photo_2017-08-05_13-36-56

کهگیلویه و بویراحمد هنوز فاصله معناداری با دیگر استان‌های کشور دارد.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج گفت: کهگیلویه و بویراحمد هنوز هم به لحاظ توسعه فاصله معناداری به دلیل محرومیت‌های تاریخی با دیگر استان‌های کشور دارد.
جبار کیانی پور در گردهمایی روسای اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور با حضور رئیس اتاق ایران در یاسوج افزود: استان کهگیلویه و بویراحمد یک درصد جمعیت، یک درصد مساحت، ۱۰ درصد آب، ۲۵ درصد جنگل‌های زاگرس، ۲۰ درصد نفت و گاز و بیش از یک هزار و ۲۰۰ گونه گیاهان دارویی را در خود جای داده اما با وجود همه این ظرفیت‌ها، هنوز هم به لحاظ توسعه فاصله معناداری به دلیل محرومیت‌های تاریخی با دیگر استان‌ها دارد .
وی بیان کرد: تطابق نداشتن مصوبات بانک مرکزی با مصوبات اعلام شده از سوی بانک‌های کشور به بانک‌های استان تاثیر زیادی در حوزه کسب و کار داشته و سبب ایجاد مشکل در این حوزه شده است .
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج با اشاره به تاسیس اتاق بازرگانی یاسوج در سال ۸۶، خاطرنشان کرد: اتاق بازرگانی مدافع منافع بخش خصوصی بوده و در توانمندسازی تشکل‌ها و اعزام هیئت‌ها، اعزام هیئت‌های تجاری و حضور در نمایشگاه بین المللی نقش بسزایی ایفا می‌کند .
کیانی پور تصریح کرد: تعامل بین بخش خصوصی و دولت در استان کهگیلویه و بویراحمد فصل مشترک خوبی را ایجاد کرده به طوریکه اکثر جلسات مسئولان دولتی که به استان سفر می‌کنند در اتاق بازرگانی برگزار می‌شود .
وی ادامه داد: پیگیری برای راه اندازی پنجره واحد سرمایه‌گذاری در سازمان سرمایه گذاری از مهمترین اقدامات اتاق بازرگانی یاسوج بوده که این پنجره هم اکنون در استان تشکیل شده است .
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج به مشکلات بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد اشاره داشت و عنوان کرد: بالا بودن نسبت تسهیلات اعطایی به منابع در بانک‌های استان که منجر به عدم تامین منابع لازم جهت پرداخت به واحدهای تولیدی و تجاری استان می‌شود از مهم ترین مشکلات این حوزه است .
کیانی پور تاکید کرد: عدم تطابق مصوبات بانک مرکزی با مصوبات اعلام شده از سوی بانک‌های کشور به بانک‌های استان تاثیر بسزایی در حوزه کسب و کار داشته است .
وی بیان کرد: بالا بودن نرخ تسهیلات بخش‌های تولیدی سبب افزایش قیمت تمام شده در استان‌های کمتر توسعه یافته‌ای مثل کهگیلویه و بویراحمد شده و سبب می‌شود محصولات ما توانایی رقابت در بازار بین المللی را نداشته باشند .
رئیس اتاق بازرگانی یاسوج اضافه کرد: نبود مکانیزم‌های لازم و نداشتن ضمانت اجرایی مصوبات شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت توسط مجموعه دولت و قوه قضائیه سبب می‌شود برخی مصوبات شورا اجرا نشود.