سی و ششمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی کهگیلویه و بویراحمد
photo_2018-04-24_12-31-21به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج، صبح امروز سی و ششمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور اعضای این شورا برگزار گردید.
علی‌محمد احمدی در این نشست خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی استان اظهار داشت: از کلی‌گویی بپرهیزید، اگر کاری نکرده‌اید صادقانه بیان کنید که کاری نشده است، از گفتن مشکلات و کم کاری‌ها ترسی نداشته باشید و اگر کاری هم انجام شده با مستندات ارائه شود.
وی به موضوع خوشه‌های صنعتی اشاره کرد و افزود: خوشه‌های صنعتی رویکردی بود که وزارت صنعت در دهه قبل تعریف کرد و پیام آن این است که در یک منطقه که مجموعه‌ای از فعالیت‌های مختلف منجر به تولید می‌شود هم‌افزایی ایجاد شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: در این استان هم خوشه دست بافته‌ها تعریف شده که باید مراحل مختلف آن در استان شناسایی شود و در جلسه بعد گزارشی از اقدامات و هم افزایی انجام شده با مستندات ارائه شود.
احمدی به شعار سال یعنی “حمایت از کالای ایرانی” اشاره داشت و عنوان کرد: در بحث خرید کالای ایرانی نگاه دولت و نگاه درست فضای کسب و کار این است که ما منظورمان از کالای ایرانی کالای ایرانی رقابت‌پذیر است یعنی کالایی که هم کیفیت لازم و هم قیمت مناسب داشته باشد و به معنای حمایت از کالای ناتوان و ضعیف نیست.
وی در رابطه با مبحث استفاده ادارات استان از تولیدات داخلی گفت: در زمان استاندار گذشته مکاتباتی در این باره صورت گرفته اما در حد همین مکاتبات باقی مانده، به کمک اتاق بازرگانی گزارش کاملی از آسیب‌شناسی این موضوع که چرا در شرایطی که کالای داخلی استان با خارج از استان از لحاظ کیفیت برابر است ادارات، نهاد‌ها و سازمان‌ها از تولیدات خارج از استان استفاده می‌کنند.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد محور اصلی نشست بعدی اقتصاد مقاومتی را تاکید بر حمایت از کالای ایرانی عنوان کرد و ادامه داد: دولت وظیفه حاکمیتی دارد و اگر قرار باشد عقب‌نشینی کنیم باید کار را به یک بخش خصوصی فعال و با برنامه‌ریزی بسپاریم.
احمدی به ظرفیت استان در حوزه صادرات غیرنفتی اشاره داشت و عنوان کرد: ظرفیت صادرات غیرنفتی استان بالا است و می‌توانیم با برطرف کردن مشکلات موجود، صادرات‌مان را از چهار یا پنج میلیون دلار در سال به حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیون دلار افزایش دهیم.
وی بیان کرد: تولید کالای ایرانی صرفا مصرف ایرانی نیست و باید این ظرفیت را تقویت کرده و به سمت صادرات پیش برویم.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد از سازمان صنعت و معدن خواست رصدی از واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌ها و خارج از شهرک‌های صنعتی استان انجام داده و ۱۵ واحد راکد که می‌توانند در حوزه تولید استان تاثیرگذار باشند را شناسایی کرده و در جلسه کارگروه تسهیل مطرح کنند.
احمدی گفت: ما همچنین باید تا پایان خردادماه ۲۰۰ میلیارد تسهیلات روستایی در استان را تعیین تکلیف کنیم.

 

photo_2018-04-24_12-34-57رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در این نشست به نام گذاری سال ۹۷ در حمایت از کالای ایرانی اشاره کرد و افزود: در تمامی سالهای اخیر همواره اقتصاد، محور کلام رهبری بوده است، سال گذشته اقتصاد مقاومتی با محوریت تولید و اشتغال به عنوان شعار سال برگزیده شد و در سال جاری با انتخابی هوشمندانه حمایت از کالای ایرانی به عنوان وظیفه ای برای مردم و مسوولین در نظر گرفته شده است، موضوعی که ما نیز در استان کهگیلویه و بویراحمد باید به عنوان نقشه راه خود آن را با جدیت تمام دنبال کنیم.
جبار کیانی پور ادامه داد: همانطور که در بیانات رهبر انقلاب مطرح شده است، برخی از مهم‌ترین دلایل مصرف کالای داخلی، ایجاد استقلال اقتصادی و سیاسی، ایجاد کار و اشتغال، افزایش ثروت ملی، کاهش تورم و کنترل نقدینگی می باشد، که بدون شک در توسعه اقتصادی کشور اثرگذار خواهد بود.
رئیس اتاق یاسوج گفت: باید در زمینه فرهنگ سازی و آموزش به جامعه اقدامات عملی صورت گیرد چرا که جامعه ایرانی ثابت کرده که در هر جایی که به خودباوری رسیده و در تمامی عرصه های مختلف با اتحاد خود گام های بلندی را در جهت پیشرفت کشور برداشته است.
کیانی پور ادامه داد: نقش مردم و مسؤلین در حمایت از کالای ایرانی در کنار یکدیگر است، مسؤلین باید زمینه را برای رسیدن به تولید رقابت پذیر و با کیفیت مهیا کنند و مردم نیز با تعصب خود نسبت به کالای ایرانی با خرید محصولات با کیفیت تولید داخل این چرخه را کامل خواهند کرد.
رئیس اتاق یاسوج در ادامه به راهکارهای پارلمان بخش ‌خصوصی ایران برای حمایت از تولید و کالای ایرانی گریزی زد و افزود: تعامل مناسب بین اندیشمندان و محققان علوم اقتصادی، اجتماعی، فنی، کارآفرینان و مسئولان اجرایی، تمرکز بر اهداف و تصمیم گیری های هماهنگ همه ی سازمان ها و نهادها، دولت توسعه‌گرا و با برنامه‌ریزی جامع و استراتژیک، حداقل کردن هزینه، حداکثر کردن کیفیت و بالا بردن ارزش‌افزوده، جلوگیری و مبارزه ی جدی حاکمیت با قاچاق کالا، ثبات بخشی به شاخص‌های اقتصاد کلان، داشتن یک استراتژی توسعه صنعتی و همراهی با تحولات جهانی از جمله مهمترین راهکارهای بخش خصوصی برای تحقق حمایت همه جانبه از کالای داخلی است.
کیانی پور با بیان اینکه: دبیرخانه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان در سال ۱۳۹۴ خرید از تولیدات داخلی با اولویت محصولات استان را به عنوان یک ضرورت در دستور کار چهاردهمین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان مطرح و مصوبات این نشست طی نامه ای به امضای استاندار وقت، به تمامی دستگاه های دولتی استان ارسال و بر خرید محصولات استانی تاکید گردید؛ افزود: اما با اینحال بعد از گذشت چند سال هنوز این مصوبات به طور کامل به مرحله اجرا نرسیده است.
کیانی پور تصریح کرد: لوله، سیمان، تیرآهن و کابل پروژه‌های عمرانی از خارج استان تأمین می‌شود که موفق به اجرای مصوبه حمایت از محصولات تولید استان جزء در چند مورد نشدیم. امیدوارم در سال جدید مصوبه حمایت از محصول تولید استان به عنوان یک نهضت در دستور کار مسؤولان قرار گیرد.
نماینده ی بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد،  برگزاری جلسات متعدد هفتگی با حضور مدیران بخش خصوصی، دولتی و مردم در شبکه استانی، برگزاری کارگاههای آموزشی ضرورت مصرف کالای داخلی برای جوامع هدف، تکلیف به دستگاههای اجرایی جهت خرید محصولات استانی، تکلیف به مهندسین مشاور و دستگاههای اجرایی جهت قراردادن محصول تولیدکنندگان استانی که استانداردهای لازم را دارند، در ویندو لیست مشاوران،  برگزاری دوره های آموزشی برای تولید کنندگان و  تلاش مضاعف موسسه استاندارد و برگزاری دوره های آموزشی برای تولید کنندگان استانی را مهمترین پیشنهادات اتاق یاسوج دانست تشریح آنها پرداخت.
در ادامه ی این نشست چنگیز هاشمی، نائب رئیس اتاق یاسوج به ارائه یکی از مصوبات جلسه قبل شورا  با عنوان “تشریح اقدامات مورد نیاز در جهت توسعه روستایی در استان” پرداخت.
هاشمی گفت: تمرکز گرایی شدید حاکم بر نظام اداری کشور، نظام نا متعادل تقسیم بودجه و عدم انجام و اعمال پروژه‌های آمایش منطقه‌ای از جمله اساسی ترین دلایل اختلاف میان سطح برخورداری از مواهب در کشور و بخصوص استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می شود.
نائب رئیس اتاق یاسوج با اشاره به اهمیت توسعه روستاها افزود: همانطور که بانک جهانی اعلام می دارد، توسعه روستایی ،راهبردی برای بهبود زندگی اجتماعی و اقتصادی روستاییان فقیر و تلاشی همه جانبه برای کاهش فقر است که بویژه با افزایش تولید و ارتقاء بهره وری در محیط روستائی میسر می گردد.
چنگیز هاشمی در ادامه به تشریح رویکردها و استراتژی‌های توسعه روستایی، آموزش های کاربردی روستاییان با هدف تولید، مفهوم کارکردی توانمندسازی نیروی انسانی و استراتژی توانمندسازی با تاکید بر خودباوری پرداخت.
نایب رئیس اتاق یاسوج بیان کرد: رویکرد جدیدی که امروزه در مباحث توسعه مطرح گردیده، توجه جدی به توسعه خوشه ها و ابعاد مختلف سازماندهی این خوشه ها در روستاهاست، وی ادامه داد: لازم به ذکر است که در بسیاری از موارد اشتغال های روستائی و روستا محور در فرآیند شکل گیری و همچنین تداوم خوشه ها و زنجیره های ارزش تأثیر بسزایی داشته که متأسفانه به دلیل اینکه تا کنون دارای ساختار اجتماعی مناسب نبوده در تمام مواقع کمترین دستمزد و بهره شامل این اشتغال گردیده که با رویکرد مناسب و بهینه سازی این نوع روابط و تعاملات میتوان اصلاحات قابل ملاحظه ای را انجام داد.
photo_2018-04-24_12-36-07
رئیس صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست از شناسایی ظرفیت‌های تولیدی استان خبر داد و گفت: بر این اساس، تا پایان تیرماه اطلاعات یک هزار واحد تولیدی استان جمع‌آوری می‌شود.
داریوش دیودیده  اظهار داشت: با اجرای پروژه شناسایی ظرفیت‌های تولیدی تا پایان تیرماه گزارشات یک هزار واحد تولیدی استان احصاء می‌شود.
وی با بیان اینکه امسال خروج از رکود ۱۲۰۰ واحد تولیدی در سطح کشور هدفگذاری شده، افزود: در استان کهگیلویه و بویراحمد هم برای بازگشت حداقل ۱۵ واحد راکد به چرخه تولید برنامه‌ریزی شده است.
رئیس صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد افزایش صادرات غیرنفتی را از دیگر هدف‌گذاری‌های این سازمان در سال ۹۷ عنوان و بیان کرد: در این راستا، طرح مطالعاتی با همکاری دانشگاه یاسوج در حال اجرا است.
دیودیده گفت: در بحث نظام توزیع برای جلوگیری از قاچاق کالا مقرر شده است که امسال ۵۰۰ واحد صنفی بدون پروانه را شناسایی و دارای پروانه کنیم و علاوه بر این، باید ۱۷۰۰ واحد جدید هم دارای صندوق مکانیزه فروش شوند.
وی ابراز کرد: ایجاد فروشگاه‌هایی که صرفا کالای ایرانی به فروش برسانند از دیگر برنامه‌هایی است که برای حمایت از کالای ایرانی در دستور کار سازمان صنعت، معدن و تجارت است.

 

{ در ابتدای این نشست یاد و خاطره ی مرحوم مهندس قلندر فرامرزی، مدیر سازمان تعاونی روستایی استان کهگیلویه و بویراحمد که عضو شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان بود گرامی داشته شد }

photo_2018-04-24_12-36-02