آمارهای منتشر شده از سوی گمرک ایران نشان می‌دهد در ۵ ماهه نخست سال جاری، ارزش صادرات غیرنفتی ایران به ۱۹ میلیارد و ۳۱۸ میلیون دلار رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳.۷ درصد افزایش دارد. این در حالی است که وزن صادرات غیرنفتی ایران در این دوره نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ درصد کاهش داشته است.
بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی پنج ماهه نخست سال جاری، در این مدت حجم صادرات غیرنفتی ایران به ۴۶ میلیون و ۲۹۶ هزار تن رسیده است که ارزش آن رقمی برابر ۱۹ میلیارد و ۳۱۸ میلیون دلار معادل ۴۱ میلیارد و ۹۰۸ میلیون یورو می‌شود.
این آمارها حاکی از این است که تا پایان مردادماه سال جاری صادرات ایران نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش دو درصدی از لحاظ وزن و افزایش ۱۳.۷ درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است، از سوی دیگر ارزش صادرات ایران به یورو نیز در این مدت ۲۸.۸۴ درصد رشد داشته است.
از سوی دیگر در همین مدت میزان واردات قطعی کالا به ایران ۱۳ میلیون و ۹۶۳ هزار تن به ارزش ۱۸ میلیارد و ۸۹۳ میلیون دلار و برابر با ۱۵ میلیارد و ۵۷۴ میلیون یورو بوده است.
واردات ایران نیز در این مدت نسبت به پنج ماهه نخست سال گذشته با کاهش ۵.۸۲ درصدی وزن و ۹.۶۶ درصدی ارزش دلاری همراه بوده است و به همین ترتیب ارزش یورویی کالاهای واردشده به ایران نیز ۱۱.۴۷ درصد کاهش یافته است.
میعانات گازی صدرنشین صادرات غیرنفتی
بر اساس این گزارش، اقلام عمده صادراتی ایران در این مدت به ترتیب میعانات گازی به ارزش دو میلیارد و ۱۷۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۱.۲۳ درصد، پروپان مایع شده به ارزش ۸۴۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴.۳۷ درصد، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به‌جز بنزین به ارزش ۷۳۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳.۸ درصد، متانول به ارزش ۵۶۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲.۹ درصد و پلی‌اتیلن گرید فیلم به ارزش ۴۹۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲.۵۷ درصد بوده است.
گزارش گمرک ایران حاکی از آن است که در مدت مذکور، بیش از ۳۰ درصد از ارزش کل صادرات ایران مربوط به پتروشیمی‌ها، ۱۱.۲۳ درصد مربوط به میعانات گازی و ۵۸.۴۸ درصد مربوط به سایر کالاها بوده است.
قطعات منفصله خودرو در صدر واردات
همچنین اقلام عمده وارداتی در این مدت، شامل قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری ردیف ۸۷۰۳ بنزینی با حجم سیلندر ۲۰۰۰ سی‌سی با ساخت داخل ۱۴ تا کمتر از ۳۰ به‌استثنای لاستیک به ارزش ۸۸۲ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴.۶۷ درصد، برنج به ارزش ۸۶۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴.۵۷ درصد، ذرت دامی به ارزش ۸۱۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۴.۳۱ درصد، لوبیای سویا به ارزش ۵۹۵ میلیون دلار و سهم ارزشی ۳.۱۵ درصد و الکترود زغالی برای کوره‌ها به ارزش ۲۴۶ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱.۳ درصد بوده است.
کدام کشورها خریدار ایران هستند؟
این گزارش نشان می‌دهد که در ۵ ماه نخست سال جاری، مهم‌ترین مقاصد صادراتی ایران به ترتیب پنج کشور چین با سه میلیارد و ۷۷۴ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۹.۵۳ درصد، امارات متحده عربی با سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۸.۱۲ درصد، عراق با سه میلیارد و ۴۱۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۷.۶۹ درصد، افغانستان با یک میلیارد و ۴۳۳ میلیون دلار و سهم ارزشی ۷.۴۲ درصد و هند با ۹۸۷ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵.۱۱ بوده‌اند.
چین بزرگ‌ترین صادرکننده به ایران
در حوزه واردات، عمده کالاهای واردشده به ایران در پنج ماهه نخست سال جاری به ترتیب از پنج کشور چین با چهار میلیارد و ۸۳۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۲۵.۶۰ درصد، امارات متحده عربی با دو میلیارد و ۶۶۸ میلیون دلار و سهم ارزشی ۱۴.۱۲ درصد، جمهوری کره با یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶.۶۱ درصد، هند با یک میلیارد و ۲۰۱ میلیون دلار و سهم ارزشی ۶.۳۶ درصد و آلمان با ۹۶۹ میلیون دلار و سهم ارزشی ۵.۱۳ درصد انجام شده است.