به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج؛ نشست بررسی و رفع موانع پیش روی شرکت هلال خاورمیانه (کارخانه سیمان مارگون) با حضور مدیران ارشد استانی و سرمایه گذار لبنانی این کارخانه، صبح امروز در سالن کنفرانس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج برگزار شد.

هفته گذشته رئیس اتاق یاسوج که به عنوان تیم سه نفره اقتصادی هیئت اقتصادی _ سیاسی جمهوری اسلامی ایران همراه با دکتر ظریف به کشور لبنان سفر کرده بود، در نشست ضیافت شام آقای “فواض” سرمایه گذار لبنانی کارخانه سیمان مارگون یاسوج  که به افتخار حضور رئیس اتاق یاسوج و هیئت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در بیروت برگزار شد، شرکت کرده بود، در این جلسه مشکلات مربوط به سیمان مارگون یاسوج مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در همین خصوص رئیس اتاق یاسوج ضمن تماس تلفنی با مدیرکل صنعت،معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد برای حل مشکلات پیش روی این کارخانه، هماهنگی های  جلسه ای را نیز پس از بازگشت وی به ایران، در اتاق یاسوج و با حضور مسولان محلی استان ترتیب داد، تا مشکلات سرمایه گذار کارخانه سیمان مارگون در آن مطرح و مرتفع گردد.

نشست امروز نیز در همین راستا و با حضور مدیران دستگاه های مربوطه برگزار گردید.

رئیس اتاق یاسوج در این نشست با بیان اینکه کشور لبنان دارای ظرفیت بسیار بالایی در حوزه سرمایه گذاری است اظهار داشت: ۸ میلیون نفر از مردم لبنان در آمریکای جنوبی ساکن هستند و نقاط مختلف دنیا سرمایه گذاری می‌کنند.
کیانی پور با بیان اینکه ” عباس فواض” نماد سرمایه گذاری لبنان در ایران است، گفت: استقرار کارخانه سیمان مارگون در جهت توسعه متوازن در این استان شکل گرفته است.
وی با بیان اینکه دسترسی به آب‌های بین الملل و نبود زیرساخت‌های اساسی از مهم‌ترین مشکلات کارخانه در قیاس با سایر کارخانه‌های سیمان کشور است، عنوان کرد: در این چند سال اخیر مشکلات بانکی، بیمه، حمل و نقل و افزایش نرخ ارز از جمله مشکلات کارخانه سیمان بود که کار را برای سرمایه گذار سخت کرد.
کیانی پور افزود: با این وجود ریالی از منابع این پروژه به انحراف نرفت و همه در کارخانه هزینه شد.
وی با بیان اینکه نخستین مشکل کارخانه قیمت تمام شده کالا در کارخانه است، ابراز کرد: مدیران استانی باید تلاش کنند هزینه نیروی کار و قیمت کالا را کاهش دهند، سرمایه گذار نیز تلاش لازم را در این زمینه انجام می‌دهد.
رئیس اتاق یاسوج افزود: مسئولان حوزه تجارت خارجی، سازمان صنعت و معدن، حوزه بازرگانی خارجی، اتاق بازرگانی، بانک توسعه صادرات، گمرک، راه و ترابری، حمل و نقل، منابع طبیعی و فرمانداری بویراحمد موانع پیش روی کارخانه سیمان را برطرف کنند.
این مسوول نقش راه‌اندازی چنین پروژه‌ای در ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری را بسیار موثر عنوان کرد و گفت: باید همه دست به دست هم داده و با همکاری همدیگر این موانع را رفع و به توسعه استان کمک کنیم.
سرمایه گذاری لبنانی کارخانه سیمان مارگون نیز در این نشست افزود: این واحد صنعتی و معدنی سالانه یک میلیون تن سیمان تولید و صادر خواهد کرد.
وی ایران را کشور فرصت ها نامید و گفت: به بسیاری از کشورهای دنیا در قاره های مختلف سفر کرده ام و گفته ام که ایران بهترین موقعیت را برای سرمایه گذاری از لحاظ همکاری دولت و مردم، انرژی، امکانات، امنیت و مواد معدنی دارد.
عباس فواض در ادامه عنوان کرد: تلاش ها بر این است که کارخانه سیمان مارگون به عنوان الگویی از همکاری ها و همدلی ها برای سرمایه گذاری خارجی در کهگیلویه و بویراحمد معرفی شود.
این کارخانه با چهار هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری، یک میلیون تن سیمان و ۲۷ نوع محصول تولید خواهد کرد.
این کارخانه در بخش مارگون؛ یکی از مناطق محروم کهگیلویه و بویراحمد ساخته شده و عباس فواض مهمترین دلیل سرمایه گذاری خود را قرار داشتن آن در این منطقه محروم عنوان کرده است.
وی در ادامه گفت: ایران مهمترین کشور و پناهگاه شیعیان جهان است و من این کشور را کشور خودم می دانم.
عباس فواض با دعوت رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی یاسوج به این شهر سفر کرده است تا مراحل نهایی بهره برداری از این پروژه با حضور مسئولان استانی تسهیل شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست گفت: کارخانه سیمان مارگون از چند جنبه از طرح‌های ویژه است و به همین دلیل اهمیت مضاعفی برای مدیریت استان دارد.
مجید محنایی افزود: این طرح از نظر حجم سرمایه گذاری، میزان اشتغال، شرایط زمانی تحریم، سرمایه گذاری خارجی و قرار گرفتن آن در منطقه‌ای محروم سبب خاص بودن آن شده است و به همین دلیل همه شرایط لازم برای تسهیل در بهره برداری از آن فراهم می‌شود.
وی یکی از مهمترین نیازهای آینده این کارخانه را راه ارتباطی مناسب آن دانست و گفت: بهترین راه برای صادر کردن محصولات این واحد جاده پاتاوه به دهدشت است که تا پایان سال ۱۳۹۶ به بهره برداری می‌رسد.
با بهره برداری از جاده پاتاوه دهدشت ضمن کوتاه‌تر شدن مسیر اصفهان به بنادر جنوبی کشور، بیش از ۴۰۰ روستا در شهرستان‌های بویراحمد و کهگیلویه و جمعیتی افزون بر ۱۰۰ هزار نفر از راه‌های مناسب و استاندارد برخوردار خواهند شد.
با بهره برداری از این جاده، کالاهای ساخته شده در کهگیلویه و بویراحمد می‌تواند از راه دریاهای آزاد صادر شود.
مدیرکل منابع طبیعی نیز گفت: زمین‌های تحویل شده به این کارخانه از جمله منابع طبیعی و ملی ایران است.
عزت الله بهشتی فر بیان کرد: معارضان اجتماعی این طرح نتوانسته اند سندی که نشان دهنده مالکیت آنها بر این زمین ها باشد ارائه دهند بنابراین زمین مورد نظر مربوط به منابع طبیعی است.
مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: از سرمایه‌گذار می‌خواهیم که روی حمایت ما حساب باز کنند و انتظار می‌رود سرمایه گذار در خصوص فضای سبز در محیط این کارخانه اقدام بهتری نسبت به گذشته داشته باشند.
فرماندار بویراحمد نیز در این جلسه بیان کرد: این کارخانه به لحاظ امنیتی هیچ مشکل ندارد، متاسفانه عده ای برای منافع شخصی خود معارضی را بوجود می آورند که در واقع حرف های واهی و بی اساس بودند.
ساخت این کارخانه از سال ۱۳۸۵ شروع شده بود و براساس برنامه ریزی های می بایست در سال گذشته به بهره برداری می رسید اما به دلیل چالش های پیش بینی نشده این زمان به سال جاری منتقل شد.

پس از این نشست نیز دیدار سرمایه گذار لبنانی کارخانه سیمان مارگون و رئیس اتاق یاسوج با استاندار کهگیلویه و بویراحمد در دفتر دکتر خادمی برگزار شد و مسائل و مشکلات مربوط به کارخانه سیمان مارگون در این دیدار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

????????????????????????????????????

سید موسی خادمی در دیدار با عباس فواض سرمایه‌گذار لبنانی کارخانه سیمان مارگون ضمن تشکر از حضور وی در استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: همه کسانی که برای سرمایه‌گذاری به این استان می‌آیند سرمایه و افتخاری بزرگی برای استان هستند.
استاندار کهگیلویه وبویراحمد خطاب به عباس فواض گفت: اینکه کهگیلویه و بویراحمد را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کردید افتخار می‌کنیم چراکه یک نقطه محروم و توسعه نیافته را برای این کار بزرگ انتخاب کرده‌اید.
وی بیان کرد: حتی در دیدارهایی که با مسؤولان کشوری داشته‌ام گفتم که سرمایه‌گذار لبنانی کارخانه سیمان مارگون کار بزرگی انجام داده که امیدواریم همه مشکلات پیش‌رو حل شود و این کار به نتیجه برسد و شاهد سرمایه‌گذاری آقای عباس فواض در سایر بخش‌ها و حوزه‌های استان باشیم.
مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اجر معنوی کار سرمایه‌گذار لبنانی گفت: سرمایه‌گذاری شما علاوه بر کار اقتصادی اجر معنوی هم دارد چرا که مردم استان دچار کمبودها و مشکلاتی هستند و سرمایه‌گذاری شما بخشی از این مشکلات را رفع می‌کند.
خادمی اضافه کرد: از معاون اول رئیس جمهور جناب آقای جهانگیری دعوت کردیم برای افتتاح این پروژه به استان سفر کنند که در مراسم افتتاح کارخانه سیمان مارگون به صورت ویژه از آقای عباس فواض تجلیل خواهیم کرد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: علاوه بر پولی که در استان سرمایه‌گذاری کردید وقت خود را برای احداث این کارخانه اختصاص دادید که مردم استان کهگیلویه و بویراحمد قدردان این کار بزرگ شما خواهند بود.
وی بر آمادگی استان برای رفع مشکلات این کارخانه تأکید کرد و گفت: بحث معادن این کارخانه رفع شده و آماده پیگیری برای رفع سایر مشکلات پیش‌رو هستیم.
مقام ارشد اجرایی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به موقعیت کارخانه سیمان مارگون گفت: با افتتاح جاده پاتاوه – دهدشت شش شهرستان کهگیلویه و بویراحمد با مرکز استان ارتباط خواهند داشت و این به نفع کارخانه خواهد بود.
خادمی با اشاره به تطویل باند فرودگاه یاسوج گفت: ۶۰ متر به طول باند اضافه می‌کنیم و باند فعلی را آسفالت خواهیم کرد که تاکنون این کار به خاطر سرد شدن هوا متوقف شده است اما ظرف روزهای آینده پرواز از فرودگاه یاسوج با همان ظرفیت قبل انجام می‌شود.