به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج، ظهر امروز چهلمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور  استاندار، هیئت رئیسه اتاق یاسوج، مدیران دستگاه‌های دولتی و نمایندگان بخش خصوصی در سالن جلسات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج برگزار شد.

 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این نشست اظهار کرد: نگاه جزیره‌ای به روند توسعه استان ضربه می‌زند و تعامل و همکاری همه‌جانبه دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف برای پیشرفت و رشد استان مورد تأکید است.
علی محمد احمدی افزود: این شورا از جمله مهمترین شوراها برای توسعه و رشد استان است و با هدفگذاری ها بستر لازم برای تسهیل گری در راستای ارتباط بهتر دولت و بخش خصوصی و دولت و تولید کنندگان را فراهم می کند.
احمدی با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور، تصریح کرد: در حال حاضر یک شرایط ویژه اقتصادی بر کشور حاکم است و به تعبیری در جنگ اقتصادی قرار داریم که گاها تبعات یک جنگ اقتصادی کمتر از یک جنگ نظامی نیست.
احمدی به وحدت و همدلی مردم و اقشار مختلف جامعه در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و بیان داشت: همانطور که دوران دفاع مقدس در کنار هم بودیم، امروز نیز انتظار است که بخش های مختلف جامعه در کنار هم بوده و در راستای توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور و رفع مشکلات مردم گام برداریم.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: باید با همدلی ظرفیت ها را به کار بگیریم و توسعه استان را رقم بزنیم.
احمدی با بیان اینکه کشور ما در تولید ناخالص ملی و داخلی در بین ۲۰۰ کشور رتبه هجدهم را داراست، خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت های مختلف در کشور،  وظیفه ماست که دست در دست هم دهیم و مشکلات را حل کرده و برای پویایی، شکوفایی و رشد جامعه تلاش کنیم.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه بهبود فضای کسب و کار و تحول بنیادین در توسعه فضای کسب و کار از هدفگذاری های انجام شده است، اظهار کرد: کشور ما به اندازه ۱۵ کشور بزرگ قوانین دارد که این موضوع می تواند زمینه ساز فساد باشد.
احمدی با اشاره به این موضوع که در کنار تعدد قوانین که گاها موازی نیز هستند،  قوانین مزاحم و عدم شفافیت برخی از قوانین نیز دیده می شود، گفت: بررسی و اصلاح این موضوع یک مسئله ملی است و مجلس و دولت نیز به دنبال این است که با هدف بهبود شرایط از قانون گذاری جدید کمتر استفاده کرده و باید به سمت احکام دائمی برویم.
احمدی به موضوعات مطرح شده در این نشست اشاره و عنوان کرد: در مبحث مبادله موافقت نامه ها لازم است که حوزه تملک در اولویت قرار گرفته و سپس به حوزه جاری(هزینه ای) پرداخته شود.
احمدی بر هدفگذاری در راستای توسعه پنجره واحد استان تاکید کرد و اظهار داشت: انتظار است توسعه مناسبی در این بخش شکل گرفته و شاخص ها و تراز این حوزه در مدت زمان هدفگذاری شده به استان مرکزی برسد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد از پیگیری وضعیت زمین های واگذار شده با هدف ایجاد واحد تولیدی، طرح ها و برنامه های اشتغال زایی خبر داد و بیان کرد: شناسایی و اعمال قانون در زمینه افرادی که زمین دریافت کرده و فعالیتی انجام نداده اند، صورت می گیرد.
احمدی افزود: در این حوزه با هیچکس تعارف نداریم و دستگاه متولی باید پوشش احصایی تمام موارد مطرح شده را انجام داده و گزارش آن جهت سیر مراحل بعدی ارائه شود.
احمدی لازمه حمایت از تولید را نگاه اصولی و کارشناسی شده دانست و اظهار کرد: الگوی حمایت از تولید باید اصولی باشد و بر مبنای نگاه کارشناسی شده و خروجی محور اقدام شود.

پنجره واحد صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری در کهگیلویه و بویراحمد راه‌اندازی شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج نیز در این نشست خواستار راه‌اندازی پنجره واحد صدور مجوزهای سرمایه‌گذاری در استان شد و گفت: بروکراسی‌های اداری فرایند اخذ مجوزها را کند کرده است.
جبار کیانی اظهار داشت: امروز در عرصه صادراتی واحدهایی بورس و سهمیه دارند که هیچکدام وجود خارجی ندارند که این مشکل صنعت کشور را در همه استان‌ها تحت تاثیر قرار داده است.
وی با بیان اینکه در بحث فولاد رشد ۲۰۰ تا ۲۵۰ درصدی قیمت را داشتیم، افزود: متاسفانه شیوه نظارت مطلوب نیست و همین موضوع پروژه‌های عمرانی را تحت تاثیر قرار داده است.
رئیس اتاق یاسوج گفت: در بخش کشاورزی عملا واحد‌های پرورش ماهی و مرغداری ما زمین‌گیر شده است و امروز شاهد افزایش بی‌رویه قیمت مرغ هستیم که کالای اصلی سبد خانوار ما است که این موضوع به پایین‌ترین دهک جامعه ما به شدت آسیب می‌رساند.
کیانی پور ادامه داد: به دلیل اینکه نمی‌توانیم نقدی خرید کنیم عملا بسیاری از پروژه‌های ما در حال تعطیل شدن است، وی عنوان کرد: در بحث نیازهای واحد‌های تولیدی بیشترین مشکلات را در حوزه خرده‌فروشی داریم که عملا دست بسیاری از واحد‌های تولیدی ما را بسته است.
کیانی پور افزود: واحدهای تولیدی شرایط بدی دارند، بنابراین باید تمهیداتی اندیشیده شود که حداقل در وصول مالیات به آنها فشار وارد نشود.
رئیس اتاق یاسوج بیان کرد: ما اعتقاد داریم با تنش‌هایی که به حوزه اقتصادی وارد شده و مودی‌های مالیاتی در این حوزه شناخته شده هستند باید در وصول و نحوه محاسبه مالیات دقت داشته باشیم و به‌جای افزایش مالیات، شناسایی مودی‌های جدید مالیاتی در دستورکار قرار گیرد.
رئیس اتاق یاسوج ادامه داد: فرایند اخذ مجوزها گاهی متاثر از رفتار نظام قبیله‌ای در استان است، اینکه نماینده سیاسی دولت به فلان مدیرکل زنگ بزند، بگوید که من موافقت کردم اما تو کار را انجام نده یکی از مشکلات اساسی حوزه سرمایه‌گذاری در استان است.
کیانی پور با تاکید بر اینکه باید پنجره واحد زودتر تشکیل شده و فرایند صدور مجوزها مشخص شود، گفت: گاهی ۱۰ سال از انجام یک سرمایه‌گذاری گذشته و منابع ملی هم زمین را واگذار کرده اما بخشدار اجازه کار نمی‌دهد.
رئیس اتاق یاسوج با بیان اینکه حرکت‌های انفعالی در بعضی سیستم‌ها آسیب‌های جدی به روند اجرای پروژه‌های عمرانی می‌رساند، ابراز کرد: مدیران ما باید در جذب اعتبارات ملی فعال‌تر باشند تا شاهد کاهش این آسیب‌ها باشیم.
کیانی پور با بیان اینکه در ارتباط با اقلام اساسی که شکوفایی اقتصاد کشور است مشکلاتی وجود دارد، افزود: لاستیک از جمله این کالاها است که در مدت اخیر قیمت آن بیش از دوبرابر افزایش یافته است.