سی و سومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه وبویراحمد با حضور استاندار، مدیران دستگاه های دولتی، هیئت رئیسه اتاق بازرگانی و نمایندگان بخش های خصوصی در سالن دولت استانداری برگزار گردید.

در ابتدای این نشست جبار کیانی پور رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج به تشریح دستور کارهای این نشست و شرح وظایف دستگاه های مختلف در نتیجه ی مصوبات جلسه قبل پرداخت.
کیانی پور در ادامه به دستور کار اول نشست به موضوع اقدامات صورت گرفته در خصوص  بند الف تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی ( ره ) با استانداری استان پرداخت و افزود: مفاد بند الف تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی ( ره ) با استانداری استان شامل موارد زیر بوده است:
۱- اجرای طرح های توانمند سازی اقتصادی و مشارکت با کار آفرینان با اولویت کسب و کارهای خرد و متوسط در مناطق چاروسا ، دیشموک ، باشت ، لوداب و سایر مناطق استان با الگوی بنیاد برکت با اعتباری بالغ بر ۱۸۰۰ میلیارد ریال
۲ – مشارکت و یا سرمایه گذاری در تولید صنایع دستی در بخش دیشموک با پوشش ۴۰ روستا و ۷۰۰۰ نفر جمعیت و ظرفیت اشتغال ۲۷۰۰ نفر با ۱۰۰ میلیارد ریال
 ۳ – واحد کشت صنعت و فراوری اولیه تا انبارش گیاهان دارویی با اولویت شهرستان باشت با سرمایه گذاری به مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال و با فرصت اشتغالزایی ۱۵۰ نفر
۴- واحد فراوری صموغ استان جهت جلوگیری از خام فروشی و صادرات غیر رسمی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال با فرصت اشتغالزایی ۳۰۰ نفر
۵ – ساماندهی زنجیره ارزش گیاهان دارویی و توسعه بازرگانی آن به منظور تجارت گیاهان دارویی قابل برداشت از طبیعت به منظور عایدی بیشتربرای بهره برداران استانی به مبلغ ۵۰ میلیارد ریال با فرصت اشتغالزایی بالای ۱۰۰۰ نفر
۶- کمک به توسعه کشت گیاهان دارویی در اراضی بخش های چاروسا و دیشموک به مساحت ۴۰۰۰ هکتار با اعتباری بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال و در اراضی بخش باشت به مساحت ۵۰۰ هکتار با اعتباری بالغ بر ۵ میلیارد ریال با هدف اشتغالزایی
۷- مشارکت با سرمایه گذاری در احداث مجنمع ۴۰۰ تنی پرورش و تولید ماهی و زنجیره کامل بسته بندی ، سردخانه و فروش با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال در بخش دیشموک
در این بخش هر یک دستگاه های اجرایی ذیربط به ارائه عملکرد و پیشنهادات موضوعی خود در این خصوص پرداختند.
✳️ دستور کار دوم این نشست نیز ارائه پاورپوینت ایجاد دهکده گیاهان دارویی استان بود که توسط وحید گرجی مدیرعامل شرکت گیاهان دارویی زردبند تشریح شد.

 

✳️ رئیس اتاق بازرگانی یاسوج:
هدفگذاری برای ایجاد دهکده گیاهان دارویی
جبار کیانی پور اظهار کرد: شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در راستای قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار ایجاد شده است و هر ماه پیرامون مسائل و مشکلات مربوط به حوزه های صنعتی، کشاورزی و سایر موضوعات بخش خصوصی در استان تشکیل می شود.
کیانی پور با بیان اینکه ما تعامل خوبی با مجموعه دولت داریم، بیان داشت: خروجی بسیار خوبی در ارتباط با مصوبات داشتیم که اجرای آنها لازم است.
وی افزود: همچنین در سالهای قبل نیز مصوبات ملی و استانی در بخش های مختلف داشتیم.
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج گفت: در راستای هدفگذاری ها، نسبت به رفع مسائل آن دسته از واحد های صنعتی و واحد های تولیدی که مشکل دارند اقدام می شود و راهکارهایی نیز ارائه می شود.
کیانی پور خاطرنشان کرد: در ارتباط با حمایت از تولیدات داخلی نیز مصوباتی داشتیم که تمامی دستگاه های اجرایی موظف به خرید از تولیدات استان شدند.
وی عنوان داشت: در جلسه امروز نیز کشت گیاهان دارویی و ایجاد دهکده گیاهان دارویی به عنوان موضوعات مهم مطرح شد.
کیانی پور بیان کرد: طی سال گذشته و متناسب با ظرفیت های استان در ارتباط با کشت گیاهان دارویی همایشی برگزار شد و در آن همایش مواردی مطرح شد که مشخص می کرد که استان از ظرفیت های بسیار بالایی در این بخش برخوردار است.
کیانی پور بازدید میدانی از ظرفیت های استان، بازدید از کشورهای صاحب صنایع اسانس گیری و تشکیل دبیرخانه در اتاق بازرگانی را از جمله اقدامات انجام شده این حوزه دانست و افزود: به این نتیجه رسیدیم که در استان دهکده ای به مساحت ۹۰ هکتار در ارتباط با کشت گیاهان دارویی و فرآوری آن در کارخانجات استان را داشته باشیم.
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با اشاره به تفاهم نامه با بنیاد برکت گفت: همچنین از ظرفیت های بنیاد برکت در رابطه با ایجاد واحد های جدید و سرمایه گذاری های جدید استفاده خواهد شد و دستگاه های استان نیز مکلف شدند که ظرفیت ها را شناسایی کنند و با همکاری اتاق بازرگانی زمینه را برای حضور بنیاد برکت در حوزه سرمایه گذاری های جدید فراهم کنیم.
کیانی پور افزود: در ارتباط با سایر سرمایه گذاری ها با بنیاد برکت، اقداماتی نیز در گذشته انجام شده است و چندین شرکت در طرح ها و برنامه های بنیاد مشارکت داشته اند.

 

 

✳️چنگیز هاشمی: در انتخاب طرح های تولیدی زنجیره ی تولید را در نظر داشته باشید

نائیب رئیس اتاق یاسوج در این نشست با اشاره به یکی از تجارب بسیار بدی که استان در امر سرمایه گذاری در سالهای اخیر داشته است افزود: در طول این دوران انتخاب طرح های تولیدی و سرمایه گذاری در استان به صورت  جزیره ای بوده است.

چنگیز هاشمی خطاب به استاندار بیان کرد: دستور بفرمایید طرح هایی در سطح استان مطرح گردند و مورد بررسی قرار گیرند که بتوانند به صورت زنجیره ای در استان  عمل کنند.
نائب رئیس اتاق یاسوج افزود: به عنوان مثال صنایع تبدیلی و  طرح های کشاورزی باید به گونه ای باشند که بتوانند صنایع بالا دست و پایین دست ایجاد کنند، و به صورت زنجیره ای مرتبط باشند و منابع یکدیگر را تامین کنند. چرا که طرح هایی از این دست اگر به صورت جزیره ای ایجاد شوند در دراز مدت نخواهند توانست رونقی در تولید استان ایجاد کنند.

 

 

 

✳️ استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: تزریق منابع باید به سمت بخش های واقعی تولید استان باشد.
علی محمد احمدی  در این نشست  افزود: احصا و اولویت بندی پروژه ها با برنامه ریزی صحیح در راستای اجرای مطلوب تفاهم نامه با بنیاد برکت ضروری است.
احمدی تصریح کرد: برای اجرای طرح های پیشنهادی در حوزه توانمند سازی اقتصادی با مشارکت بنیاد برکت باید امکان سنجی مناسبی انجام شود.
احمدی بر ضرورت دسته بندی پروژه ها تاکید کرد و گفت: در دسته اول باید طرح هایی که مراحل توسعه را شروع نکرده اند در اولویت قرار بگیرند و در گروه دوم نیز باید پروژه هایی که شروع شده اند و پیشرفت فیزیکی داشته اند و نیاز به سرمایه در گردش داردند با اولویت تامین منابع از بانک ها و پس از آن بکارگیری ظرفیت بنیاد برکت مورد توجه قرار بگیرند.
وی افزود: گروه سوم نیز در حوزه طرح های فعالی است که با مشکلاتی در بخش های مختلف روبه رو هستند.
احمدی با تاکید بر اولویت بندی طرح های بزرگ برای استفاده از ظرفیت بنیاد برکت، اظهار داشت: در حوزه پروژه هایی که با اعتبار پایین محقق می شوند، می توان از ظرفیت های دیگر بهره برد.
وی تصریح کرد: در حوزه پروژه های بخش های مختلف مانند کشاورزی، صنایع دستی و … باید سهم هر بخش را مشخص کرد و بر اساس اولویت بندی و برنامه ریزی گام برداشت.
احمدی بر تعریف پروژه های کارآمد در استان تاکید کرد و بیان داشت: اولویت اول ما این است که اگر نهادهای حمایتی مانند بنیاد برکت وارد استان می شوند در حوزه طرح های نو گام بردارند.
احمدی خاطرنشان کرد: در حوزه گردشگری نیز باید طرح های مناسب با توزیع حغرافیایی با تاکید بر مناطق غیر برخوردار تعریف شود.
احمدی گفت: هدف اصلی جلسه این بود که جمع بندی مناسبی شود و این ظرفیت باید به گونه ای هدایت شود که تلاش نشود که پول بی ثمر به جامعه تزریق شود و اگر قرار است منابعی از راه های مختلف حاصل شود، باید به سمت بخش های واقعی تولید برود.
استاندار ابراز داشت: در برخی موارد تزریق هایی انجام گرفته است که تنها هزینه ها را هدر داده است و اگر قرار است پای بنیاد برکت به اینجا کشیده شود، باید اولویت بندی طرح های مهم انجام شود و از ظرفیت افراد توانمند استفاده شود.
✳️ معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: سرمایه گذاری ۴۰۰ میلیارد تومانی ستاد اجرایی فرمان امام در استان محقق خواهد شد.
مجید محنایی در این نشست افزود: در این جلسه هفت بند مختلف در خصوص پروژه های اقتصادی وجود داشت و همچنین ستاد اجرایی فرمان امام در حدود ۴۰۰ میلیارد تومان در بعد ایجادی و مشارکتی متعهد به اقدام شده است.
محنایی با اشاره به اینکه در این جلسه برخی از طرح ها که ضمانت اجرایی لازم را در استان ندارند مطرح و بررسی شد، بیان داشت در قالب یک بند نیز طرح های خرد و متوسط با الگوی بنیاد برکت و ستاد اجرایی فرمان امام مطرح شد و دستگاه ها باید در حوزه های مختلف، طرح های خود را اعلام کنند.
محنایی یکی دیگر از طرح های مطرح و مهم در این راستا را حوزه گیاهان دارویی دانست و گفت: گیاهان دارویی به عنوان یک زنجیره کامل مورد توجه ستاد اجرایی فرمان امام است و خوشبختانه موافقت و مجوز کشت، فرآوری و زنجیره کامل گیاهان دارویی انجام شده است.
وی افزود: با ورود ستاد اجرایی فرمان امام به استان، مکان های مختلفی برای اجرای این طرح تعیین شد و استان و ستاد بر اجرای آن تاکید دارند.
معاون اقتصادی استاندار به بررسی چهار بند از تفاهم نامه با بنیاد برکت اشاره کرد و گفت: اگر این بخش ها به صورت پایلوت اجرایی شود، شاهد تحقق سایر بخش ها و توسعه بیش از پیش استان خواهیم بود.
محنایی خاطرنشان کرد: در راستای ایجاد دهکده گیاهان دارویی نیز بررسی هایی انجام شد و تصمیماتی برای اجرای آن گرفته شد.
✳️ مدیرکل جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از هدفگذاری برای توسعه باغات در ۵۰۰۰ هکتار از اراضی شیب دار استان خبر داد.
 جعفر گوهرگانی در این نشست افزود: اجرای طرح توانمند سازی اقتصادی و مشارکت کارآفرینان با اولویت کسب و کار خرد و متوسط در مناطق چاروسا، دیشموک، باشت، لوداب و سایر مناطق استان با الگوی بنیاد برکت هدفگذاری شده است.گوهرگانی با بیان اینکه توسعه باغات در اراضی شیب دار در ۵۳۵۰ هکتار از جمله پتانسیل ها پیش بینی شده بخش کشاورزی در مناطق هدف است، عنوان کرد: توانایی و ظرفیت توسعه ۲۵۰۰ هکتار بادام و انگور دیم در شهر دیشموک را داریم.مدیرکل جهاد کشاورزی استان توسعه کشت گلخانه ای در ۲۶ هکتار، کشت گیاهان دارویی در ۲۸۵ هکتار و توسعه دامپروری با ظرفیت ۵۰۰ طرح را از پیشنهادات این حوزه برای عملیاتی شدن تفاهم نامه با بنیاد برکت دانست و اظهار کرد: در سایر مباحث نیز پیش بینی هایی شده است.گوهرگانی با اشاره به وجود ۱۷۶ واحد پروار بندی گوساله و گوسفند از غیر فعال بودن ۸۰ درصد آنها خبر داد.وی افزود: از مجموع ۷۰ واحد دام سنگین، ۴۳ واحد غیر فعال است، اما یک واحد فعال این بخش به تنهایی ظرفیت ۲۵۰۰ راسی دارد.مدیرکل جهاد کشاورزی استان از هدفگذاری برای افزایش ظرفیت سردخانه ای و بسته بندی در استان خبر داد و گفت: توانایی ظرفیت سازی  و ایجاد سردخانه چهار هزار تنی در سی سخت وجود دارد و همچنین در این حوزه می توان ۱۰ هزار تن ظرفیت بسته بندی ایجاد کرد.وی افزود: در این بخش با ۶.۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری می توان ۴۰ نفر اشتغالزایی نیز ایجاد کرد.گوهرگانی برنامه ریزی برای توسعه واحد های فرآوری و صنایع تبدیلی را از دیگر ظرفیت های دیده شده در این برنامه دانست.
✳️ تولید کهگیلویه و بویراحمد بیمار است
رئیس اتحادیه زیتون‌کاران کهگیلویه و بویراحمد گفت: تولید استان بیمار است و تا این بیماری به مغز تولید سرایت نکرده برای آن کاری انجام دهید.
غلامعلی حیدری در این نشست تولید استان کهگیلویه و بویراحمد را بیمار خواند و اظهار کرد: تولید در این استان بیمار است و هر چقدر تلاش کردم و فریاد زدم که وضع بد تولید را آدرس بدهم نشد.رئیس اتحادیه زیتون‌کاران کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه فقط گروهی جمع شدن که فتیله فتیله امروز تعطیله هستند، بیان کرد: مشکلی که وجود دارد امنیت تولید است و تولید کننده ما از امنیت لازم برخودار نیستند و سازکار تولید را در اختیار ندارند.وی با بیان اینکه به عنوان یک تولیدکننده از شرایط تولید راضی نیستم، افزود: تولید بیمار است و تا این بیماری به مغز این بخش سرایت نکرده برای آن تدبیری اتخاذ و چاره‌اندیشی کنید.این نماینده بخش خصوصی به مشکلات و نواقصات در بخش زیتون استان اشاره کرد و گفت: سطح زیر کشت زیتون در گذشته ۳ هزار هکتار بود اما وضع موجود ۴۷۲ هکتار است که مشکلات تولید باعث شده تولیدکنندگان با زیتون قهر کنند.