و بانک ها باید از همان قبل با شکل و روند اصولی انجام می شد و اگر امروز دستگاه های متولی به یکباره بخواهند این حرکت را انجام دهند، باعث ایجاد تفریط و آسیب می شود.
وی با تاکید بر مدیران دستگاه ها و بانک ها، ابراز داشت: ضمن تاکید بر مبارزه با فساد، نباید در اجرای برنامه های نظارتی و کنترلی دچار افراط و تفریط شویم.
احمدی گفت: مطالبه اجرای قوانین دغدغه درستی است، اما در شرایطی که تاکید مقام معظم رهبری، نظام و حاکمیت بر بهبود شرایط اقتصادی و اشتغال زایی است، نباید خروجی اقدامات مخابره پیامی به خارج از استان باشد که محیط استان برای سرمایه گذاری امن نیست.
احمدی با بیان اینکه استان از فقر تولید ثروت و انباشت سرمایه رنج می برد، ابراز داشت: در استان ما انباشت سرمایه شکل نگرفته و چسبندگی محیطی و فرهنگی نیز عاملی برای عدم اعتماد سازی برای حضور سرمایه گذاران بوده است.
احمدی مبارزه منطقی و عملی با فساد را ضروری دانست و بیان کرد: باید در کنار مقابله با فساد، زمینه رشد استان نیز فراهم شود.
احمدی با اشاره به ظرفیت های استان ابراز داشت: بکارگیری ظرفیت بخش خصوصی برای تحقق هدفگذاری های این حوزه ضروری است.
احمدی به مشکل فرودگاه یاسوج اشاره کرد و گفت: ایرلاین ها به دنبال بازار پرجذبه هستند و تحریم ها، کمبود هواپیما، موقعیت و توپوگرافی شهر یاسوج عاملی برای بروز مشکلات در از سرگیری پروازهای فرودگاه شد.
وی با بیان اینکه برای توسعه حمل و نقل هوایی مرکز استان می توان از ظرفیت بخش خصوصی بهره برد، گفت: با ورود بخش خصوصی می توان نسبت به اجاره هواپیما برای فعالیت بیس بر روی خط پروازی یاسوج اقدام کرد.
استاندار با اشاره به توسعه فرودگاه یاسوج، خاطرنشان کرد: از نظر کیفیت آسفالت و باند، ناوبری و روشنایی، فرودگاه یاسوج از بهترین فرودگاه های کشور محسوب می شود.
وی افزود: در همین راستا بخش خصوصی با محوریت اتاق بازرگانی می تواند طرحی برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در راستای اجاره هواپیما و فعال سازی پرواز ها ارائه دهد.
احمدی همچنین به موضوع واگذاری زمین برای اجرای طرح ها اشاره کرد و گفت: در همین راستا در قالب یک برنامه مناسب احصا و اعمال قانون بازپسگیری برای زمین هایی که با هدف ایجاد طرح واگذار شده و اقدامی بر روی آنها انجام نشده است، اجرایی می شود.
احمدی بر حمایت از واحد های تولیدی تاکید کرد و گفت: شناسایی واحد های دارای مشکل نیز در دستور کار قرار دارد و پوشش رفع مشکلات این واحد ها با هدفگذاری صحیح و برنامه ریزی عملیاتی خواهد شد.