صبح امروز کارگاه یک روزه راهکارهای تولید و فرآوری گیاهان دارویی با محوریت گل محمدی با حضور کارشناسان، فعالان اقتصادی، کشاورزان و استادان دانشگاه در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج برگزار

کارشناس مسئول گیاهان داروئی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۲۰ هزار هکتار گل محمدی در جهان وجود دارد که از این سطح، ۱۶ هزار هکتار آن در ایران است.
سیده پریسا مهدی زاده در کارگاه ترویج کشت گیاهان دارویی در یاسوج اظهار داشت: کشور بلغارستان با ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار دومین تولیدکننده گل محمدی است، اما ۵۰ درصد از بازار تولید اسانس این محصول را در اختیار دارد.
وی بیان داشت: کشور ایران با داشتن بیشترین سطح تولید گل محمدی از نظر اسانس و فراورده‌های گل محمدی عقب است در حالی که هر لیتر گلاب، چهار تا هفت دلار در بازارهای جهانی عرصه می‌شود.
این کارشناس تصریح کرد: کشور ایران از نظر عملکرد در واحد سطح نیز در جایگاه مناسبی نیست زیرا در ایران تولید گل محمدی در هر هکتار ۲ تن و در بلغارستان این میزان ۱۰ تن در هکتار است.
وی به لزوم کشت علمی گل محمدی از طریق شرکت‌های دانش بنیان اشاره کرد و افزود: نگاه فنی در مزارع تولید گل محمدی ایران خوب نیست و با توجه به پایین بودن سطح عملکرد این محصول، باید با رویکرد مدیریت علمی میزان تولید را برای اقتصادی کردن فعالیت‌ها در این بخش ارتقا داد.
کارشناس مسئول کشت گیاهان داروئی وزارت جهاد کشاورزی از پیش بینی بسته‌های حمایتی برای توسعه کشت گیاهان داروئی و گل محمدی شامل تحقیقات، آموزش، مکانیزاسیون، صنایع تبدیلی و بیمه گیاهان داروئی خبر داد.
وی به ظرفیت‌های گسترده برای سرمایه گذاری در بخش گیاهان داروئی به عنوان یک بستر اشتغالزایی و درآمدزایی در سطح ملی و بین‌المللی اشاره کرد و افزود: در گذشته برای شکوفایی ظرفیت‌های کشت گیاهان دارویی برنامه ریزی هدفمندی صورت نگرفت و این بخش مهم اقتصادی در حاشیه قرار داشت.
مهدی زاده توسعه کشت گیاهان داروئی به عنوان یک صنعت پیشرو را از برنامه‌های راهبردی دولت و وزارت جهاد کشاورزی دانست و افزود: جذب سرمایه گذاری و رونق کشت گیاهان دارویی یک حرکت جهانی است و در ایران به عنوان یک قطب تولید گیاهان دارویی شکوفایی بسترها و ظرفیت‌های این بخش مورد توجه جدی قرار دارد.
کشت گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد در سطح ۲۲ هزار هکتار از زمین های منابع ملی و حدود ۳۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی انجام شده است.
کهگیلویه و بویراحمد دارای بیش از ۱۶۰ هزار هکتار زمین‌های زراعی و بیش از ۵۰۰ هکتار مرتع است.
سالانه ۱۴ میلیون شاخه گل رز در کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود و کشت گل محمدی در این استان در حال ترویج است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: طرح توسعه باغ ها در زمین های شیب‌دار و ایجاد باغ‌های انگور، انجیر و بادام دیم با مشارکت مردم و استفاده از توان آنها و حمایت دستگاه‌های مختلف اجرایی انجام خواهد شد.
جعفر گوهرگانی ابراز کرد: در سال زراعی جاری در شهرستان‌های سردسیری استان تلاش بر این بوده که حداقل یک هزار هکتار توسعه باغ های دیم در اراضی شیب‌دار انجام شود و این کار نیز آغاز شده است.
وی اظهار داشت: احداث ۱۲ هکتار گلستان گل محمدی در مناطق کاکان، دهنوی بویراحمد و شهرستان لنده نتیجه بخش بوده و این کشت ۱۰۰ درصد به صورت دیم انجام شده است.
گوهرگانی تصریح کرد: توسعه باغ های دیم در زمین های شیب‌دار در سال‌های گذشته در استان وجود داشته اما به صورت جدی از سال ۹۵ با پیشنهاد استاندار و وزیر جهاد کشاورزی آغاز شد.
وی بابیان اینکه در شهرستان بویراحمد در منطقه دم چنار ۵۰۰ هکتار به صورت متمرکز ایجاد گلستان گل محمدی انجام شود گفت: حفر گوده و تهیه نهال بر عهده سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد بوده و تا ۲ سال آینده حداقل ۲ هزار هکتار توسعه گلستان گل محمدی در مناطق مستعد استان ایجاد خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج نیز در این همایش گفت: بخش خصوصی استان برای کشت گل محمدی در استان آمادگی دارد.
جبار کیانی پور اظهار داشت: اتاق بازرگانی تلاش دارد با همکاری جهاد کشاورزی به اهداف برنامه ترویج کشت گل محمدی دست یابد.
وی عنوان کرد: فعال کردن صنایع تبدیلی، و توجه به بازارهای صادراتی و کشت اصولی آن می‌تواند نوید بخش
آینده بهتری برای کشاورزان باشد.
کیانی پور گفت: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج برای گسترش کشت این گل در استان اقدام به برگزاری این کارگاه آموزشی کرده است.