چرا ایران جایگاه تجاری خود را در منطقه خلیج‌فارس به امارات متحده عربی واگذار کرد؟ تحلیلگران دلایل مختلفی را برای آن برمی‌شمردند، اما به نظر می‌رسد عواملی چون «شرایط اقتصاد جهانی و تجارت‌بین‌الملل، سیاست‌های تجاری اتخاذ شده از سوی ایران و هوشمندی کشور امارات متحده عربی در بهره‌مندی از فرصت‌ها»، منجر به ایجاد چنین جایگاهی برای امارات و از دست رفتن جایگاه اصلی ایران در منطقه شده است.
این در شرایطی است که کشورهای مختلف حاشیه خلیج‌فارس شامل «امارات متحده عربی، بحرین، عربستان سعودی، عمان، قطر و کویت» از سال‌های دور، جزو شرکای تجاری طبیعی ایران و بازار مناسبی برای صادرات کالاهای ایرانی محسوب می‌شدند، اما طی دهه‌های اخیر و پس از تشکیل شورای همکاری خلیج‌فارس، امارات متحده عربی، به تنهایی توانسته نقش مهمی را در منطقه بازی کند و گوی سبقت را از ما برباید؛ به‌طوری که تامین‌کننده حدود ۲۰ درصد کل واردات ایران نیز است. از سوی دیگر، اختلافات سیاسی بین ایران و عربستان نیز این روند را تشدید کرده است. زیرا نفوذ و تاثیرپذیری کشورهایی چون بحرین، قطر و کویت، از رفتار عربستان سعودی، صادرات ایران را با چالش مواجه کرده است. در همین راستا، کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران، طی گزارشی به بررسی نوسانات تجارت ایران با کشورهای حوزه خلیج‌فارس طی سال‌های ۱۳۸۳ تا نیمه نخست سال ۱۳۹۵ پرداخته و راز ماندگاری در بازار این کشورها را بررسی کرده است.
تجارت ایران با منطقه
تحلیل پیش رو در دوره یاد شده، نشان می‌دهد که به‌طور متوسط حدود ۸۱ درصد از صادرات غیرنفتی و ۹۶درصد از واردات ایران در تجارت با کشورهای حوزه خلیج‌فارس به کشور امارات متحده عربی اختصاص داشته است. ایران در سال‌های اخیر همواره از امارات متحده عربی به‌عنوان بندرگاهی برای ورود کالاهای سایر کشورها استفاده کرده و بسیاری از کالاها از طریق امارات به ایران صادرات مجدد می‌شوند. در سال‌های اخیر این کشور با سهم بالای ۲۳درصد، دومین شریک وارداتی ایران بوده است. از سوی دیگر، امارات متحده عربی، طی دو سال اخیر پس از چین و عراق با سهمی حدود ۱۱ تا ۱۲ درصد به‌عنوان سومین مقصد صادراتی ایران نیز مطرح بوده است. مطابق آمار گمرک، در نیمه نخست سال ۱۳۹۵، با کاهش صادرات ایران به عراق در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، امارات با سهم ۷/ ۱۵ درصدی به دومین مقصد عمده صادراتی ایران مبدل شده است. این بررسی‌ نشان می‌دهد در سال‌های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۴ کشورهای حوزه خلیج‌فارس و به‌طور ویژه امارات متحده عربی مقصد حدود ۲۵ درصد از صادرات غیرنفتی ایران و مبدا حدود ۱۸ درصد از کل واردات ایران بوده‌اند.
همچنین مطابق آمارها، از سال ۱۳۸۵ به بعد، نقش کشورهای مذکور در تامین واردات ایران پررنگ‌تر بوده، به‌طوری که در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۹۰ با افزایش واردات به حدود ۱۸ میلیارد دلار، به ترتیب ۳۰ و ۲۹ درصد از واردات ایران از طریق آن کشورها، به‌طورخاص امارات متحده عربی، تامین می‌شد و در مقابل سهم کشورهای مذکور در صادرات غیرنفتی ایران تا حدود ۱۲ درصد در سال ۱۳۹۱ نیز کاهش یافت. از سال۱۳۹۰ به بعد و پس از تشدید تحریم‌ها، واردات از کشورهای حوزه خلیج‌فارس، روند کاهشی را طی کرده و سهم آنها در تامین نیارهای وارداتی ایران کاهش یافت. طی همین دوره، صادرات ایران به کشورهای مذکور روند افزایشی داشته و سهم آنها در صادرات غیرنفتی ایران به ۱۶ درصد و در نیمه نخست سال ۱۳۹۵، به ۱۸ درصد افزایش یافته است. یعنی مطابق آمارها، تا پایان نیمه نخست سال جاری، ۱۸‌درصد از صادرات غیرنفتی به ارزش ۳ میلیارد و ۸۷۵ میلیون دلار و ۱۸ درصد از واردات به ارزش ۳ میلیارد و ۲۴۳ میلیون دلار به کشورهای حوزه خلیج‌فارس اختصاص یافته است. از این رو، مشاهده می‌شود که صادرات ایران به امارات در سطح بسیار بالاتری در مقایسه با کشورهای دیگر قرار دارد. یعنی صادرات ایران به عربستان سعودی اگرچه از ابتدا در سطح پایین و کمتر از ۲۴۰ میلیون دلار بوده، اما با بروز مشکلات سیاسی بین مقامات دو کشور این میزان از تجارت نیز کاهش یافته و در نیمه نخست سال جاری، در حد صفر بوده است. با توجه به نفوذ و تاثیرپذیری سایر کشورهای حوزه خلیج‌فارس از رفتار عربستان سعودی، صادرات ایران به کشورهای بحرین، قطر و کویت نیز رو به کاهش بوده است، هرچند مشکلات سیاسی داخلی بحرین نیز بی تاثیر نبوده است. در این بین صادرات به عمان به دلیل رویکرد متفاوت مقامات کشور مذکور در قبال ایران، از روندی افزایشی برخوردار بوده است، به‌طوری که صادرات ایران به عمان در سال ۱۳۹۴ به رقم ۳۷۵ میلیون دلار و در نیمه نخست سال ۱۳۹۵، نیز به سطح ۳۶۳ میلیون دلار رسیده است. پس از تشدید اجرای تحریم‌های غرب علیه ایران بعد از سال ۱۳۹۰و به دنبال محدودیت‌های ایجاد شده در کشور از لحاظ درآمدهای ارزی در اثر کاهش صدور نفت و روند کاهشی کل واردات ایران از جهان، واردات از کشورهای حوزه خلیج‌فارس نیز دچار کاهش شده است. بیشترین و تاثیرگذارترین آن مربوط به کاهش واردات از امارات بوده است. در سال ۱۳۹۴، واردات از امارات نیز به میزان ۱۶درصد در مقایسه با سال ۱۳۸۹ کاهش یافته است.
ارزش و تنوع کالاهای صادراتی
این بررسی همچنین حاکی از آن است که ارزش واحد کالاهای صادراتی به همه کشورهای حوزه خلیج‌فارس طی دهه اخیر رو به کاهش بوده است. تحلیلگران علت این امر را تکیه صادرات کشور به مواد خام، اولیه و محصولات آهنی و فلزات گزارش می‌کنند که طی سال‌های اخیر همواره از قیمت‌های جهانی متاثر بوده‌اند. از سوی دیگر، از آنجا که حفظ تنوع کالایی در صادرات به معنی پوشش طیف وسیع‌تری از نیازمندی‌های بازار کشور هدف محسوب می‌شود، کاهش تنوع اقلام صادراتی ممکن است به قیمت کاهش ماندگاری کالاهای ایرانی در بازار کشورهای مذکور تمام شود. بررسی وضعیت تنوع اقلام صادراتی نشان می‌دهد که به‌طور کلی تنوع صادرات ایران به همه کشورهای حوزه خلیج‌فارس به جز عمان کاهش یافته است. بیشترین تنوع صادرات مربوط به صادرات به امارات است. اما تعداد اقلام صادراتی به امارات (حسب تعرفه هشت رقمی) از یک هزار قلم به کمتر از ۶۰۰ قلم کاهش یافته است. همچنین تعداد اقلام صادراتی به کویت از ۵۷۱ قلم کالا به ۳۸۷ قلم کالا کاهش یافته است. این امر نشان می‌دهد که تنوع کالاهای صادراتی ایران کاهش یافته است. در همین راستا، بانک جهانی کالاهای صادراتی را برحسب نوع کاربری به چهار گروه کالاهای واسطه‌ای، سرمایه‌ای، مصرفی و مواد خام تقسیم کرده که بررسی ترکیب صادرات کالایی ایران به کشورهای حوزه خلیج‌فارس از این منظر، نشان می‌دهد که بخش اعظم کالاهای صادراتی به کشورهای امارات، بحرین و عربستان سعودی را کالاهای مصرفی و در مورد کشورهای عمان و قطر کالاهای واسطه‌ای و در مورد کویت موادخام تشکیل می‌دهد. صادرات کالاهای سرمایه‌ای کمترین سهم را در صادرات به کشورهای مذکور دارد.
اقلام عمده صادراتی ایران
بر اساس این تحلیل، تنوع کالایی بالا، از عوامل مهم و تاثیرگذار برای ماندگاری و حفظ مستمر کالاهای صادراتی در بازارهای هدف است. بررسی سبد کالاهای صادراتی به کشورهای حوزه خلیج‌فارس نشان می‌دهد، اگرچه اقلام عمده صادراتی به کشورهای حوزه خلیج‌فارس دچار تغییر شدیدی نشده، اما تمرکز صادرات افزایش یافته است. به عبارتی، چند قلم عمده صادراتی، سهم بالایی در کل صادرات به کشورهای مذکور دارد. بررسی تغییرات ۱۰ قلم عمده صادراتی ایران به هر یک از کشورهای مورد نظر بیانگر این واقعیت است؛ به‌طوری که سهم صادرات مهم‌ترین قلم به امارات از حدود ۷ درصد مربوط به آلومینیوم در سال ۱۳۸۳ به ۱۸ درصد مربوط به هیدورکربورهای گازی در سال ۱۳۸۹ و در نهایت به بیش از ۲۲ درصد مربوط به هیدورکربورهای گازی در سال ۱۳۹۴ افزایش یافته است.
همچنین محصولاتی مانند پسته، فرش و زعفران که در بین ۱۰ کالای عمده صادراتی ایران به امارات قرار داشته، در سال ۱۳۹۴ در بین ۱۰ قلم عمده قرار نداشته و جایگاه خود را به محصولات و فرآورده‌های گازی و نفتی داده‌اند.
از سویی، صادرات خشکبار و محصولات کشاورزی و باغی مانند سیب و کیوی همچنان در بین مهم‌ترین محصولات صادراتی به بحرین قرار دارند، اما طی دهه اخیر از مقدار و ارزش صادرات این محصولات به شدت نیز کاسته شده است. محصولات آهنی و خشکبار شامل زعفران، پسته، کشمش و فرش از مهم‌ترین اقلام صادراتی به عربستان سعودی است. به‌رغم تنوع در صادرات محصولات کشاورزی به کشور مذکور از لحاظ ارزش درخور توجه نبوده و طی دهه اخیر، سهم عمده در صادرات به کشور مذکور مربوط به محصولات خام صنعتی مانند آهن و مس و پتروشیمی مانند بنزن بوده است. بر این اساس، افزایش صادرات به عمان در مقایسه با اوایل دهه اخیر، مرهون صادرات محصولاتی مانند قیر نفت، محصولات آهنی و مسی و فرآورده‌های شیمیایی بوده است. به رغم تغییر نسبتا مناسب در تنوع سبد صادراتی ایران به عمان، تمرکز ارزش صادرات بر کالاهای واسطه‌ای و موادخامی است که از کمترین ارزش افزوده در تولید برخوردارند. جایگاه محصولات سنتی مانند فرش و خشکبار به‌رغم مزیت نسبی صادرات کشور در آن خصوص، در بازار کشور عمان در حد انتظار نیست. در مورد «سیمان، حیوانات زنده، محصولات آهنی و فرش» که از مهم‌ترین کالاهای صادراتی به قطر است، فرش طی سال‌های اخیر، جایگاه خود را به‌عنوان مهم‌ترین کالای صادراتی از دست داده است. در عین حال، حیوانات زنده، سیمان و پسته مهم‌ترین کالاهای صادراتی به کویت است. ترکیب صادرات به کویت طی دهه اخیر دچار تغییر اساسی نشده است. تحلیل فوق نشان می‌دهد که بخش اعظم کالاهایی که موفق به ورود به بازارهای مورد نظر می‌شوند، توان حفظ بازار را ندارند.
دنیای اقتصاد