۱۵مدرسه عشایری کهگیلویه و بویراحمد با اعتباری افزون بر یک میلیارد ریال تا اوایل مهر سال جاری به همت اتاق بازرگانی یاسوج هوشمندسازی می‌شود.

photo_2017-09-19_08-39-13

 

به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج صبح امروز جشن آموزش و پرورش عشایری استان کهگیلویه و بویراحمد به مناسبت بازگشایی مدارس استان برگزار شد، در این مراسم از سوی اتاق بازرگانی یاسوج، مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان برای هوشمندسازی مدارس عشایری کهگیلویه و بویراحمد اهدا شد.

این میزان اعتبار توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج و بر اساس انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین این اتاق و اداره آموزش و پرورش عشایر سیار کهگیلویه و بویراحمد تأمین و پرداخت شد.

آیین انعقاد این تفاهم نامه امروز در منطقه عشایری کاکان شهرستان بویراحمد از توابع کهگیلویه و بویراحمد و در حاشیه همایش یک روزه «یاد یار مهربان» با حضور رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش برگزار شد.

photo_2017-09-19_08-39-21

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج در این آیین، گفت: فراهم کردن شرایط لازم برای شناسایی و شکوفایی هر چه بیشتر استعدادهای دانش آموزان عشایر استان ضروری است.
جبار کیانی پور اظهار داشت: هم اینک ۲۰۰ دانش آموز نخبه عشایری کهگیلویه و بویراحمد زیر پوشش مؤسسه خیریه ابرار وابسته به اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور بوده و بورسیه تحصیلی شده‌اند.

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: همایش «یاد یار مهربان» با هدف آماده‌سازی هر چه بیشتر معلمان و مسئولان آموزش و پرورش عشایر این استان در راستای بازگشایی بانشاط و به‌موقع مدارس عشایری استان برگزار شد.
هادی زارع پور اظهار داشت: سال تحصیلی جاری ۲ هزار و ۶۰۰ نوآموز پیش دبستانی کهگیلویه و بویراحمد در مناطق عشایری و روستایی این استان جذب کلاس‌های درس می‌شوند.

رئیس اداره آموزش و پرورش عشایر سیار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: از ۳۶۰ کلاس درس عشایری این استان تاکنون ۷۵ مورد هوشمندسازی شده است.
اسماعیل رضایی نیک اظهار داشت: ۷۰ درصد دانش آموزان عشایری داوطلب کنکور سراسری سال جاری کهگیلویه و بویراحمد در دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی کشور پذیرفته شدند.
وی افزود: از ۸۶ دانش آموز عشایری داوطلب کنکور سال جاری ۵۸ نفر به دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی کشور راه یافتند.

photo_2017-09-19_08-39-26
رضایی نیک بیان کرد: پنج دانش آموز پسر و دختر عشایری کهگیلویه و بویراحمد در کنکور سال جاری رتبه‌های ۲ و سه رقمی کسب کردند.
وی عنوان کرد: بر اساس آمارها برای نخستین بار دانش آموزان عشایری کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری بیشترین درصد قبولی را در دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی به خود اختصاص دادند.
رضایی نیک ابراز داشت: تعداد دانش آموزان عشایری کهگیلویه و بویراحمد در مقاطع مختلف سه هزار و ۵۷۰ نفر است که در ۳۴۰ مدرسه تحصیل می‌کنند.
وی گفت: حدود نیمی از دانش آموزان عشایری کهگیلویه و بویراحمد در بخش مارگون و منطقه محروم زیلایی از توابع شهرستان بویراحمد مشغول به تحصیل هستند.
۱۰ دانش آموز عشایری دارنده رتبه‌های زیر هزار کهگیلویه و بویراحمد در کنکور سراسری سال جاری در این آیین با اهدای لوح سپاس و جوایز ارزنده مورد تجلیل قرار گرفتند.
افزون بر ۱۲ درصد جمعیت ۷۱۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۱ هزار و ۱۲۰ خانوار عشایر هستند.
این میزان از ۶ ایل بومی، ۲ طایفه قشقایی، ۱۶ تیره، ۱۸۱ طایفه و افزون بر یک هزار و ۱۱۰ تش (اولاد) شکل گرفته است.

به گزارش روابط عمومی اتاق یاسوج پیش از این و در سفر روساء اتاقهای بازرگانی سراسر کشور به استان در مردادماه امسال و بازدید هیئت رئیسه اتاق ایران از مرکز توانبخشی معلولین زیر ۱۴ سال حضرت ابوالفضل سازمان بهزیستی استان، هیئت رئیسه اتاق ایران را برآن داشت تا مبلغ ۲۰۰۰۰۰۰۰۰۰ریال معادل دویست میلیون تومان را جهت کمک به مرکز فوق اختصاص دهند. همچنین در این سفر در بازدید از منطقه گردشگری کاکان و حضور سرکار خانم سکینه کیانی همسر مرحوم محمد بهمن بیگی در این مراسم و ارائه توضیحات خدمات مرحوم بهمن بیگی توسط رئیس اتاق یاسوج به هیئت رئیسه اتاق ایران و میهمانان، هیئت رئیسه اتاق ایران را برآن داشت تا مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ریال معادل صد میلیون تومان دیگر را نیز جهت توسعه مدارس عشایر استان مصوب گردید.
که در نشستی مشترک با مسولان آموزش و پرورش استان در خصوص روش های هزینه این کمک مالی اتاق بازرگانی تصمیم گیری شد.

photo_2017-09-19_08-39-16 photo_2017-09-19_08-39-05 photo_2017-09-19_08-39-18 photo_2017-09-19_08-39-21 photo_2017-09-19_08-39-24