card97-farapic
✅ پیام نوروزی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در آغاز سال جدید
بسم الله الرحمن الرحیم
یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال
فرا رسیدن نورور باستانی، حلول سال نو و بهار پرطراوت که نشانه قدرت لایزال الهی و تجدید حیات طبیعت می باشد را به یکایک مردم استان و فعالان اقتصادی تبریک و تهنیت عرض می نمایم.
🔹 سال ۱۳۹۶ که با فراز و نشیب های بسیاری برای جامعه ی فعالان اقتصادی استان و کشور همراه بود، پایان یافت.
عدم رونق سرمایه گذاری خارجی و بالارفتن نرخ ارز در آخرین ماه های سال گذشته توسعه اقتصادی و تولید را با مشکلات جدی مواجه کرد، اما در این سال رویدادهای امیدوارکننده ای همچون تهاتر بدهی های دولت و بخش خصوصی در استان تحقق یافته است که گامی بزرگ و اثرگذار برای حل مشکلات بخش خصوصی بوده است.
🔹از سوی دیگر پرداخت بدهی های دولت به بخش خصوصی از طریق اسناد خزانه یک ساله و دوساله موجب کوچک شدن بخش خصوصی گردیده است، چراکه واقعیت آن است که این سازوکار تسویه بدهی از طریق اوراق مشارکت و اسناد خزانه به دلیل اینکه سررسید آتی دارد و معمولا قدرت خرید آن حفظ نمی‌شود به اندازه کافی اثرگذار نیست.
🔹 با اینحال ابلاغ دستورالعمل آیین نامه اجرایی قانون حمایت از ایجاد اشتغال پایدار مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در که در زمستان سال ۹۶ عملیاتی شده است از دیگر رویدادهای امیدبخش و مهم سال گذشته است، چرا که توسعه هدفمند اشتغال روستایی و بهره گیری اصولی از تسهیلات اشتغالزایی به کاهش مهاجرت به شهرها کمک خواهد کرد.
🔹 در آخرین روزهای سال ۹۶ حادثه تلخ سقوط هواپیمای مسافربری تهران یاسوج مردم استان را در شوک عظیمی فرو برد، اتفاقی که در آن ۶۶ نفر از هموطنان و هم استانی های عزیزمان را که تعداد زیادی از آنان از مجموعه فعالان بخش خصوصی بوده اند را از دست دادیم، اما ما در بخش خصوصی معتقدیم که باید بپذیریم توسعه استان وابسته به حمل و نقل هوایی است و پرواز یکی از راه‌های نجات استان است و نباید با این سقوط خللی در اراده ما ایجاد شود، باید پروازها دوباره از سرگرفته شوند تا شاهد توسعه اقتصادی استان باشیم.
🔹 در مجموع بخش خصوصی امیدوار بود در سال ۹۶ در فضای کسب وکار استان رونقی چشمگیر ایجاد شود، واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل بیشتری به چرخه تولید بازگردند و توسعه اقتصادی استان با سرعت بیشتری عملیاتی شود؛ با این حال اما علیرغم تمامی تلاش‌های دولتمردان و تلاش های ستادهای تسهیل و رونق و کارگروه‌های اشتغال، ارائه برنامه‌های اقتصادی و اعلام بسته های حمایتی، آنگونه که باید این امر تحقق نیافته است و بخش های زیادی از توقعات بخش خصوصی استان برآورده نشده است.
🔹 اینک اما در سال جدید، بخش خصوصی کهگیلویه و بویراحمد با افتخار اعلام می دارد همچون سال های گذشته و با جدیت بیشتر با تمام توان برای آبادانی و توسعه همه جانبه استان، از تمامی ظرفیتهای خود استفاده خواهد کرد تا رونق اقتصادی و حمایت از تولیدات استانی تحقق یابد.
مصمم هستیم در سال جدید که توسط مقام معظم رهبری سال “حمایت از کالای ایرانی” نامگذاری شده است، همراه با سیاست‌های دولت محترم و مقامات ارشد استانی در جهت حمایت از تولیدات استانی، رونق اقتصادی و برون رفت از رکود، نه به مانند سال گذشته بلکه دو چندان، همت کرده و شرایط را برای شکوفایی اقتصادی استان درحمایت از بخش خصوصی فراهم آوریم.
❇️ این اندیشه تحقق نخواهد یافت مگر با حضور همه جانبه شما فعالین اقتصادی در این عرصه.
با آرزوی سالی سرشار از موفقیت برای تولیدکنندگان، تجار، بازرگانان و فعالین اقتصادی استان کهگیلویه و بویراحمد
جبار کیانی پور
رئیس اتاق بازرگانی،صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج